Karadeniz hamsisi tezgahlarda yerini aldı

Karadeniz hamsisi tezgahlarda yerini aldı

TRABZON – Sezona palamut avı ile fazlalaşan bire bir başlagıç fail Karadenizli balıkçıların şimdilerde ağlarına beş altı üstelik olsa hamsi takılırken, tutulan hamsiler tazgahlarda yerini almaya başladı.

Karadeniz açıklarında avlanan hamsi Trabzon Balık Hali’nde tezgahlarda yerini alırken, kilosu 65-75 TL’den satılıyor.

Balıkçılar, palamuttan bilahare hamside da bire bir bolluğun sürmesini beklediklerini belirtirken bir iki birlikte olsa sâdır hamsinin umut verici olduğunu kaydettiler.

Hamsinin genellikle Günindi Karadeniz taraflarından geldiğini ancak Trabzon açıklarında üstelik birkaç üstelik olsa ağlara takıldığını tamlayan balıkçı esnaflarından Gökmen Ziyalı, “Palamut şimdilerde verimli geliyor imdi çıktı yavaş yavaş azalacağını tutum ediyoruz. İnşallah hamsi dahi artağan peki. Genelde söylentiler, pelit bol olursa hamsi metanetli olamaz yönünde. Hamsi bu aralar adım adım gelmeye başladı inşallah mübarek dirimsel vatandaşta düz. Hamsinin kilosu 65-75 TL. Vatandaş palamuttan doydu inşallah hamsiden üstelik doyar. Genelde Sinop taraflarında avlanıyor fakat Trabzon açıklarında dahi birkaç de olsa ağlara takılmaya başladı” dedi.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış dahi vatandaşın palamuttan doyduğunu bir bolluğun hamside sürmesini beklediklerini tabir ederek “Şu an İğne cezire taraflarından 15-20 kasa kadar Trabzon’a geliyor. Hamsi verimli denecek kadar olmasa dahi halkımızın ihtiyacını görüyor. Palamudun arasında hamsinin gelmesi bizim için çok gür sayılır. Hamsinin kilosu 65 TL’den satılıyor. Palamutta 2005 yılından sonra ilk defa böyle mübarek ayrımsız sezon yaşıyoruz. Şuan sivri sürat kesmedi bire bir ongunluk sürüyor. Palamut kestirmece 1 ay daha sürer diye düşünüyorum. İnşallah hamsi avında dahi artağan bir zaman yaşarız” diye konuştu.

Share: