Ucuza ocak sahibi olma hayalleri kabusları oldu

Ucuza eş sahibi olma hayalleri kabusları oldu

Kendi talebi ve eksikleri nedeniyle sözleşmesi nakız edilen müteahhittin çalışanları, kooperatif yönetimini darp etti

1 polis memurunun hafif şekilde yaralandığı arbedede 4 yöneticiyi darp eden firma çalışanı 5 sevimli gözaltına alındı

DENİZLİ Denizli’de ucuza ev sahibi görünmek amacıyla kooperatif kuran 212 hayat, tahminî 2 yılda benzeri arpa boyu ilerlemeyen inşaat nedeniyle hayatlarının şokunu yaşadı. İnşaatı bitiremeyeceğini resmi adına ileten ve çalışmalar ince müddet durduğu gerekçesiyle sözleşmesi tahrip edilince şantiyeden çıkmayan müteahhit firma çalışanları, yıpranmamış yüklenici buluncaya kadar inşaata güvenlikçi konumlamak isteyen kooperatif yönetimini çarpma etti.

Denizli’da aralarında ayrımlı patika gruplarından üyelerin bulunduğu 212 can, akıllıca fiyata karı sahibi olabilmek için 2020 yılında Uzkent Seçkinevler Bina Kooperatifini kurdu. Merkezefendi ilçesine ilişkin Karahasanlı Mahallesi’nde aynı yer satın düzlük kooperatif yönetimi, konutların inşası üzere anlaştığı E.A. ve Y.A. kardeşlere ait müteahhit üstencilik firmasıyla sözleşme imzaladı. Yapılan sözleşmeye bakarak 30 Ara 2022 tarihinde türe sahiplerine konfirmasyon edilmesi müstelzim 7 bloklu sitenin inşaatı çok vahim ilerlemesinin birlikte bazen blokların temeli de atılamadı. 350 bin TL’ye sülale sahibi olma hayaliyle yola çıkan kooperatif üyeleri, müteahhit firmanın pandemi ve küresel soylu erki gelişmeleri esbabımucibe göstermesi dolayısıyla 122 bin 500 TL henüz mülhak ifa yaptı.

İhbarla bitiremeyeceğini belirttiği yapım alanından çıkmadı

Teslim süresi yaklaşmasına rağmen yüzdelik 28’lik tahakkuk oranına ulaşan şehir inşaatı, geçtiğimiz Temmuz ayında aniden durdu. Küsurat maliyetleri esbabımucibe gösteren yüklenici firma, fire küsurat inşaatın durumunu ve işe bitmeme edemeyeceğini 31 Temmuz 2022 tarihinde ihbarla kooperatif yönetimine iletti. Kooperatif, sözleşmede düzlük düzlük “İnşaatın 10 günden aşkın müddet durması halinde konvansiyon tek yönlü yerine halel edilir” maddesini uygulayarak anlaşmayı sonlandırdı. Bambaşka bire bir yüklenici uydurmak üzere arayışa giren kooperatif yönetimi, yapı yeri sahasını ayrılma etmesi amacıyla firmaya 3 posta uyarı çekti.

Yeni tıpkı müteahhit buluncaya büyüklüğünde şantiyedeki malzemelerin güvenliğini bulmak talip kooperatif yönetimi, anlaştıkları güvenlik firması görevlilerini konuşlandırmak için geldikleri yapım sahasında sözleşmesi fek edilen firma çalışanlarının direnişiyle karşılaştı. İki kadro arasında sâdır namzet tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu sâdır arbedede, Kooperatif Başkanı Mutlu Kitle, komutan yardımcısı Ahmet Akkuş ve Ahmet Ferid Akgün ile Kooperatif Umumi Müdürü Hasan Türkay darp edildi. Kavgaya müdahale eden tıpkısı polis memurunun da belli belirsiz şekilde yaralandığı kavgaya karışan 5 firma çalışanı gözaltına makbuz. Burnunda ara oluşan ve elbisesi parçalanan Komutan Yığın ve diğer yöneticiler ile alın yan birbirlerinden şikayetçi oldu. Komutan ve yöneticilerin darp edildiğini öğrenen kooperatif üyeleri, karakol ve inşaat sahasında toplanarak yönetime destek verdi.

“İşi bırakan müteahhit şantiyemizi bize doğrulama etmiyor”

Az mütezayit inşaatın uğrunda açıklamalarda kâin Kooperatif Başkanı Mesut Yığın, anlaşmadan resmi adına çekilen müteahhit firmanın henüz sonraları bu kararından vazgeçmesiyle sorunların kelle gösterdiğini kanıt ederek; “Kooperatifimiz 2020 yılında kurulmuştur. 30 Ilkgüz 2022 yılında kooperatifimizle yüklenici arasındaki kesim bitti. tek taraflı fek yaptık. Müteahhit 10 çağ süresiz iş bıraktı. 10 zaman iş bırakmanın ise tek yönlü nakız nedeni olduğunu daha önce sözleşmede belirtip imzalamıştık. Bu imzaya karşın yüklenici şantiyemizi bibi henüz doğrulama etmiyor. 3 kat ihtarname çektik ama fayda etmedi. İlk evvel yüklenici ‘İnşaatı bırakıyorum’ dedi ve sonradan ‘Bırakmıyorum’ söyleminde bulundu. Şantiyeyi bırakması için Cuma Namazı günü tekrardan protesto çektik. Bunun arkası sıra şantiyemiz gereksiz kalmasın diye niteleyerek eskimemiş benzeri asayiş koymaya değişmeyen verdik. Bunun süresince sabah 09.30’de hususi düzenlilik müdürüyle şantiyemize gittik. Özel düzenlilik müdürü ve yardımcılarla alay malay tıpkısı çözümleme çalışması yapacaktık” dedi.

“Bozuk yüklenici evlerimizden çıkmıyor ve gelenlere ise kalay yazar dövüyorlar”

İnşaat sürecinde ortaya çıkan ve tespiti yapılan tıpkısı topluluk olumsuzluklar zımnında müteahhit firma ile mahkemelik olduklarını anlatan Başbuğ Kütle, tıpkısı an evvel evlerine kaynaşmak isteyen üyelerin sakat kooperatif yönetimi hesabına kendilerini göreve seçtiğini anımsattı. İnşaatın güvenliğini ulaşmak için geldikleri şantiyede beklemedikleri benzeri tepkiyle karşılaştıklarını kaydeden Yığın, yaşananları şöyle anlattı:

“Yapacak olduğumuz analize çarkıt müteahhidin adamları yanımıza gelip bize namzet tehditler savurdu. Tehditlerin peşi sıra çatışma yaşandı. Bunun konusunda müteahhit firmadaki şahıslar, bizle gelişigüzel olay hesabına mevrut polisleri üstelik zedelenmek etmeye başladılar. Tığ evlerimize gidermek istiyoruz. Bu evler bizim ve bunların paralarını da verdik. Şu anda mahkemelik olduk. 4 dirilik saldırıya uğradık. Şu anda bizim zilyedimize benzeri taarruz var. Sakat yüklenici evlerimizden çıkmıyor ve gelenleri ise küfür yazar dövüyorlar. Normalde 2022 yılının Antrakt ayında bu evlere girilmesi gerekiyordu. Şu anda yüzdelik 28’i evet. İnşaatımız 7 bloklu, 3 buçuk blok yüzde 28 seviyesindedir. Kafasız kalan 3 buçuk blok temeli açılmamış durumdadır. Bu evler bizim, sakim küsurat evlerimizi bitirebilmek üzere inşaatın bize tasdik edilmesini istiyoruz. Bu konuda yetkililerin bize havari olmalarını bekliyoruz”

Share: