“Deprem Yadigâr, Çök Nizam Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” yapıldı

İçişleri Bakanlığı Facia ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kült İşleri Başkanlığı hareket birliğiyle mutluluk genelinde yapılan “Hareket Hatıra Çök Sıra Tutun ve Boşaltma Tatbikatı”, İzmir, Denizli, Manisa, Münevver ve Uşak’ta üstelik icra edildi.

İzmir’de Buca Ayyıldız Hafızlık Kur’an Kursu’ndaki tatbikata Vali Güç Haklı Köşger, İl Müftüsü Salih Sezik, AFAD İl Müdürü Kartal Muhci, müftülük ve AFAD personeli ile ağırşak öğrencileri katıldı.

Kur’an Kursu’ndaki aynı sınıfa giren Ilbay Köşger, öğrencilerle ahbapça etti.

Sirenin çalmasıyla protokol üyeleri ve öğrenciler, sıraların arasına çöktü. Manevra, toplanma alanında buluşulmasıyla sonuç buldu.

Manevra sırasında İzmir’den, ağız kamerası ile tatbikat merkezine etkin kaynak aktarıldı.

Tatbikata, kentteki 30 ilçe müftülüğü ve 18 yatılı Kur’an kursundaki hep 16 bin mektepli ve 400 personel iştirak sağladı.

Uşak’taki tatbikat

Uşak’ta bile Fatih Cahillik Merkezi’nde Ilbay Turan Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta, personel ve öğrenciler, senaryo gereği siren sesinin duyulmasıyla “çök, desise, tutun” hareketiyle kendilerini güvenli pozisyona aldı.

Siren sesinin serencam bulmasıyla gençlik merkezini boşaltan grup, emniyetli alanda toplandı.

Burada gazetecilere açıklamalarda kâin Vali Turan Ergün, ülke genelinde afetlere tedbir amacıyla tatbikatların uzanım ve kantite kendisine geliştirildiğini belirterek, “Afetlerle ait 3 kademeli planlama var. Kıyamet öncesi, kıyamet esnasında ve afet sonrası çalışmaları diyerek. Bu, kıran öncesi çalışmaların ayrımsız parçası, kıyamet esnasında hangi yapacağımızı bilmemiz eke. Bunu okullarda başarıyla yaptık.” dedi.

Manisa

Manisa’bile üstelik AFAD ve İl Müftülüğü işbirliğinde, kaymakamlık müftülükleri, Kur’an kursları ve eğitim bilimi merkezleri ile vabeste binalarda arama istirdat sivil cemiyet kuruluşlarının katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı.

Yer Sarsıntısı anonsunun peşi sıra katılımcılar, bulundukları yerde “çök, sistem, tutun” hareketiyle kendilerini emin pozisyona aldı. Binadakiler, sarsıntının sona erdiğinin bildirilmesinin peşi sıra güvenlik benzeri şekilde tahliye edildi.

Tatbikata, iklim müftülüğü, 17 kaza müftülüğü ve 303 Kur’an kursundaki toplanmış 7 bin 990 öğrenci ve 722 personel paydaşlık sağladı.

Entelektüel ve Denizli’deki tatbikatlar

Ziyalı’daki manevra ise Umurlu Erkek Mektepli Kur’an kursunda yapıldı.

İl Müftüsü Hasan Gün ve AFAD İl Müdürü Ramazan Harman’ın da katıldığı tatbikatta 31 personel fariza aldı.

Manevra kapsamında 65 mektepli ve memur boşaltma edildi.

Denizli’de ise Dini Yüksek İhtisas Merkezi’ndeki tatbikata Vali Ali Fuat Çevik, İl Müftüsü Mehmet Araklama, AFAD İl Müdürü Büyük Etiz ve AFAD personeli ile çalışanlar katıldı.

Senaryoyu uygulayan katılımcılardan alınan görüntüler tatbikat merkezine etkili namına aktarıldı.

Share: