Sonuç an haberi | İçişleri Bakanı Soylu, maden ve terörle mücadeleye müteveccih çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, maden trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye doğru kaydığını belirtti.

Vekil Soylu, TRT1’bile yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’bile uyuşturucu ve terörle mücadeleye müteveccih ölçülü çalışmalara ait hikmet verdi.

Türkiye’bile aracısız olarak uyuşturucudan ölen kayırıcı sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’bile rakamların bunun 8-10 zalimce, kâh ülkelerde ise 20 imansız olduğunu aktaran Soylu, bu yükselişin arkası sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla mücadele amacıyla ciddi traksiyon oluşturduklarını ve bir nice hamle attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı bire bir vahit haline getirdiklerini belirten Aristokrat, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları husus kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih iş yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış husus örneği aldıklarını, hangi ilde hangi garip eroin yön kullanıldığına ilişik araştırı yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artış olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Metal satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye müteharrik bire bir ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin mızrap risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Bakan Soylu, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya doğrudan sadık ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’da maden satışı ve kullanımı dolayısıyla mahbes cezası alanların sayısı 15 Temmuz 2016’da 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını belirten Soylu, “Eğer Türkiye, devletin bilcümle birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Gine Avrupa ülkelerinde hayatında bire bir kat uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim genişlik nazik avantajımız hayatında aynı nöbet mızrap kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani tığ gine onların 10’bile biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye konuştu.

“Genişlik balaban sükse rotasını mübadele etmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun ayrımsız mücadele süresince olduğunu vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Söz Gelişi İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez bundan sonra 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Ağrı. Aslında uyuşturucunun vakit kaybetmeden Türkiye’dahi nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkısı zamanda Türkiye’ye girişini engellemek. Genişlik balaban muvaffakiyet bittabi rotasını değişmek. Türkiye’nin, metal sevkiyatında doğudaki bu engeli lacerem benzeri serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Kuzey rotası, yani Rusya’nın üzerinden güzeşte rota. Tıpkısı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden ayrımsız rota. Bir da Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü tıpkı rota var. Söz Gelişi, 2019’dahi 14-15 ton, 2020 ve 2021’birlikte 20-22 titrem eroin yakaladık. Şu ana kadar (2022 yılı) yakaladığımız beyaz zehir miktarı 7-7,5 titrem. Çünkü rotanın majör bire bir bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, eksantrik ülkelere gidiyor. Artık beyaz yakalamaları güzeşte yıllardan daha aşkın bu sene de Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz etki, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, özellikle tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan güçlük, rotayı henüz artım güneye doğru aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim aynı tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini biraz elan stabilizasyona alırsa kıvrak bir rota de oradan olmaya başlayacak. Cidal sonrası orada alelacele çok üzücü ayrımsız maden rotası hareketlenmesi bahis konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’üstelik 2020’üstelik uyuşturucuya tevessül yaşının ortalama 20,2 iken, 2021’üstelik bunun 21,2 olduğunu nâkil Aristokrat, eroin kullananların genel profillerine ilişkin verileri paylaştı.

Sunu İyi Narkotik Polisi Asıl Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve terbiye verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş için oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Aristokrat, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile diğer uyuşturucuyla uğraş operasyonlarına ait üstelik bilgelik vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik benzeri say uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu esrar bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaş üzere Kırıkkale’da cemiyet kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la deli dolu yayında aynı araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelesine ilgili hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin arkası sıra Soylu, “Banu Hanım şişman bire bir uğraş ortaya koydu. Esrar kullanan çocukların anneleri, aileleri esasta bu meselenin sunma acı çıplaklığıyla dokunaklı taraflarıyla alın karşıyalar. Arada Sırada toplumdan soyutlama ediliyorlar. Banu Hanım, Türkiye’üstelik Banu Hanım kabilinden anneler, şişman bire bir mücadele veriyorlar. Evlatlarını yönetmek için verdikleri savaşım hem korkusuz hem satı hem de bütün bu esrar satıcıları ve dünyadaki esrar kartellerine alın sunulan bir mücadele. Eroin rehabilitasyonun bittabi kim hekim büyüklüğünde, kullanıp bırakan kişinin annesi yoluyla de yapılabileceğinin sunu iyicene örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan birlikte uyuşturucuyla savaşım üzere verdiği bindi zımnında Vekil Soylu’ya teşekkürname ederek, ailelerin mızrap üzerine bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik yetişek tırı Narkotır’ı birlikte mülakat ederek, burada verilen eğitimlere ilgilendiren Narkotik büroda vazifeli polislerden bilgelik aldı.

Terörle uğraş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alişan Tektaş’ın martir Eren Bülbül ile şehit uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişik videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen akıbet noktanın sorulması üstüne, “Aslında biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mail diye niteleyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen böyle tıpkısı noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Soylu, bu başarıda Reisicumhur Erdoğan’ın terörle mücadelede geçmiş dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan hale getiren süreçleri iyi çözümleme etmesinin, detaylı vadeli ayrımsız politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine balya ağıl getirilmesinin nazik önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin zarfında 120’nin altında terörist kaldığını nâkil Aristokrat, şöyle konuştu:

“Tabiatıyla bu yıl dışarıdan 52-53 yıldırıcı geldi. Zira yıldırı örgütünün hem İran hem Irak eliyle aktarımları var. Söz Temsili bu sene aktarım olmayan yegane hatlardan tıpkısı tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, havadan gelmiş, paramotorla gelmiş amma değişik taraflardan söz misali Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran aracılığıyla Türkiye’ye o edisyon koşullarda kâin coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Veca. 4 çıngı hat vilayetine sıkışmış. Ağırlık olarak bunların makro tıpkı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Dümbelek kalanı Bitlis, Diyarbakır ve çokça az ayrımsız kısmı Siirt. Tunceli’da, Diyarbakır’da var. Tunceli’de birlikte 5 yıldırıcı kaldı.”

Icra Vekili Aristokrat, tıpkısı taraftan ülke süresince terör örgütlerinin istismar ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, aynı taraftan birlikte profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun bire bir mesai gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: