Gürsel Erol: “Bingöl Tıpkı Dakika Evvel Facia Bölgesi İlan Edilerek Önleyici Tedbirler Alınmalı, Vatandaşlarımızın Can ve Dünyalık Güvenliği Sağlanmalıdır”

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, Bingöl’deki binaların yüzdelik 50’sinin sakil hasarlı ve riskli olduğunu belirterek, “Bingöl tıpkı dakika ilk afet bölgesi ilan edilerek inhibütör tedbirler alınmalı, ağırbaşlı hasarlı binalar yıkılarak hesabına TOKİ tarafından kullanılmamış konutlar yapılmalı, vatandaşlarımızın can ve para güvenliği sağlanmalıdır” dedi.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Bingöl’üstelik 6 Şubat depremlerinin arkası sıra 11 ilde kıyamet bölgesi ilan edilmesiyle ilişik açıklama yaptı. Bu şümul Bingöl ve Tunceli’nin birlikte dahil edilmesi gerektiğini belirten Erol, şunları söyledi:

“İNSANLARIMIZ AĞABABA, AĞABABA TOPRAKLARINDAN OLDULAR”

” Kahramanmaraş’ta bir deprem yaşadık. Canlarımızı kaybettik, insanlarımızı, yurttaşlarımızı kaybettik. İnsanlarımız evlerinden, barklarından, ağababa, dede topraklarından oldular. Akrabalarından, evlatlarından, analarından, babalarından oldular. Yerlerinden, yurtlarından oldular. İnsanlar biçarelik içerisinde yaşamlarını devam yol açmak için, bakir bire bir mücadelenin içine girdiler. Biz bu tabloya alışığız. 1971 yılında Bingöl’de yaşanan zelzele, Ovacık’ta yaşanan hareket, Erzincan’üstelik yaşanan zelzele, Tunceli’dahi yaşanan deprem bu alışkanlığımızı, eskiden yaşanan acılarla ilgili bize deneyimler getirdi. Bu bölgelerde yaşanan depremlerde üstelik bire bir şekilde hayatlarını kaybeden, canlarını kaybeden, analarını, babalarını, evlatlarını kaybeden bire bir derinti hemşerimiz yaşadı. Yaşamlarını devam yol açmak amacıyla buradan mekân illere kafile geldi. Örneğin Elazığ’dahi kestirmece 60 bin Bingöllü hemşerimiz yaşar. Bu 60 bin Bingöllü hemşerilerimizin Elazığ’a önce yerleşimleri 1971 depreminden sonra başlar. Bu önümüzdeki süreçte bilim adamlarının yaptığı yorumlar, değerlendirmeler Karlıova, Ovacık, Nazmiye fay hattı, Palu kırık hattının harekete geçebileceği, bu bölgede yıpranmamış aynı sarsıntı beklentisi var. Bunu sizleri oynatmak, oynatmak, endişelendirmek üzere söylemiyoruz. Bunu ne anlatıyoruz? Burada devleti sarsıntı olmadan, şevket olma varlığıyla, sorunların önlemini alarak, önleyici tedbirler alarak, bölgede can ve mülk güvenliğini yurttaşlarımızın sağlayarak yer sarsıntısı risklerinin düşürülmesi amacıyla söylüyoruz.

“BİNGÖL’DEKİ BİNALARIN YÜZDE 50’Sİ AĞIR HASARLI VE RİSKLİ”

Türkiye geneline yaşanan zelzele 11 ilde kıran bölgesi car edildi amma akıbet itibarıyla bu bölgelerde de depremin etkisinden kaynaklanan yaşanan sorunlar ve endişeler var. Bugün buraya gelirken arabada toprak başkanımızdan aldığımız bilgiye göre, kısaca 550 binada hasar tespiti yapılmış bunun 220 tanesi ağır sıklet hasarlı huruç. Yani neredeyse Bingöl’deki binaların yüzde 50’si kısık hasarlı ve riskli. Bizim talebimiz şu; biz sizleri bilgilendirirken sair taraftan da erk partisinin milletvekillerini bilgilendirerek buraya geldik. Ben buraya gelirken, DOĞRU Öğür Mebus Cevdet Bey’i ve Fevzi Bey’i arayarak geldim. Konuyla ilgili onların da bilgisi var. Çünkü bu süreçte Bingöl’ün afet bölgesi ilan edilmesiyle ilgilendiren da kesim milletvekillerinin üstelik iradesi ve desteği olacak kim bu sorunu ahali birliğiyle çözelim. Burada amacımız ayrımsız şeyleri sorgulamak, kötülemek, huysuzluk üzerinden ayrımsız vesile yetiştirmek değil. Buradaki amacımız bu konuyu siyaset malzemesi yapmadan iktidarı ve muhalefetiyle insanların politik düşünceleri, inançları, değerleri hangi olursa olsun Bingöl’ün evinde bayındır uyuması için, Bingöllülerin sevgili yaşamaması için, Bingöl’ün bire bir an ilk kıran bölgesi zar edilerek engelleyici tedbirler alınmalı, ağırbaşlı hasarlı binalar yıkılarak hesabına TOKİ tarafından bakir konutlar yapılmalı, vatandaşlarımızın duygusal ve servet güvenliğinin sağlanmalıdır. Bu konuyla ilgili tığ Bingöl’ü Elazığ’dan ayrı görmeyiz. Tığ Tunceli’yi Elazığ’dan ayrı görmeyiz. Elazığ milletvekili adına, Elazığ’ın afet bölgesi car edilmesiyle ilgilendiren talebimizi gündeme getirirken dedik ki, sadece Elazığ değil, Bingöl’ü ve Tunceli’yi da kıyamet bölgesi ilan edin. Zira bu ilin dahi kesin ve banko facia bölgesi ilan edilerek yasaklayıcı tedbirlerin alınması geçişsiz.

“ELİMİZDEN GELEN BÜTÜN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRECEĞİZ”

Ayrıca 2003 ve 2005 yıllarında yaşanan depremler sonrasında, burada 3 bin, 3 bin 500 civarında hasarlı bina tespit edildiği halde, henüz sonra bürokratların devreye girmesiyle bu hasarlı binaların yapımından vazgeçilmiş. Bununla ait bile Meclis’te soru önergesi vereceğiz ve konuşmalar yapacağız. Yani Bingöl’deki mecmu yurttaşlarımızın, fert güvenliğiyle, mal güvenliğiyle, çocuğunuzla, eşinizle, dostunuzla hayat zarfında evlerinizde oturabilmeniz amacıyla, melal, endişe yaşamamanız üzere yıpranmamış bire bir Maraş’ı, yıpranmamış bire bir Hatay’ı, yeni bire bir Malatya’yı, eskimemiş bire bir Adıyaman’ı yaşamamanız amacıyla tığ elimizden mevrut hep desteği vereceğiz. CHP yerine yanınızda olacağız. Bunu ayrımsız siyasal materyal yapmadan, ilimizin milletvekilleriyle görüşerek, onların de bu konudaki duyarlılığını biliyorum. Onlar da katıksız yerine isterler ki, öz illerinde hakeza tıpkı ülkü yaşanmasın, fert kaybı yaşanmasın, servet kaybı yaşanmasın. Bu arkadaşlarımızla da görüşerek, süreci dahi takip ederek, Bingöl’ün ve Tunceli’nin kıyamet bölgesi ilan edilmesi, önleyici tedbirlerin alınması, vatandaşımızın can ve para güvenliğinin korunmasına müteveccih devletin varlığını buraya getirmek için elimizden gelen bilcümle sorumluluğu namına getireceğiz. Bize inanın, bize güvenin. Bingöl’den CHP’nin saylav olmayabilir ama ben Elazığ mebus yerine Meclis’te sizin sesiniz olacağım.”

Share: