Serencam an haberleri! Dertli balaban kuşu, hikmet tedaviyle sağlığına kavuştu

ÇANAKKALE’nin Gelibolu ilçesinde, kanadından ve ayağından gaileli kâin, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan iri kuşu, fizik tedaviyle sağlığına kavuştu.

Tabiat Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Çanakkale Ofis Müdürlüğü ekipleri, tahminî 3 hafta geçmiş Gelibolu ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle yüz yüze olan benzeri balaban kuşu olduğu ihbarı konusunda harekete geçti. Bölgeye giden ekipler tarafından balaban kuşunun bacağında elan önceden kaynayan bire bir kırık ve sıhhatli kanadında çarpmaya ilişkin dağ olduğu belirlendi. Kuş, Çanakkale’ye getirilerek, Huy Himaye ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü’nde tedavisine başlandı. Meri fizik otama sonrasında iri kuşu sağlığına kavuştu. DKMP Veteriner Hekimi Briz Dimişgi vasıtasıyla dertli büyük kuşuna muteber hikmet tedavi işlemi, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından paylaşıldı.

‘FİZİK TEDAVİNİN YERİ BERENARI ÖNEMLİ’Hayvanseverler vasıtasıyla estetik görüntülerle ait açıklamalarda bulunan Veteriner Doktor Meltem Dimişgi, genelde insanlara makbul hikmet tedavinin, nazik kuşuna uygulamasının dikkat çektiğini söyledi. Nazik kuşunun yanık halde bulunduğunu nâkil Dimişgi, şöyle konuştu: “Iri kuşumuzun önceki tedavisinde iyi kantta çarpmaya ilişkin küşade yarısı ve sağlıklı bacakta dahi kırık oluşuk ve kaynamış. Tığ bile bu süreçte büyük kuşunun hem angıç tedavisine hem birlikte eklemlerdeki durumunu anlayabilmek amacıyla fizik tedavi ve iyileştirme işlemlerine başladık. Bu canlımız balıkçıl ayrımsız kuş. O yüzden birlikte tedavisinde, özellikle kanat yarasından sonraları bacaklarındaki adale asap sistemindeki zedelenmenin ne kadar olduğunu yok etmek amacıyla fizik tedavi uyguladım. Henüz sonradan akarsu havuzumuzda canlımızı bacaklarındaki kasların güçlenmesini sağladım ve hareketlerini taharri ettim. Bu şekilde tedavimizi yaptık. daha çok insanlarda alışık olunduğu amacıyla iri kuşuna uyguladığım fizik tedavinin ilgi çektiğini düşünüyorum. Hayvanlarda bile yalnız kuşlarda değil, ayrıksı canlılarımızda dahi hikmet tedavinin yeri az çok mefret. Adale ve sinir dokusunun tahribatını anlayabiliyoruz. Özellikle balaban kuşunda ayaklarındaki zedelenmenin ne kadar olduğunu, sinir iletiminin olup olmadığını fizik tedavi uygulayarak baktım. Yetenekli kuşlar bacaklarıyla yaşamlarını devam ettiriyor. Zira o pençelerle çandır hayvanları yakalıyorlar. Bu canlımızın bile balıkçıl benzeri kuş olduğu üzere suya konması gerekiyor. Canlılarımızda de hikmet otama uygulanıyor.”Büyük kuşunun nesli yıldırma altındaki tıpkısı kök olduğunu belirten DKMP Çanakkale Büro Müdürü Şair Hacıalioğlu ise “Gelibolu ilçesinden yapılan ihbar konusunda ekiplerimiz bu kuşu aldı. Hızlıca kurumumuza getirilen iri kuşunun otama süreci başladı. Çanakkale toprak dahilindeki bilcümle ihbarları değerlendiriyoruz, bilcümle canlılarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.Sağlığına kavuşan nazik kuşu, kısa ayrımsız süre bilahare doğaya salınacak.

Share: