Beğendik Botan Köprüsü’nden 1,5 milyon miftah geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Türkiye’nin bildirme yüksek köprüsü Beğendik Botan Köprüsü’nü 1,5 milyon aracın kullandığını bildirdi.

Karaismailoğlu, bahis konusu köprüyle ilişkin yaptığı kayıtlı açıklamada, Türkiye’nin ciharıyek köşesinde yatırımların devam ettiğini, maşrık ya birlikte günindi ayırt etmeksizin erişim ve enfrastrüktür projelerinin hayata geçirildiğini belirtti.

“Viyadüklerle, köprülerle vatandaşlarımızı sevdiklerine emniyetli, aceleci ve konforlu aynı şekilde ulaştırıyoruz.” ifadesini kullanan Karaismailoğlu, bu yatırımlardan birinin de Beğendik Botan Köprüsü olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu, köprünün 11 Orak Ayı 2020’birlikte hizmete sunulduğunu anımsatarak, Siirt’in Pervari ilçesi ile Bitlis’in Hizan ilçesi beyninde yapılan güreşçi köprüsü ile Bitlis ve Van’ın birbirine bağlandığını bildirdi.

Köprünün 210 metre itidalli açıklığıyla kararlı konsol sistemde Türkiye’nin bildirme ayrıntılı itidalli açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Köprünün uzunluğu 2 sayı uç açıklığıyla mecmu 450 metreye ulaşıyor. Antrparantez Beğendik Botan Köprüsü, 165 metreyle Türkiye’nin bildirme faziletli köprüsü unvanına sahip. Nahiye için çok koca olan bu yatırımımızla Beğendik-Pervari kesimi 8 kilometre kısaldı. Köprü ile zamandan 15,6 milyon liralık, akaryakıttan 8,3 milyon liralık tutmak amacıyla yıllık toplanmış 23,9 milyon lira artırım sağlanıyor. Karbon emisyonu dahi 1673 titrem azalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 100 domestik malzeme kullanıldı

Karaismailoğlu, tasarımından proje ve inşasına kadar ağız ağıza bu ülkenin yetiştirdiği mühendis ve işçilerin emeğiyle yapılan köprüde, yüzde 100 yerel malzeme kullanıldığını belirterek, açıldığı günden bugüne kadar köprüden 1 milyon 489 bin aracın intikal yaptığını bildirdi.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri ise köprülerle aştıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başarıların hepsi insanımızın hayatına raci balaban asar namına tarihte yerini aldılar. Bunu çabucak tığ söylemiyoruz, bunu mecmu Türkiye söylüyor. Mugayeret bizi izleyemeye bitmeme etsin. Yegâne bildikleri öz kritik etmek. Yaptığımız yatırımları halkımız görüyor ve biliyor. Tığ milletimiz üzere 20 yıldır çalışıyoruz ve önümüzdeki yıllarda dahi çalışmaya devam edeceğiz. ‘Durmak namevcut, yola bitmeme’ dediğimiz bu kutsal görevde memleketimiz gelişigüzel köşesine hizmet götürdük, envestisman yaptık. Ülkemizin 2035 ve 2053 yılına büyüklüğünde olan yatırımlarını planladık ve hedeflerini belirledik.”Share: