Zap Suyu’nu salla geçen köylüler amacıyla asma köprü yapıldı

Hakkari’ye sınırlanmış Taşbaşı köyünde hayvanlarını sağmak amacıyla Zap Suyu’nu zor şartlarda geçmeye etkin köylüler için yapılan asma köprü tamamlandı.

Hakkari Valiliği, Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında, köylülerin hayvanlarını sağdığı Taşbaşı ve Doğanlı köyleri arasındaki bölgede muallak güreşçi köprüsü yapılması için mesai başlattı.

Bu kapsamda geçen hafta gelişim makinesi desteğiyle suyun iki tarafında çelik halatlar çeken müteahhit firma ekipleri, bodur sürede köprünün zeminine dahi yazboz tahtası döşedi.

Kısa sürede tamamlanan muallak köprü, vatandaşların hizmetine sunuldu.

Daha önceki tahtalardan yaptıkları sal üzerinde ip yardımıyla suyu geçen köylüler da köprünün tamamlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Köy sakinlerinden İbrahim Çiftçi, sal üstünde Zap Suyu’nu geçerken bazen sıklet yaşadıklarını söyledi.

Köprünün tamamlanmasıyla büyük tıpkı sorundan kurtulduklarını anlatan Maraba, “Allah devletimizden razı olsun. Ilkin Sayın Cumhurbaşkanımız ve Valimiz görünmek amacıyla emeği geçen herkese haddinden fazla teşekkür ederiz. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.

Köylülerden Cariye Ekinci ise suyun farklı tarafında hayvanlarının olduğunu ve onları sağmak için tehlikeyi göze alarak karşıya geçtiğini anlattı.

Köprünün yapılmasıyla kadınların haddinden fazla bahtiyar olduğunu aktaran Çiftçi, yetkililere teşekkür etti.

Share: