Turuncu kategorideki PKK’lı teröristin yargılanmasına başlandı

Siirt’te tıpkısı askerin martir edildiği olaya katıldığı, Diyarbakır’de 8 polisin yaralandığı saldırının talimatını verdiği gerekçesiyle Terörden Arananlar Listesi’nde turuncu kategoride düz kayran “Lilit” harf ünlü PKK’lı yıldırıcı Kadın Dağtaş’ın yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 4. Okkalı Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, 6 ayrı suçtan 2 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 171 yıldan 276 yıla kadar mapushane cezası istemiyle yargılanan Dağtaş, mevkuf bulunduğu Tarsus Karı Vabeste Ukubet İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı.

Sanık Dağtaş, mahkeme heyetinden defans üzere müddet rica etti.

Cumhuriyet savcısı üstelik sanığın alıkonulma halinin devamı yönünde fikir bildirdi.

Mahkeme, sanığın alıkonulma halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu maznun Eş Dağtaş hakkında “devletin birliği ve mutluluk bütünlüğünü bozmak”, “kişinin hesabına getirdiği amme görevi nedeniyle düşünülerek mıhlamak” suçlarından 2 misil ağırlaştırılmış müebbet, “kişinin hesabına getirdiği amme görevi nedeniyle düşünülerek öldürmeye adım”, “amme malına engel yöneltmek”, “korkulu maddelerin sellemehüsselam yerine bulundurulması veya el değiştirmesi” ve “Ateşin Silahlar ve Bıçaklar ile Başka Aletler Hakkındaki Kanun’a tehalüf” suçlarından 171 yıldan 276 yıla kadar mapushane cezası isteniyor.

Kocaköy ilçesi Yazıköy Mahallesi’nde 26 Ağustos 2021’de jandarma tarafından düzenlenen operasyonda yakalanan Dağtaş tutuklanmıştı.

Share: