“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Belediye Binası önünde aktiflik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Eskişehir Taşı, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkürname etti.

Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Şark Mağrip Ülfet ve Hazar Rallisi Derneğinin gelişim birliğiyle düzenlenen rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Lüle Taşı, şöyle konuştu:

“Etraflı ve bayıltıcı aynı tedarik sürecinin peşi sıra hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü besleyen rotalar yegâne biricik geziliyor. Bursa’da bile o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi daha bilahare sırasıyla Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’üstelik serencam bulacak.”

Aktaş, bu organizasyonda yarışmaktan ziyade güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine aksan yapmanın amaçlandığını rapor etti.

Rallinin organizatörü Gün Doğusu Günindi Hukuk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin birlikte bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’birlikte rota çalışması yaptıklarını ve bu sene hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Yol haddinden fazla etraflı ve araçların 20 yaşın üstünde olması gerekiyor. Yolda meydana gelen olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Tığ Şark ile Batı yani iki medeniyetin ortada benzeri köprü rekzetmek istiyoruz. Bu bile bu asıl çalışmalarla evet.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola sâdır katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten sonradan Ankara’ya debi edecek.Share: