TBMM Başkanı Şentop, 27. Zaman 5. Yasama Yılı’nı değerlendirdi: (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27. Periyot, 5. Yasama Yılı’nda, TBMM Başkanlığına 317 teşrii masuniyet tezkeresinin geldiğini bildirerek, “5. Yasama Yılı’nda sunulanlarla alay malay 27. Yasama Dönemi’nin tamamında Sedir Başkanlığına sunulan tezkerelerin toplamı maalesef 1600’ü geçmiştir.” dedi.

Şentop, parlamento muhabirleriyle TBMM Merasim Salonu’nda ayrımsız araya gelerek, sona eren 27. Dönem 5. Yasama Yılı’nı değerlendirdi.

Geçen yasama yılında TBMM Başkanlığına 317 yasama dokunulmazlığı tezkeresi geldiğini tamlayan Şentop, “Bunlardan Diyarbakır Milletvekili Semra Evire Çevire üzerine düzenlenen 2 tezkerede TBMM Umumi Yerleşmiş yoluyla teşri dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verildi, 1 kitap ise iştiyak üzerine Cumhurbaşkanlığına reddetme edildi. 5. Yasama Yılı’nda sunulanlarla birlikte 27. Teşri Dönemi’nin tamamında Meclis Başkanlığına sunulan tezkerelerin toplamı ise maatteessüf 1600’ü geçmiştir.” diyerek konuştu.

Bu konuda henüz önceki meşruhat yaptığını anımsatan Şentop, yasama dokunulmazlığının cürüm işleme özgürlüğü anlamına gelmediğini dile getirdi. Şentop, teşri dokunulmazlığının, şahıslarından özgür yerine, yürüttükleri teşri görevi cihetiyle milletvekillerine kâh eğreti imkanlar tanınmasını anlatım eden tıpkı gösteriş olduğunu söyledi.

Mustafa Şentop, aynı milletvekilinin suç işlediği iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması kâm edildiğinde yapılacak işlemlerin, TBMM İçtüzüğü’nde uzun şekilde kurala bağlandığına belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu noktada Meclis’e sunulan dokunulmazlığın kaldırılması tezkereleri için TBMM Başkanlığının, ‘dokunulmazlığın kaldırılmasına yahut kaldırılmamasına değişmeyen verme’ şeklinde tıpkısı yetkisi bulunmamaktadır. Bu bitirme fakat TBMM Başkanlığınca kendilerine yapılacak devretme işlemi sonrasında içtüzük hükümlerine makul şekilde kullanılmak için, Anayasa ve Hak komisyonları üyelerinden müesses Karma Yarkurul’bile ve henüz sonraları TBMM Umumi Kurulundadır. Harbiden Muhtelit Komite geçtiğimiz yasama yılında 2 milletvekiline ilişkin 7 dokunulmazlık tezkeresinin görüşülmesi üzere toplanmış, akabinde ayrımsız milletvekiline ait 2 dosyada Umumi Kurul vasıtasıyla dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verilmiştir. Gene tıpkı sair milletvekilinin 5 dosyası karşı planlı Katışık Yarkurul raporları birlikte anca durum ediyorum 6. Yasama Yılı’nın başında Genel Kurul aracılığıyla görüşülerek karara bağlanacaktır.”

“Salgının etkilerinin azalmasıyla etkinlikler düzenlendi”

Şentop, 5. Yasama Yılı’nda, Kovid-19 salgınının etkilerinin azalmasının, milli günleri ve bayramları geçmiş yıllara göre elan hararetli şekilde kutlamaya izin verdiğini dile getirerek, bu sene gazi Divan’in açılışının 102. sene dönümü ve 23 April Ulusal Buyuru ve Yavru Bayramı kutlamalarında, serbest katılımlı etkinliklerin düzenlenebildiğini anlattı.

15 Orak Ayı El Erki ve Milli Bağlantı Günü’nde dahi Meclis’te yâd töreni, panel, fotoğraf sergisi düzenlendiğini anımsatan Şentop, TBMM’nin sonuç dönemde yasama ve denetleme faaliyetlerinin yanında vekil diplomasi alanında da ağırbaşlı çalışma harcadığını anlatım etti.

Mustafa Şentop, TBMM’nin ve milletvekillerinin, Türkiye’nin “girişimci ve insanca aut siyaset” ilkesiyle ağır ezgi şekilde mikro dışındaki muhataplarıyla heybetli görüşmeler ve çalışmalar gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Nazik ehemmiyet atfettiğimiz saylav diplomatlık faaliyetleri kapsamında ego bile TBMM Başkanı kendisine çokça sayıda arsıulusal güruh, düet ülfet, mülakat ve heyet kabulleri kadar tıpkı dizi film dış münasebat faaliyetinde bulundum.” açıklamasında bulundu.

Bir çok ziyaret talebi ve davetin bulunduğunu fakat hepsine katılmanın tür olmadığını nâkil Şentop, bu kapsamda geçtiğimiz yasama yılında 11 ülkeye resmi görüşme gerçekleştirildiğini, 8 değişik ülkeden parlamento heyeti ağırladıklarını ve arsıulusal sorunlara hal önerilerinin ele alındığı 3 arsıulusal konferansa karı sahipliği yaptıklarını kaydetti.

Şentop, bu faaliyetlerin beraberinde bu dönemde TBMM Başkanı sıfatıyla 48 ayrımlı ülke ve 3 arsıulusal örgütten Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Hükümet Başkanı, arsıulusal teşkilat yahut parlamento başkanı ve diğer kerem yetkilileriyle 119 ikili ziyaret yaptıklarını hatırlatarak, “Bütün bu görüşmelerde ülkemiz lehine tıpkı abuhava oluşturmuş olmaktan sevinme duyuyorum.” sözlerini harcama etti.

MEMLUK’li Pelosi’nin Ermenistan ziyareti

TBMM Başkanı Şentop, güzeşte teşri yılında saylav diplomasi faaliyetleri kapsamında, zaman süresince ortaya sâdır arsıulusal krizlerle ait yavaş ayrımsız telefon diplomasisi yürüttüğünü da vurgulayarak, Azerbaycan’ın düz davasında beraberinde düz almak yerine yapılan faaliyetlere dikkati çekti.

Türkiye’nin, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunması noktasında rastgele ahit Azerbaycan’ın birlikte saha aldığını, daha çok birlikte beraberinde düz almaya bitmeme edeceğini tamlayan Şentop, “Biz, yanı başımızdaki bu bölgede barışın tesisi amacıyla ceht gösterirken, yakın ahit geçmiş mevkidaşım ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tahrik edici ve krizi tırmandırıcı Ermenistan ziyaretine dikkat girmek isterim. Maatteessüf bu musahabe, BM Düzenlilik Konseyi kararlarını hiçe sayan, BM Düzenlilik Konseyinin, AGİT’in, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin birçok kararında işgalci namına nitelendirilen Ermenistan’ı, arsıulusal hukuka çapraz bu kabil ahval sergileme konusunda cesaretlendirmekten mavera tıpkısı amaca hizmet etmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, Azerbaycan ile topraklarını işgal fail Ermenistan arasındaki sorunun çözümü için AGİT gözetiminde kurulan Minsk Grubu’na karışma ülkelerin, sorunun çözümünde sınıfta kaldığını dile getirdi.

Mustafa Şentop, 28 yıllık süreçte bu grubun herif başkanlarından birisinin, sedir başkanının Ermenistan’ı ülfet ettiğini hatırlamadığını anlatım ederek, şöyle bitmeme etti:

“BM Güvenlik Konseyi ve AGİT almak amacıyla, arsıulusal birçok kurumun Ermenistan’ı işgalci namına tespit ve ilan ettiği bu 28 almanak proses içerisinde sorunun çözümü için gerçek manada tek hamle atmayan, adeta kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu koca başkanlarından birisi olan BENDE’nin Temsilciler Meclisi Başkanı’nın, tüm birlikte daha çok Azerbaycan’ın ‘Madem bu sorunu siz çözemiyorsunuz, o ant ben bunu özlük imkanlarımla çözerim’ dediği ve üstünlük aldığı, alelade de zat topraklarını engelleme altından kurtardığı benzeri süreçte Ermenistan’ı müzakere etmesi, havza barışını zedeleyen üzücü oruçlu ve sorumsuzca benzeri tavırdır.”

Şentop, Pelosi’nin Ermenistan’bile olduğu günlerde kalabalık bir mebus grubuyla Azerbaycan’a eş zamanlı görüşme planladıklarını fakat Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova’nın ülke dışında olması nedeniyle bu ziyareti gerçekleştiremediklerini belirtti.

“Türkiye güçlü ise hepimiz güçlüyüz”

Gazi Meclis’in, benzeri yüzyıl geçmiş vatanın birliğini, milletin bağımsızlığını, hürriyetini koruma üzere sergilediği kararlılığı ve zorluklarla savaşım azmini bugün üstelik sebatla koruduğunu, çalışmalarını bu şuurla yürüttüğünü vurgulayan Şentop, “Dünyanın balaban dönüşümler yaşadığı şu ahit diliminde hepimize düşen ‘yeniden iri Türkiye’ davasının etkin, çalışkan ve yurtsever neferleri yerine bu mutlu vatan amacıyla işlemek ve ona müstahak şahıslar olabilmektir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, dünyada sulh amacıyla alışılmadık hız gösteren tıpkı büyüklük kendisine öne çıktığını ve gerçekleştirdiği girişimlerin sonuçlarının de bütün dünyaca ölçüm edildiğini anlatan Şentop, kendilerine düşenin başarı çıtasını henüz yukarılara vurmak olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Şentop, şu görüşleri paylaştı:

“Türkiye cıvıl cıvıl ise hepimiz güçlüyüz, Türkiye avangart ise hepimiz öndeyiz. Ülkemizi başta TBMM kalkışmak için, tamlık kurumlarıyla öne çıkarmaya, başarıyı temelli adımlarla sağlamlaştırmaya ve kurumlarımızın saygınlığını artırmaya sonuna büyüklüğünde mücahede göstereceğiz.

Bu vesileyle, TBMM’nin geçmiş başkanı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, istiklal ve hürriyet kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve ilkin 1. Divan üyeleri oluşmak amacıyla bu kutsal bina altında görev ika onuruna erişerek ebediyete ölüm etmiş bütün milletvekillerimizi tıpkısı defa elan rahmet, şükran ve şükranla tanınmayan ediyorum.”

(Bitti)Share: