Kılıçdaroğlu’ndan Avrat Adayları Tutma Derneği’ne endişe: Kadınları örgütleyin, özlük adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YILDIZ Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis umumi heyet ve büro başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Eş Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka zevcelik etti.

Görüşmede kadın hareketinin işlek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, ev kadınlarına ve çiftçi kadınlara alelhusus coşmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Sülale Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların soylu erki özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe çalışan kadınların ve gençlerin içtimai düzenlilik primlerini yatıracağız, böylelikle vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Cümle doğduğu yerde doyabilecek, maraba köyünde bolluk zarfında, geçim ortamında yaşayacak. Toplumsal ululuk olmanın gereğini adına getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonraları iktisadi ağırbaşlılık güçlü kadınlar üzere ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Avrat istihdamını artırmak amacıyla teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü almak amacıyla çocuk yuvası sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin eş istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izleme ettiklerini belirtti. Sunu majör taleplerinin siyasette fiyat dubara olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe birlikte akıbet verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi süresince tek avrat saylav çıkarmayan 20 iklim bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin il ve kaza başkanlarıyla benzeri araya gelerek, farkındalık çalışması benzemek istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla esaslı tıpkısı tümen ve Türkiye için kritik ayrımsız öneme erbap. Gelişigüzel hareket ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten bilahare, “Biz kadınların Meclis’te kıymet temsili üzere kanun teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin tek milletvekili bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenli gücüyle zat karı adaylarını çıkarsın, namzet olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, emir ortaya koyarak mebus olabilirler. Teşkilatlanma sürecine katkı kucak. Son seçimlerde eş muhtar sayısındaki artma hangi büyüklüğünde imge vericiydi. Milletvekilliği amacıyla da örnek tür. Kadınların düzenli gücünü çok önemsiyoruz. Bu aydan itibaren kadın üyelerimizden ödenti almaya son verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin kadın örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çokça eke. Erzurum’bile bir mektup kafe açılmasını istemiştim. Bire Bir belediyemiz yardımıyla Erzurum’bile açılan kitap kafe gençlerin ve kadınların uğrak noktası oldu. Özellikle canlı kadınlara istihdam sağlayan bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’bile, Aksaray’da, Kayseri’birlikte, elhasıl talih genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye niteleyerek konuştu.

NAZLIAKA: DÜRÜST PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka dahi “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki avrat vekil gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, kadın siyasetçiyi ‘sembol’ kadar gören anlayışı tagayyür etmek. Eşit aynı Türkiye inşa etmek. AKP gidecek, müsavat ati” ifadelerini kullandı.

Share: