Toplumsal ev projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 toprak

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde toplumsal konut projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar birlikte makul fiyatlarda hem arsa hem de konut sahibi olabilmek amacıyla projeye iri bent göstermişti. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dahi eski dolaşma “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında yaklaşık 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK TEMEL 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai göz projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde bitmeme edecek. Konuya ait ise yeni detaylar ortaya çıktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çekicilik, Cumhuriyet tarihinin arz büyük toplumsal basamak hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Ilk Teşrin’üstelik Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun ana atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 devlet ise belli oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak kalkışmak amacıyla bu illeri sıralayan Nazır Hava, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedbir içerisindeyiz. 31 Teşrinievvel’e kadar referans süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleriyle 5 bin konutun temelini nazik bire bir coşkuyla atacağız.”

Vekillik tarafından projeyle ilişkin eskimemiş görseller de paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” yerine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve Umum Bankasının yetkili şubeleri ve e-Şevket aracılığı ile yapılacak. Bankalar tarafından yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Teşrinievvel 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Mehabet başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’de sona erecek. Göz tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, eksiltme yapıldıktan bilahare “hane tespit kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 teklik olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri”, “Sunma birkaç yüzdelik 40 mânialı vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Gayrı kamera adayları” olmaz üzere 5 kategoride akseptans edilecek. Yeterli talebin oluşmaması yahut zorlayıcı nedenler zımnında projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine hikmet verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, sayı, brüt metrekare, açık metrekare ve şerefiyeli satma fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonraları belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 başlarken, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları bölük teslimlerini izleme fail ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Doğruluk sahiplerinin konutlarına ilişik artan borç bakiyesi ve aylık taksitleri değme yılın ev ve temmuz aylarında almak amacıyla yılda 2 kez, tıpkı geçmiş 6 aylık dönemdeki görevli mahiye çoğalma oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

TOKİ eliyle mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en birkaç 1 yıl ikamet fail veya proje el nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne mutluluk sınırları içinde tapuda mukayyet konutları yoksuz, daha önceki TOKİ vasıtasıyla sülale satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Müracaat sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki mezun vezneci şubelerinde “Başvuru ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Toplumsal konutlar için bire bir haneden tek müracaat alınabilecek, larp aşkın müracaat yapılması durumunda başvurular asılsız sayılacak.Şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri dünya başvuruda bulunacaklarda, maaş sekmen halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya besin, kez gelişigüzel nev aldıkları yardımlar karışma oluşmak üzere İstanbul üzere sunma çok açık 18 bin lira, sıkı genelinde ise bildirme fazla 16 bin teklik olması şartı aranacak.”Tendürüst” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonradan doğanlar müracaat edebilecek.”Martir aileleri, yıldırı, savaş ve uhde malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Düzenlilik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar referans yapabilecek. Bu gruptaki başvurular yalnız banka şubelerinden alınacak, e-Ihtişam üzerinden referans yapılamayacak. Kesim aşamasında, basamak başvurusu yapılan diyar sınırları içerisinde serencam 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dair insan anahtar sisteminden alacakları belge yahut referans yapılan devlet nüfusuna mukayyet olduklarına ait vesika istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan tekaüt kimlik belgesi veya zahmetli olduğunu gösteren belge ile başvuru yapabilecek. Memat eden emeklinin zor sıfır eşi de başvurabilecek. Fakat ebedî uyku eden emeklinin maaş maaşını düz kızları aut, e-Büyüklük üzerinden başvurulanlar ittifak aşamasında ibraz edecek.Sakat vatandaşlar, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen etiket kartının fotokopisi yahut bütün teşekküllü bire bir şevket hastanesinden alınmış en beş altı yüzde 40 mânialı olduğuna dair uygulanan esenlik gök bilimi raporuna ilgilendiren doküman ile başvurabilecek. e-Büyüklük üzerinden başvuranlar kimlik belgesi fotokopisi yahut belgeyi ittifak aşamasında ibraz edecek.18 yaşından tezyifkâr sakat çocuğu olan esas veya cet kişi adına “mânialı” kategorisinden müracaat yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Müracaat sahipleri beyninde “Adalet Sahibi Tespit Kurası”, noterlik nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve vazife malulleri ile sunu birkaç yüzde 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı hane sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise değişik, bölük sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan ilavesi müracaat olması halinde türe sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride ev sahibi olmaya türe kazanamayanlar, “farklı alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri üzere yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Farklı alıcılar” kategorisindeki adalet sahipleri bile kura ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı daha sonra TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Basit, doğruluk sahibi olamayanlar referans bedellerini, kura keşide tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında referans yapılan bankanın çıkışlı şubeleri ve ATM’lerinden gabi alabilecek. Doğruluk sahibi olan ve daha bilahare anlaşma imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Taşınmazlar Eş İşlemleri Özel Ünsiyet Hükümlerine bağımlı olacak.Share: