KEZ yetkilisi Simson: “Cezayir’in doğal gaz tedariki tarihi aynı fırsat”

Avrupa Birliği (SU) Enerji Komisyonu Komiseri Kadri Simson, Avrupa’nın Rusya’de temin ettiği doğal gazın Cezayir’den hazırlık edilmesinin “tarihi ayrımsız punt” olduğunu belirtti.

Başkent Cezayir’de planlı 2. Cezayir-Avrupa Birliği Erke Forumu’nun açılışında mütekellim Simson, AB ülkelerinin Rusya’dan mevrut tabii gaza bağımlılıklarını yüzdelik 41’de yüzdelik 7,5’e düşürdüklerini ifade etti. Simson, “Avrupa’nın güvenilir ortağı Cezayir’in doğal gaz tedariki tarihi tıpkı punt namına görülebilir.” dedi.

Cezayir Erke Bakanı Muhammed Arkab ise Avrupa ile doğal gaz tedarikinin ötesine sabık münasebat dayamak istediklerini tabir etti.

Arkab, Cezayir ve KEZ arasındaki erke ortaklığının yenilenebilir erke, müvellidülma enerjisinin geliştirilmesi, teknoloji ve hikmet transferi alanlarına taşınmasını umu ettiklerini kaydetti.

Cezayir ile AKARSU arasındaki enerji diyaloğunun dördüncü eğin düzey yıllık toplantısı de geçkin Enerji ve Eroin Bakanı Arkab ile AB Erke Komisyonu Komiseri Simson başkanlığında yapılmıştı.

Cezayir, İtalya’nın Sicilya Adası’nı Tunus üzerinden Cezayir’e bağlayan ve almanak azami 32 milyar metreküp nakil kapasitesine eş Trans-Mediterranean boru hattıyla İtalya’ya gaz sağlıyor.

Cezayir’den İspanya’ya uzanan Medgaz boru hattının almanak kapasitesinin ise kısaca 10 milyar metreküp olduğu belirtiliyor.

Share: