Diyarbakır’da 2. Gün Doğusu Pediatri Kongresi başladı

Diyarbakır’üstelik 1247 doktorun katılımıyla 2. Şark Pediatri Kongresi başladı.

Şarki Pediatri Derneğince, Dicle Üniversitesi (DÜ) 15 Orak Ayı Hars ve Kurultay Merkezinde gerçekleştirilen kongredeki oturumlarda çocuk sağlığı ve hastalıkları ele alınacak.

Türkiye’nin temas ilinden 1247 doktorun katıldığı kongrede, teknoloji ve çare firmaları da yavru sağlığı ve hastalıkları ile ilgilendiren stant açtı, katılımcıları bilgilendirdi.

Maşrık Pediatri Derneği Umumi Sekreteri, Gazi Yaşargil Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammet Asena, yaptığı açıklamada, kongrede 4 günde 21 ayrı ilmî oturum yapmayı planladıklarını söyledi.

Bilimsel ve sosyal programlar gerçekleştireceklerini anlatan Asena, kongrenin herhangi bir güzeşte sene bilimsel şölene dönüştüğünü aktardı.

Asena, kurultay kapsamında düzenledikleri “Kadrajımdan Çocuk Kısa Film Yarışması”na 85 ülkeden bine andıran film ile referans yapıldığını, jürinin önce 10 filmi değerlendireceğini kaydetti.

Asena, kongre kapsamında 62 firmanın sergilik kurduğunu aktararak, “Yalnız esenlik değil hem turizm hem dahi tutum açısından kentimize katkısı var. Buradaki esas erek bala sağlığını ve hastalıklarını seçkin yönüyle konuşmak. Çocuk sağlığı ve hastalıklarının başka branşlara de yaşıt olacağına inanıyoruz. Bu sayede diğer branşlarda Diyarbakır veya bölgemizde bu garip kongrelere aile sahipliği yapacaktır.” sözlerine düz verdi.Share: