Ahmet Davutoğlu’ndan Selahattin Demirtaş kararı! Şikayetini ferasetsiz aldı

İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan 7’nci celsede tutuklanmadan yargılanan Selahattin Demirtaş, apayrı suçtan mevkuf bulunduğu Edirne F Tipi Delik ile bağlantı kurulamadığı için katılamadı. Demirtaş’ı avukatı Fırat Epözdemir dubara etti.

DAVUTOĞLU’NUN AVUKATI FERAGAT DİLEKÇESİ SUNDU

Duruşmada kıygın sıfatı bulunan Ahmet Davutoğlu’nun avukatının bu dosya kapsamında bulunan mecmu prosedür ve taleplerden feragat ettiklerini bildiren dilekçe sunduğu tutanağa geçti.

“SEVGILI HAKKINDA DÜŞME KARARI VERİLMESİNİ MURAT EDİYORUZ”

Demirtaş’ın avukatı Epözdemir, “Şikayetten vazgeçmeyi akseptans ediyoruz. Eski savunmalarımızı esasen ediyoruz. Müvekkilimizin milletvekilliğinin kaldırılmasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla Anayasa’ya çap olduğu tespit edilmiştir. Yine müvekkilimiz sav konusu mağdur hakkındaki benzer konuşmaları mebus olarak sedir kürsüsünden yaptığı, getirtilen kayıtlardan ve aldırılan bilirkişi raporundan zahir anlaşılmaktadır. Yasama sorumsuzluğu nedeniyle bu sav karşı düşme kararı verilmesini kâm ediyoruz. Mahkemeniz kontra kanaatteyse sakat hususların giderilmesini istiyoruz” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, Bakırköy 7. Esas Ukubet Mahkemesi’ndeki dosyasının istinaftan dönüşünün beklenmesine ve aynı dahaki celse Selahattin Demirtaş’ın mapushane SEGBİS odasında amade edilmesi üzere müzekkere yazılmasına hükmetti. Murafaa ertelendi.

4 YIL 4 AYA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Selahattin Demirtaş’ın 7 Ilkgüz 2015’te Hakkari’ye müracaat etmek için İstanbul’daki havalimanında açıklama yaparak bozuk Başvekil Ahmet Davutoğlu hakkındaki sözleri dolayısıyla alenen taşlama ettiği tez ediliyordu. Selahattin Demirtaş’ın “Kamu görevlisine görevinden dünya hakaret” ve “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama” suçlarından 1 sene 8 aydan 4 sene 4 taban büyüklüğünde hapsi isteniyor.

Share: