Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ağrı’da gazilerle buluştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, hükümetin ve devletin, şüheda ile gazilere vefa borcu ödeme üzerine tereddüdünün olmadığını belirtti.

Bazı programları nedeniyle Balkı’ya mevrut ve Valilikte ilgili kurum yöneticileriyle istimara toplantısı yapan Kirişci, ardından öğretmenevinde 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle planlı programa katıldı.

Bakan Kirişci, gazilerle buluşmasında yaptığı konuşmada, ülkeyi canı ve kanı pahasına vatan kılanlara minnettar olduklarını söyledi.

Güvenlik güçlerinin sıkı içre ve dışında terör gruplarına karşı savaşım verdiğinden bahseden Kirişci, şöyle konuştu:

“Tanrı askerimizi, polisimizi ve yurt üzere vazifesini ödeme fail eksiksiz kardeşlerimizi seçme tip beladan sahabet eylesin. Milletimiz üzere Malazgirt Zaferi önemli bire bir dönüm noktasıdır. Söğüt’te toprağa Osmanlı çınarının dikilmesi tıpkısı dönüm noktasıdır. Fatih’in ‘surları geçilemez’ denilen İstanbul’u fethi, yemeden içmeden bizim amacıyla değil, parçalanmamış dünya amacıyla çağları böldüğümüz aynı ayraçtır. ‘Çanakkale geçilmez’ dedirttiğimiz harpler ve sonrasında Halas Savaşı ayrımsız dönüm noktasıdır. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı de tarihimiz amacıyla kritiktir ve en üst 15 Temmuz, esasen bizim için bire bir dönüm noktası olmuştur. 15 Orak Ayı 2016’dahi ülkemizin bağımsızlığının tehlikeye düştüğünü gören herkes, vatanı gözetmek üzere aynı zaman de biperva sokaklara imdi. O geceleyin bu milletin yurt için neler yapabildiğini bilcümle dünyaya gösterdik.”

“Gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının rastgele alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz”

Kirişci, darbe girişiminde Türkiye Nazik Milet Meclisi’nin bile bombalandığını hatırlatarak, Türk milletinin esasen topyekun ayrımsız gazi milleti olduğunu dile getirdi.

Yurt tehlikeye girdiğinde milletin hep birlikte yanında uğraş verdiğini aktaran Kirişci, şöyle devam etti:

“Tarihimiz bilinmeyen kahramanlarla kırcı. Bugün Küçük Asya topraklarına hala ‘vatanımız’ diyorsak, o kahramanlar ve o kahramanları yetiştiren ailelerinin yardımıyla. Eren şehitlerimiz ve alp gazilerimizin hakkını hangi yapsak ödeyemeyiz. Vatan toprağında özgürce aldığımız temas nefeste onlara borçlanıyoruz. Vefa borcumuzun aynı nişanesi yerine martir yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının değme alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle gazilerimizin kendileri veya yakınlarından birine ve şehit yakınlarımıza kamuda istihdam imkanı getirdik. Bu kapsamda 47 binin üstünde gazimiz ve gazi yakınımız ile martir yakınımızın kamuda istihdamını sağladık.”

Ücretsiz gezi kartı verilen gazi ve gazi yakınlarının sayısının 210 bini geçtiğini anlatan Kirişci, gazilerin derman, takma ve gayrı tedavileri için arttırma ecir gibi munzam ifa alınmadığını hatırlattı.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun yüreklilik, burs ve yurtlarından faydalanma üzerine gazilerin ve şehitlerin çocuklarının önceliğinin olduğunu anımsatan Kirişci, “TOKİ konutlarında şehit ailelerine ve gazilerimize türe tanınmıştır. Bu doğruluk Kıbrıs gazilerimize da verilmiştir. Şehitlerimizin doğruluk sahipleri ile gazilerimize aynı konut ile merbut tevessül etmek üzere faizsiz emlak kredisi hakkı sağlanmıştır. 2022 amacıyla bu rakam 241 bin TL’dir. Hükümetimizin, devletimizin şehitlerimize ve gazilerimize olan vefa borcunu ödeme konusunda yeryüzü siftinlik tıpkısı tereddüdü olmamıştır, olmayacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Programa, Vali Osman Varol, Belediye Başkanı Savcı Sayan, İl Güven Müdürü Nihat Ilgi, İl Açıkgöz Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, SELIM Parti Veca Mebus Ekrem Çelebi birlikte katıldı.Share: