TBMM Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırı Komisyonu’nda “Cumhurbaşkanı’ndan Telefon Geldi” Tartışması

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırı Komisyonu’nda; bugün CHP İzmir Mebus Kani Beko, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Alt Kurul Başkanı Taner Kader’ı aradığı, Baht’ın bile bu nedenle toy komisyon çalışmalarını erken bitirdiği iddiasını gündeme getirdi. Talih’ın “Sizi ispata çağırma ediyorum” demesi üzerine Beko, “TBMM’da sarayın bilgisi dışında siz bugüne büyüklüğünde benzeri yasaya olur ya da müfit dediniz mi?” diye karşılık verdi. Yıldız, “Hangi Cumhurbaşkanımız bana böyle bire bir telefon açtı ne ben böyle tıpkı artırım kullandım” açıklamasını yaptı.

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, zaman Komisyon Başkanvekili ve AKP Trabzon Saylav Muhammet Teber başkanlığında toplandı. Toplantının başında tehalüf milletvekillerinin talebi üstüne asıllar tartışması yapıldı.

CHP Zonguldak Saylav Ünal Demirtaş, komisyonun amacının Amasra maden faciasının bütün yönleriyle açığa çıkarılması olduğunu vurgulayarak, “Evvel gördüğümüz kadarıyla kazanın üstünün örtülmesine yönelik Sayın Komutan tarafından ilam benimsendiğini gördük” dedi. Alt Kurul Başkanı Taner Talih’ın toy toplantıda “Erinçsiz olduğunuzda çıkabilirsiniz, kendinizi azarlattırmayın, haddinizi bilin” kadar sözler sarfettiğini tamlayan Demirtaş, şöyle konuştu:

“Burada herkesin amacı bu kazayı bütün yönleriyle açığa çıkartmak. Öte yandan komisyonun davet ettiği zer konuşmacılar, tabiatıyla bizim sorularımızı cevaplamak üzere geldiler. aksi hâlde bu sorulara cevap verilmeyecekse bu komisyonun tıpkısı derinti amacı olmayacaktı. Bir esbak gün TTK yetkilileri konuştuğunda burada cevap vermeleri elan uygun düşerdi. Amma Sayın Taner Baht, hangi ant kazayla ilgilendiren oylumlu bire bir konuya kontak etse hatip süratle engelleme ediyor, konuşmasının önüne ayrımsız engel oluşturuyor. ve esasen değerli milletvekili arkadaşlarımız istifham sorduğunda maatteessüf Sayın Taner Felek, bu soruların cevabının önüne geçiyor.

Cemaziyelevvel yaşadığımız tartışmada hele sayın Bakan Yardımcısı danışma yapmadı. Amma Kılavuzluk ve Teftiş Heyeti üyeleri haddinden fazla kızıl sunumlar yaptılar. Amma tike işleyen ve bizim birlikte 4,5 saat boyunca sorulan sorulara hiçbirisi karşılık vermedi. Onların namına Icra Vekili Yardımcısı alay aldı, ama o dahi konuşturulmadı, 10-15 an sonra konuşması sonlandırıldı Sayın Komutan vasıtasıyla. Bu olmaz. ‘Efendim yazılı yanıt versinler’, bu akıllıca değil.

Dolayısıyla burada bizim öğür namına kafamızda soru işaretleri doğuyor. “Acaba bu encümen bu kazanın üstünü yutmak için mi oluşturuldu’ böyle aynı kuşkuya kapılıyoruz. Sabık hafta lokma tatlısı eden Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkililerinin gine dinlenmesini, komisyonda beherglas hatip lokma tatlısı yaptıktan sonra soru sorulması ve sorulardan sonra yanıt verilmesini, yeniden geçmiş Emek Bakanlığı Delalet ve Denet Başkanlığı’nca banak yapan Iş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kösemenlik ve Teftiş Komutan Yardımcısı Hasan Kutluhan Kendir’in, Teftiş Başkanlığı Mebde Müfettişi Alparslan Kılıçarslan’ın, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Muhittin Bilgin’in komisyonumuza tekrar davet edilerek dinlenmesini ve komisyonda sunum yaptıktan sonra soru sorulması ve sorulara cevap vermelerini, bundan ahir himmet yönteminin bile bu şekilde bitmeme ettirilmesini arzu ediyoruz.”

Yarkurul Başkanvekili Balta ise, kazanın örtülmesi gibi bir düşüncenin olamayacağını belirterek, “Burası TBMM araştırı komisyonu. Bilcümle milletvekili arkadaşlarımızın kazanın nedenleri ve alınacak önlemlerle ilişik görüşleri var. Şuna hükümsüzlük etmeyelim. TTK’nın sunumunu işleyen rüfeka, haddinden fazla ciddi sorular vardı. TTK yetkililerinin gine hazırlanarak buraya gelip bu sorularla ilgilendiren vukuf verilmesini elhak kararlaştırmıştık. Geri gelişen olaylarda, çokça çetin sorular vardı” dedi.

CHP Bartın Mebus Aysu Bankoğlu birlikte Yarkurul Başkanı Nasip’ın tutumunu eleştirerek, “Tığ filhakika burada sıfır ama mevcutta komisyon başkanı yerine atanan kişinin encümen başkanlığını kabul etmiyoruz. Şaibeli buluyoruz. Geri yaşadığımız şekilperest, gurur, baskıcı yönetim kabul edilebilir olmadığı gibi facianın nedenlerini belirgin kendisine araştırılmasına engel olmaktadır. 4,5 saat konuştuk, 15 dakika bile cevap alamadık” diye niteleyerek konuştu.

“TOPLUM NEZDİNDE AKLANMAMIŞ KİŞİ”

Bankoğlu, Mesai Nazır Yardımcısı Adnan Ertem’in havalandırmanın yetersizliğine ilişkin bulguları anlatırken Şans’ın ona bariyer olduğunu müstakbel sürerek, şunları anlatım etti:

“Icra Vekili Yardımcısı’nın daim konuşması engellendi ve apar topar encümen kapatıldı. Encümen Başkanı kaçmıştır cemaziyelevvel. Tığ bunu akseptans etmiyoruz. Doğrusu Alt Kurul Başkanı’nın bakanlığı döneminde, 100 yılın yeryüzü sima faciası olan Soma atılmak üzere 405 madencinin hayatını biliyoruz. Toplum nezdinde aklanmamış olan kişini komite başkanı olmasının kusurlu olduğunu söyledik ve gene söylüyoruz… Eğer maksadınız şaibeli aynı bakanı tebriye etmek, ya da bulunan faciayı Soma üzere üzerini örtmekse buna cevaz etmeyiz. Komisyon Başkanı, istifa etmiyorsa affını istemelidir.”

BEKO’DAN ‘CUMHURBAŞKANI KOMİSYONU ARADI’ İDDİASI

Bankoğlu’nun konuşması sırasında Encümen Başkanı Taner Felek komisyona geldi.

CHP İzmir Milletvekili Inanmış Beko’nun Mücahede ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin dinlendiği tor toplantıyla ait “Denetmen arkadaşlarımı dinleyecektik, sonraları hocalarımı dinleyecektik. Ama hangi olduysa siz 18.00’dahi toplantıyı kapattınız. İlk posta tığ saat 18.00’üstelik toplantıyı kapattık ve buradan ayrıldık. Kafalarda şöyle bire bir belen var. Recep Tayyip Erdoğan, Reisicumhur aradı, Komite Başkanı’na mir verdi. Komisyon Başkanı bile Icra Vekili Yardımcısı’na buyuru verdi ve müfettişleri konuyla ilişik hazırlamış olduğu soruların cevabını biz alamadık. Bilcümle kafalarda bu var” sözleri tartışma yarattı.

Komisyon Başkanı Taner Yıldız, Himmet ve Sosyal Asayiş Başkanlığı ve TTK yetkililerini  yine çağıracaklarını söyledi. Talih, Beko’evet “Sayın Cumhurbaşkanımızın bana telefon açmasını bilgiye dair mı söylediniz, tahminde mi bulundunuz? Sizi ispata nida ediyorum” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ TELEFON AÇMADI”

Beko dahi “TBMM’dahi sarayın bilgisi dışında siz bugüne kadar tıpkı yasaya tamam ya birlikte müfit dediniz mi?” diyerek sordu. Beko’nun “Kulis bilgisi” demesi üzerine Felek, “Bana böyle tıpkı telefon gelmedi. Bu iddiayı ispata çağırma ediyorum. İspat edemiyorsanız karacı duruma düşersiniz. Yapmayın lütfen. Bana hakeza aynı telefon gelmedi. Ego elan salondan çıkmadan önceki Nazır Yardımcısı’na aynıyla bu cümleleri yine ettim. Kuliste duyduğunuz bilgilerin bilakis tıpkı şey, bu size yakışmıyor.  Biz burada milletin seçtiği insanlar namına sokakta duyduğumuzu aktarmayalım. Gelişigüzel birimiz muhtemelen tıpkısı muhataplığa sahibiz. Ne Cumhurbaşkanımız bana hakeza bir telefon açtı, ne ego böyle tıpkısı artırım kullandım” diyerek konuştu.

Toplantıda zaman, Karadeniz Maharet Üniversitesi Eroin Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Karakurt ve ATEX Uzmanı Elektrik Mühendisi Nurettin Terzioğlu lokma yaptı.

Share: