TBMM’de Hdp’nin İş Kazalarındaki Ölümlerin Önlenmesiyle İlgili Araştırı Önergesi AKP ve MHP’li Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP’nin iş kazalarında ölümlerin önlenmesiyle ilgilendiren araştırı önergesinin gündemin ön sırasına alınarak zaman görüşülmesine ilişkin kadro önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. HDP İzmir Serpil Kemalbay, “Sabık ay Amasra’bile 42 madenci, daraç havalandırma, tozla mücadele konusundaki yetersizlikler ve metan drenajı yapılmadığı için yaşamını yitirdi. Hele kim 2014’te Soma’üstelik, Türkiye’nin bildirme balaban beyaz zehir katliamında 301 madenciyi kaybettikten sonraları tek mi akıllanmadık? Amma tabiatıyla, bu maslahat, ayrımsız akıllanma meselesi değil, bilmeme sorunu değil; kar meselesidir” dedi.

HDP, TBMM Genel Kurulu’nda iş kazalarındaki ölümlerin önlenmesiyle ilişik araştırma önergesinin gündemin ön sırasına alınarak bugün görüşülmesine ait ekip önerisi verdi. HDP Grubu adına meze düzlük İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, şöyle konuştu:

“Yapılan ilmî araştırmalar, günümüzde aksiyon kazalarının yüzdelik 100 önlenebilir olduğunu gösteriyor. Evet, aksiyon kazaları yüzde 100 önlenebiliyorsa Türkiye bozukluk bire bir işçi mezarlığına dönüşüyor? İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine bakarak Türkiye’da son 20 yılda 30 bini fazla işçi çalışırken yaşamını yitirdi. Yeniden, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine bakarak bin 521 yaşama 2022 yılının çabucak akıbet dokuz, on ayında yaşamını yitirdi. Bu insanların 54’ü çocuklardan, 90’ı kadınlardan, 80’i mültecilerden ve muhacir emekçilerden oluşuyor. Hepsi birlikte önlenebilir nedenlerden dünya yaşamını yitirdi ve bu nedenle, biz buna ilçe değil, cinayet diyoruz.”

“SOMA’DA TÜRKİYE’NİN ARZ BALABAN EROIN KATLİAMINDA 301 MADENCİYİ KAYBETTİKTEN BILAHARE HİÇ Mİ AKILLANMADIK”

Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan ve 42 eroin emekçisinin yaşamını yitirdiği eroin faciasını hatırlatan Kemalbay, “Sabık ay Amasra’üstelik 42 madenci, sıkıntılı havalandırma, tozla savaş konusundaki yetersizlikler ve metan drenajı yapılmadığı için yaşamını yitirdi. Özellikle ki 2014’te Soma’birlikte, Türkiye’nin sunma nazik maden katliamında 301 madenciyi kaybettikten bilahare on paralık mi akıllanmadık? Ama tabii, bu maslahat, ayrımsız akıllanma meselesi değil, bilmeme sorunu değil; kar meselesidir. Haşat emek rejiminde emekçiler, daha fazla kar için öldürülüyorlar. Amasra maden katliamının araştırılması üzere kurulan komisyonda tam dahi bunu anlatmaya çalışıyoruz ancak AKP’li üyeler konuşmalarımızı daima kesiyor, başkan ahit kısıtlaması uyguluyor. ‘Siyasi konulara giriyorsunuz’ diyerek ‘Teknik konuları konuşalım’ diyerek bizleri yönlendirmeye çalışıyor” diye konuştu.

“KÜRESEL HAKLAR ENDEKSİ RAPORU’NUN GÜZEŞTE YILKİ VERİLERİ DİYOR Kİ, ‘TÜRKİYE İŞÇİ HAKLARININ YERYÜZÜ INCITICI OLDUĞU 10 ÜLKEDEN BİRİ”

İYİ Parti Grubu namına söz alan Isparta Mebus Aylin Bıçkın, “Arsıulusal Sendikalar Konfederasyonu Toptan Haklar Endeksi Raporu’nun sabik yılki verileri diyor ki, ‘Türkiye iştirakçi haklarının en elem olduğu 10 ülkeden benzeri tanesi.’ Güvencesiz çalışma koşulları, kamuda kontratlı istihdam, mülakata dair atamalar, eğitimde kontratlı yüzbinler, 100 bini aşan sağlıkta taşeron çalışanları hepsi paketlemek arıyorlar” dedi.

“DOĞRU PARTİ, BUGÜNE KADAR HERHANGİ BİR ÇÖZÜM ÜRETEMEMİŞLER”

CHP Grubu hesabına alay düzlük Zonguldak Saylav Ünal Demirtaş ise “İş kazaları maatteessüf ülkemizin kanayan yarası ve bugüne kadar da yirmi yıllık YANLIŞSIZ Tümen döneminde on paralık çözülememiş üste derinleşerek birlikte bitmeme eden anne sorunlardan bire bir tanesi. İş ve düzentileme yaşamı, yoz sorunlarla komple tıpkı düzlük amma alelhusus hisse senedi kazaları ve çığır hastalıkları maalesef ülkemizde koyu yaralara ve içtimai sorunlara misil açıyor. Ama bakıyoruz, bu noktada YANLIŞSIZ Tümen’nin uygulamış olduğu politikalara, bugüne büyüklüğünde gelişigüzel hal üretememişler” diyerek konuştu.

“ALMANYA’DA TEMAS 100 BİN İŞÇİDE 2 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRİRKEN ÜLKEMİZDE 100 BİN İŞÇİNİN 8,2’Sİ YAŞAMINI YİTİRİYOR”

Demirtaş, “Bizim ülkemizde üstelik esasta Emek Bakanlığı’nın görmüş geçirmiş denetmen kadroları olmasına karşın sayıca mahdut olduğundan, özellikle çetin ve güç hisse senedi kollarında ehliyetli ve etken denetim yapılamamaktadır. Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımız ahit, alelhusus bizi kıskanan Almanya’yla kıyasladığımızda Almanya’de rastgele 100 bin işçide 2 iştirakçi yaşamını yitirirken ülkemizde herhangi bir 100 bin işçinin 8,2’si yaşamını yitirmektedir” dedi.

“SOSYAL AZAMET ANLAYIŞIYLA POLİTİKALARIMIZI YÜRÜTTÜK”

AKP Grubu namına mütekellim Halil Vejetaryen, “AK Öğür hükümetleri kendisine serencam yirmi yılda eğitimden sağlığa, ulaştırmadan defans sanayisine, adil enerjiye, emniyetten tarıma, seçkin alanda tarihi reformları hayata geçirdik. Cumhurbaşkanımız ve Umumi Başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde nazik projeler, dev yatırımların beraberinde çalışanını esirgeyici, çalışamayanına icra vekili sosyal izzet anlayışıyla politikalarımızı yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Yapılan görüşmelerin peşi sıra HDP’nin kol önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: