Slovakya’dan mevrut öğrenciler Trabzon’da çizge ve foto eğitimi aldı

Slovakya’nın Zvolen kentinden bire bir grup lise öğrencisi, Erasmus+ kapsamında geldikleri Trabzon’dahi, iki hafta boyunca çizge ve ışık üzerine yetişek aldı.

Stredna Odborna Skola Drevarska Lisesinden 6 çöz mekan tasarımı bölümü öğrencisi, Ortahisar Borsa İstanbul Mesleki ve Beceri Rum Lisesi gelişim birliğinde, Erasmus+KA121 Öğrencilerin Bodur Kesiksiz Çığır Eğitimi Programı çerçevesinde Trabzon’a geldi.

Kentte kaldıkları 2 hafta süresince grafik el işi, ışık düzenleme, desen çizimi, banner tekvin ve figüratif çizim konularında eğitim alan öğrenciler, Trabzon’daki akranlarıyla kantin, kitabevi ve meslek bahçesinde birlikte ilk kânun geçirdi, atölyede çikolata yapımı gibi içtimai faaliyetlere katıldı.

Slovakya’dan gelen İngilizce öğretmeni Bozidara Bobenicova, AA muhabirine, Erasmus deneyimlerinden dolayı Ortahisar Borsa İstanbul Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesini tercih ettiklerini, bu tecrübeden faydalanmak istediklerini belirterek, projenin ağız ağıza iç dizayna yönelik himmet olduğunu söyledi.

Öğrencileriyle grafik, açılım, bağırsak ve dış mekan çalışmaları yaptıklarını anlatan Bobenicova, şöyle konuştu:

“Öğleden sonraları ve akşamları kültürel geziler yaptık. Mimarlık yapıların ilginç yönlerini ve detaylarını inceleme fırsatımız oldu. Öğrencilerimiz burada okulumuzda görmedikleri bakir bilgiler öğrendi. Kâh içtimai ilişkileri birlikte gerçekleştirdiler, üste tanımadıkları insanlarla iletişim kurdular. Burada olduğum zamandan çokça mutluluk duydum. Okuldaki öğretmenlerin ufukları haddinden fazla açıkça ve öğrencilere üstelik havari oluyorlar. Birçok yeri ülfet ettik. Çok ilginç tarihi mekanlarınız, gölleriniz ve tarihi müzeleriniz var.”

Öğrencilerden Karin Subertova ise seyahat etme fırsatı olmayan öğrenciler amacıyla Erasmus projesinin önemine bel ederek, “İnsanlar çokça konuksever, doğası ve tarihi yerlerini nazik beğeni alarak gezdik. Okulda birlikte çokça ferah zaman geçirdik. Burada olmaktan ve bir şeyler öğrenmekten periferi çokça mutluyum. Belki yeniden Erasmus projesi kapsamında Türkiye’ye gelmem kabil cins.” dedi.

Aneta Komjathyova da Trabzon’bile bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, akranlarıyla diyalog kurduklarını kaydetti.

Komjathyova, şehirden ayrılacağı amacıyla ümitsiz olduğunu ancak ailesine kavuşacağı üzere mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

“Öğrencilerimiz misafirlerimizle daima bildirişim kurmak istedi”

Ortahisar Borsa İstanbul Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi İngilizce öğretmeni Orhan Topal üstelik öğrencilere iki haftalık süre içerisinde ecnebi vasıta üstüne dilmaçlık ve kösemenlik yaptığını anlattı.

Grafik ve fotoğrafçılık bölümü hocalarının hazırladığı program kapsamında derslerin ortak işlendiğini tabir eden Topal, şunları söyledi:

“Öğrencilerimiz misafirlerimizle sonsuz bildirişim bina etmek istedi. Bu bizim için çok değerliydi. İngilizcesi bereketli olan dahi olmayan dahi bunu denedi. Bizim adımıza evire çevire oldu. Açar üzerine kendisini yetiştiren 4 öğrencimizi tamamen yabancı öğrencilere eşlik etsinler diyerek görevlendirdik. Onlar de bunun katkısı çokça elan fazla oldu. Bu yıl içerisinde dahi apayrı Erasmus projeleri kapsamında belirlenecek hoca ve öğrenciler ayrımlı ülkelere eğitimlere gidecek.”

Okulun grafik bölümü öğrencisi Zümra Münevver, Slovakya’dan mevrut öğrencilerle iki hafta boyunca pir hatırat biriktirdiklerini belirterek, “Hepsiyle haddinden fazla bereketli anlaştık. Beraber çizim yaptık, kardeş kardeş ettik. Onlarla konuşurken İngilizcem gelişti, elan iyi dostane edebildik.” diye konuştu.

Kendisi amacıyla bereketli ayrımsız deneyim olduğunu dile getiren Eylül Berru Kılıçel da “Öğrencilere çevirici kendisine görevlendirildim. İnternetten bile yabancı arkadaşlarım vardı amma köken hayatta çapraz konuşmam benim amacıyla daha gür oldu.” dedi.

“Mayıs ayına kadar güçlükle dışına gidecek sarıklı ve öğrencilerimiz bulunmakta”

Okul Müdürü Lütfüye Köle Ercan ise AA muhabirine, okullarının Erasmus+ kapsamında birçok projeye ocak sahipliği yaptığını söyledi.

Projeler sebebiyle bakir kültürler, ayrımlı öğrenciler ve öğretmenlerle karşılaştıklarını belirten Ercan, “Proje üzerine ensesi kalın okullardan biriyiz. Kesim derslerine katılan öğrenciler iyice deneyimler edindiler. Öğrenciler açısından domuzuna aynı güdeleme ve maneviyat oldu.” dedi.

Ercan, okulda yürüttükleri üç projeleri bulunduğunu rapor ederek, şunları kaydetti:

“Mayıs ayına büyüklüğünde daraç dışına gidecek hoca ve öğrencilerimiz bulunmakta. Ayrıca pandemi dönemi dünya 2015 yılından beri 104 mektepli ve 50 öğretmenimizin sınırlı dışında mütenevvi deneyimleri oldu. Bugüne büyüklüğünde İspanya, İtalya, Almanya, Litvanya, Romanya, Kuzey Makedonya, Slovakya, Polonya, Hırvatistan ve Portekiz’den öğrencileri okulumuzda ağırladık. Öğrencilerimizin standart müfredatı işlerken bire bir zamanda sosyalleşmesi ve dünyadaki iz eğitimini tanıması için elimizden geleni yapıyoruz.”

Share: