Artvin’de Kele Güreşleri Türkiye Şampiyonası yapıldı

Artvin’de “5. Kafkasör Sevir Güreşleri Türkiye şampiyonası” sona erdi.

Valilik koordinesinde Artvin Boğacılar Spor Kulübünce, şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki ormanlarla dönük 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’ndaki arenada düzenlenen şampiyonaya İzmir, Vazıh, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den mecmu 68 kele katıldı.

İki ahit süren boğa güreşlerinin akıbet gününde “pehlivanlar” klasmanında “göl ayağı”, “aşağı itidalli”, “büyük mutedil”, “başaltı” ve “ser” kategorilerinde 40 kele arenaya çıktı.

Sıcak havaya karşın binlerce kişinin izlediği güreşlerde toplamda 182 bin teklik dünyalık ödülü dağıtılırken, güreşlerin yeryüzü prestijli kategorisi olan Pehlivanlar Temel Kategorisinde böke “Poyraz” isimli boğanın sahibi Hasan Saika 40 bin lira ile ödüllendirildi.

Boğalar arenaya çıkmadan geçmiş boynuzlarının sivrileştirilmesi ihtimaline karşı boynuz kontrolünden geçirilirken, kazanan boğalar da doping testine bağımlı tutuldu.

Pehlivanlar klasmanı ayak kategorisinde Şener Yağ’a ilgili “Yaramaz”, aşağılık mutedil kategorisinde Ahmet Şahin’e ait “Kızdırma”, nazik itidalli kategorisinde Eder Uzun’a ilişik “Mercan”, başaltı kategorisinde Yaşar Kuş’a ilişkin “Yağız”, esas kategorisinde bile Hasan Saika’a ilgili “Poyraz” birinci oldu.

Yıldızlar klasmanı pespaye itidalli kategorisinde Misyon Polat’a ilişkin “Bayram”, iri ölçülü kategorisinde Yüksek Gültekin’e ait “Bozo”, başaltı kategorisinde Yiğithan Koç’a ilgili “Boğaçhan”, kafa kategorisinde ise Yılmaz Köse’ye ait “Savcı Koca” ünlü kele birinci oldu.

Rize’den gelen Muhammet Demirkıran, boğa güreşlerini çok sevdiğini anlatım etti.

Çanakkale Biga’dan güreşleri izlemeye mevrut Lütfü Boru, “Artvin doğasıyla yeşilliği ile meşhur. Herkesin bu doğayı görmesini birlikte isterim. Daha evvel boğa güreşini aktif izlememiştim. Televizyonda görüyordum çok iptila ediyordum. Çok pir” ifadelerini kullandı.Share: