Sivas haberleri: CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sivas’ta “Şehremaneti Başkanları Çalıştayı”nda konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Namus Borcu düz emir alır, şimdi siyasal kuvvet egemenlik düzlük konuma gelmiştir. Türkiye için sunma iri coşkunluk budur. Bakın bütçelerimizi iktidar önerir, harcamaları durdurmak üzere o de borç alıyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Sivas’ta aynı dernek salonunda düzenlenen “Uray Başkanları Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, 11’i büyükşehir tutmak üzere 248 CHP’li uray başkanıyla Türkiye nüfusunun yüzde 51,7’sine bakım etiklerini belirtti.

CHP’li belediyelerin yaptığı toplumsal hizmetler üzerine vukuf veren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Belediyelerimiz 3 sene 7 maaş müddet içerisinde 4 milyon 800 bin haneye sosyal yardım götürdü. Götürdükleri sosyal arkalama miktarı 25 bilyon 700 milyon lira. Hangi demektir bu, biliyor musunuz, Türkiye’yi aynı felaketten, açlıktan, kırımdan çıkartmak demektir. Ekmeği olmayana savmak, sütü olmayana benzen, parası olmayana para, kirasını ödeyemeyene icar, seçme soy müzaheret yapıldı. Haddizatında iktidarın oturup CHP’li belediyelere teşekkürname etmesi geçişsiz. ‘Sizin sayenizde bu ülkede koyu bire bir verimsizlik haddinden fazla fazla hissedilmiyor’ demesi geçişsiz. ‘Büyük fedakarlıklarla fariza yapıyorsunuz’ demesi geçişsiz amma engelliyorlar. İstedikleri büyüklüğünde engellesinler, gelişigüzel engeli, değme CHP’li belediye başkanı aşacaktır ve halkına hizmet edecektir, bundan kesinlikle eminim. 840 bin haneye istinas yardımı, 3 milyon 100 bin haneye besin yardımı, 745 bin haneye nakdi yardım, 3 milyon 200 bin kişiye 492 milyon teklik tutarında erişim yardımı yapıldı. Toplumsal yardımların özü, sınıfladığımız antlaşma bu. Antrparantez maske, dezenfektan, bunları saymıyorum, bunlar de ayrıca çokça sayıda yapıldı.”

Ülkede 20 yıldır ev sorununun çözülemediğini öne süren Kılıçdaroğlu, CHP’li uray başkanlarının bu konuya üstelik el attığını rapor etti.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, CHP’li şehremaneti başkanlarının göreve geldiğinde 22 mektepli yurdu bulunduğunu aktararak, bu sayıyı 83’e yükselttiklerini söyledi.

Yurt kapasitesinin de mektepli sayısı adına yüzde 392 arttığını sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, bunun devam edeceğini vurguladı.

“Belediye başkanlarımız 162 olan yetiştirme yurdu sayısını 380’e çıkarttı”

CHP’li uray başkanlarına verimsiz mahallelerden başlayarak yetiştirme yurdu açmaları talimatı verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“O yoksul eş, evlatlarını getirip yiğitlik içerisinde sizin kreşlerinize bıraksın, bala orada sosyalleşsin, arkadaşları olsun, uyusun, beslensin. Asıl yiğitlik içerisinde akşam çocuğunu alıp evine götürsün. Bu bir zamanda kadının çocuğunu bıraktığı amacıyla pazara gitmesi, alışverişe, komşuya, taziyeye, düğüne gitmesi için da koca bir vesile. Temel dahi sonunda daha şen ayrımsız ortamda ve cüret içerisinde değişik işlerini ve ziyaretlerini yapabiliyor. Uray başkanlarımız 162 olan çocuk yuvası sayısını 380’e çıkarttı. Mektepli bala sayısı de 12 binden 32 bine artık, bu birlikte mebde adına bizim açımızdan çok majör. Terbiye destekleri var, 575 bin ihtiyaç sahibi öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldı, 65 bin öğrenciye çul yardımı yapıldı. 1 milyon 284 bin öğrenciye beslenme yardımı, 115 bin öğrenciye sınavlara tedbir kursu ve okula müzaheret eğitim programları, hep bunların topu yapıldı. Antrparantez kentlerde yaşamanın ayrımsız eksantrik şanlı noktası kentte yaşayanlar park vira etmek isterler, ongun vira etmek, yeşil düzlük vira etmek isterler, o yeşil alanlarda oturup sohbet etmek isterler. Çocuklarının, torunlarının oynamasını isterler. Zımnında kenti doğadan ayıran değil, doğayla kentin çöz içe olmasını isterler. Yeşil düz hizmetleri konusunda de uray başkanlarımız aşağılık çok yetişkin adımlar attı. 2019’dan sonra 3 bin 478 parkı hizmete açtılar, 22 milyon 820 metrekare bu, yani 3 bin 196 ayak topu sahası büyüklüğünde, bulundukları kentlere yeşil düzlük kazandırdılar.”

Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerin yenilenebilir enerji üzerine da yaptığı çalışmaları anlatarak, 57 belediyenin bu projeyi hayata geçirdiğini ve enerji elde ettiğini, 19 belediyenin dahi atıklardan erke ürettiğini aktardı.

CHP’li belediyelerde karı becerikli sayısının 1317’den 2010’a yükseldiğini belirten Kılıçdaroğlu, avrat idareci sayısında yüzdelik 52 artış olduğunu dile getirdi.

“211 kilometrelik raylı bütün hayata geçirilecek”

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, raylı sistemler üzerine bile hep engellemelere rağmen 11 raylı sistemin hayata geçtiğini aktararak, “Hep uzunluğu 80 kilometre. İnşaatı bitmeme eden 23 form var, antrparantez bunlar bile bittiği ant 211 kilometrelik bire bir raylı bütün hayata geçirilecek.” ifadesini kullandı.

Kentten kırsala ana aktarılarak kırsalda hayat dolu insanların mutlu olması gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyelerimiz eliyle 39 bin 572 üreticiye 4 bin 100 ton cellat, likit matbu desteğinde bulunuldu. İktidarın yapamadığını yapıyoruz, iktidarın beceremediğini beceriyoruz. Çiftçiyi bakımsız ettiler, çiftçiyi perişan etmekten kurtarıyoruz. Bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde 21 bin 130 üreticiye 30 bin ton hayvan yemi verildi. Bizim belediyelerimizin olmadığı yerlerde insanlar döküntü, hayvanlarını kesime gönderdiler. Kooperatiflerle da iş birliği yapılıyor, kooperatiflere 2 bin 200 ekincilik aracı hibe edildi. Traktör, pulluk, benzin tankı, budama makinesi kadar. 97 milyon dikme, semere, sebze fidesi ücretsiz dağıtıldı. 93 bin 800 çiftçiye basılmış desteği verildi, iktidarın yapamadıklarını yapıyoruz. O nedenle bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde insanlar çokça talihsiz değiller. Yeryüzü azından bir şeylerin yapıldığını görüyorlar. Esnafı, çiftçisi, üreticisi üstelik kıvançlı. 17 bin 700 üreticiye 2 bin 450 küçükbaş ve kocabaş efsanevi teberru edildi. 101 bin kümes hayvanı, 410 saf kovanı tekrar ücretsiz dağıtıldı. Şehremaneti başkanlarımız çalışıyor, iri başarılara imza atıyor, baştan bir gündüz yazıyorlar.”

“Bire Bir ihmaller zinciri var”

Bartın’de yaşanan maden kazasında 41 madencinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Benzeri ihmaller zinciri var, öyle gözüküyor. Tek kimesne görevden alınmadı, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını biliyoruz. Herhangi Bir hangi kadar izah yapıyorlarsa da bütün ihmalleri araştırın diyorlarsa birlikte bugün amacıyla bunu söylüyorlar amma erte bunun üstünün kapatılacağını biliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Kılıçdaroğlu, Soma’birlikte yaşanan maden kazasında üstelik 301 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

“Arsıulusal Mücahede Örgütü’nün üyesiyiz, örgütün Ankara’birlikte aynı temsilciliği var, uzmanlar komitesi var. Madenlerle ilgili aynı ifade yayımladılar. Arsıulusal Himmet Örgütü Türkiye Ofisi’nin yayımladığı raporda, iş güvenliği ve sağlığı üstüne korkulu sorunlara değiniyorlar. ‘Türkiye’de hareket sağlığı ve güvenliği üstüne kırıcı mesail var’ diyor. Biz 2015 yılında 176 Sınırlanmış madenlerde asayiş ve afiyet mevzulu kesim sözleşmesini imzalamışız ama bu sözleşmenin gerektirdiği hiçbir şeyi yapmamışız. Demincek arsıulusal encümen, ‘Bana ne amacıyla bilgi vermiyorsun’ diyor. Vukuf verilmemiş, ‘Altına imza attın, bunun gereğini bozukluk adına getirmiyorsun’ diyor. ‘Ölümcül belalar dışında avarız olunca bana vukuf vereceksin’ diyor. ‘Neden bugüne kadar bana bilgi vermedin’ diyor. ‘Bana hikmet vermeyi yine sana hatırlatıyorum’ diyor. Tabir yazıyor, bunlar rapor yazmasalar biz birlikte bilmeyeceğiz. Tığ bile sanacağız kim Uluslararası Emek Örgütünün öngördüğü, bizim da imzaladığımız sözleşmelere akıllıca kendisine gelişigüzel cins bilgiyi veriyor. Hadi bize verilmesin, keşke bizi dışarıya cebin ayıp duruma düşürmeyin. İşçi ve işveren örgütleriyle sürekli toplantılar yapın ve bu toplantılarda ortaya sâdır verileri bize bildirin. Bugüne büyüklüğünde on paralık verilmedi diyor. Henüz buna benzer tıpkı derinti husus var.”

“Türkiye, Cumhuriyet tarihinde bu büyüklüğünde ağır bire bir takanak yükü altına sokulmamıştı”

Türkiye’nin içeride ve dışarda dokunaklı sorunlarla karşı karşıya olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, Anadolu’yu gezdiğini ve nereye dokunsa şiddetli hissedildiğini tabir etti.

Kılıçdaroğlu, insanların “açız, ürettik, karşılığını alamıyoruz” dediğini hangi sürerek, “Esbak Tokat’ta söyledim, bugün dahi Sivas’ta söyleyeyim, 85 milyon yurttaşımız var, 85 milyona sesleniyorum, Tanrı aşkına serencam 20 yılda YANLIŞSIZ Öğür hükümetinin yaptığı tıpkı tek üretimlik söylesinler. İster şeker hastalığı fabrikası, lüzumlu çimento fabrikası, lazım korse, lüzum akarsu fabrikası, ne istiyorlarsa. SELIM Parti iktidarının yani çap marifetiyle işlenmiş bir tek üretimevi göstersinler, bir üretimlik bile bulunmayan.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin büyümediğini tamlayan Kılıçdaroğlu, şu görüşleri paylaştı:

“Türkiye’yi zahir büyüteceksin? Yapamıyorlar, beceremiyorlar. Türkiye’yi cemi aynı çıkmaza ve umum tıpkı takanak batağına soktular. Türkiye, Cumhuriyet tarihinde bu büyüklüğünde tehlikeli ayrımsız namus borcu yükü altına sokulmamıştı. Bu büyüklüğünde dokunaklı namus borcu yükünün getirdiği dava nedir? Panel iradenin her an dışarıya tutu edilebilir konuma mevrut olmasıdır. Hükümran güçlerin talimatını şartsız adına getiren ayrımsız siyasi iradenin ortaya çıkması demektir. Bunu özellikle Sivas’ta söylüyorum, Milli Kurtuluş hareketinin olduğu, kararların alındığı yerde söylüyorum. Namus Borcu kayran emir alır, şimdi açık oturum nüfuz kaime kayran konuma gelmiştir. Türkiye üzere sunu nazik felaket budur. Bakın bütçelerimizi kudret önerir, harcamaları bastırmak amacıyla o bile takanak alıyor. 2017’den 2023’e kadar düyun hangi büyüklüğünde arttı, bütçenin yüzdelik 100, yüzdelik 300, yüzde 500, yüzdelik 1000. Müfit efendim, tamı tamamına yüzdelik 1292 bitirme arttı. Bu vecibe yükünü bu ulus hangi büyüklüğünde çekecek? ‘Açım’ diyor avrat, neden açım diyor? Ekinci ‘hayvanımı besleyemiyorum’ diyor, sebep besleyemiyor? 85 milyon idrak veriyor, nereye gitti bu vergiler? Nereye harcadınız bu vergileri? İnsanlar darmadağın vaziyette. Kemiksiz ve net söylüyorum, Sivaslı kardeşlerim de duysun, senin ödediğin vergilerin şişman aynı kısmı içerideki ve dışarıdaki tefecilere gidiyor. Bakmayın anca ‘faize karşıyız’ demelerine. Bunlar faizi yiyenin ağababası, faizcilere çalışıyor. Bu kadar borcun karşılığı hangi olacak? Getiri ödeyeceksiniz, yüzde 1200’leri aşan namus borcu. Bakın seçme kamer bütçeden 2 milyar 222 milyon 873 bin dolar getiri ödüyoruz. Saate bölersek saat başına ödediğimiz ürem 3 milyon 45 bin 348 dolar. Allah aşkına bu angarya çekilir mi? Türkiye’yi bu batağa ki soktu? Utanmasalar ‘Bay Kemal yaptı’ diyecekler, bühtan atacaklar. Kanı algı öz değil.”

“Tıpkısı apaz insana 85 bilyon liralık repo ödediler”

Türkiye’nin, Cumhuriyet Altını tarihi süresince bu büyüklüğünde çetin aynı takanak yükünün altına girmediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bunlar yetmedi, kapmak için şimdi seviye korumalı mevduat getirdiler. Mart ayından eylül ayına büyüklüğünde tıpkısı avuç insana 85 milyar teklik faiz ödediler. Bunların döviz garantisi, getiri garantisi, vergi ödememe garantisi var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, vatandaşın atlatmak alırken rüşvet ödeyeceğini, düzey korumalı yatırım sahibinin milyarlar yatırarak gelir elde edeceğini ve 5 kuruş algı ödemeyeceğini anlatarak, şu düşünceleri dile getirdi:

“Benim da demin Sivaslı kardeşime, esnafına, çiftçisine, üreticisine istifsar hakkım var. Sen idrak ödüyorsun, ödemediğin devir ukubet, nema geliyor. Dükkanı kapat, aldığın albeni parasını götür, kur korumaları yatırım yerine yatır, hem dirimlik elde ediyorsun, hem döviz garantin var, hem alacak vermiyorsun, üretmiyorsun, hem alın teri dökmüyorsun. Yasak değil mi bu? Haramzadelerin iktidarı dediğim antlaşma kızıyorlar. Onların iktidarı onlara bakım ediyor. Bankaların familya, ilk 8 ayda yüzde 420 artıyor. Bana sorsunlar evet birlikte ego sorayım Sivaslı kardeşlerime, esnafın, emeklinin, işçinin arttı mı? İşçinin, sanayicinin familya 8 ayda yüzdelik 420 arttı mı? Kimin arttı, bankaların arttı. Bankalar hangi yapar? Parayı faizle verir. Bitti, o kadar. Demin diyorlar kim sayısal altyapımız sıkı, fiber gözlükçü kablolar ev. Bu Türk Telekom’u kim peşkeş çekti? Sivaslı kardeşlerime söyleyin, köylerde genel ağ yok. Bu dallar ne olacak? Elbette yetişecek bu füru? Elan buna benzer çok sorunlarımız var.”

“6 şef üstelik Türkiye’nin gerçeklerini biliyor”

Bütün bunlara rağmen umutsuzluğa düşülmemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bir iktidarın kâbus kabilinden çöktüğünü üstelik biliyorum, vatandaşın şişman ölçüde daraldığını da biliyorum ama biz bunları aşacağız, Ulus İttifakı yerine biz adayız, 6 önder yerine bir aradayız. 6 lider birlikte Türkiye’nin gerçeklerini biliyor, 6 lider üstelik teşrikimesai yaparak Türkiye’yi bu karabasandan çıkaracağız.” diyerek konuştu.

Halka bakım etmenin Hakk’a harıldamak büyüklüğünde iyi tıpkı olay olduğunu bildiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Zımnında bizlerin halka rüya vermesi gerekiyor. Sizler yaptığınız hizmetlerle bu umudu büyütüyorsunuz. Açgözlü insanı doyuruyor, çantası, kalemi, defteri sıfır çocuklara bunları alıyorsunuz. Torunuyla parka geçmek isteyen dedeye, nineye park yeri yapıyorsunuz. Evladı gür yetişsin diye çocuğunu kreşe ertelemek talip ama imkansızlıklar zımnında gönderemeyen aileye çocuk yuvası yapıyorsunuz, çocuğunu oraya gönderiyor. Çiftçiye fidesinden gübresine kadar müzaheret yapıyorsunuz, her soy ihtiyacını karşılıyorsunuz. Zımnında sizin yaptıklarınız, Türkiye genelinde bizim yapacaklarımızı gösteriyor. O nedenle biz, Türkiye’nin yönetimine talibiz, o nedenle Türkiye’yi bu bataktan yararlanmak istiyoruz. O nedenle Türkiye’ye barışı, bolluğu, bereketi ifade etmek istiyoruz. O nedenle Türkiye’yi, eğer teknolojiyi büyütemezseniz, üniversiteler üretmezse 21. yüzyılın yıldızı haline getiremezsiniz. Garaz Türkiye’yi bölgesinde da dünyada üstelik dünyanın yıldızı haline getirmektir. Bu amacı gerçekleştirdiğimiz devir mukavim çokça şeyi nail olacağız.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının peşi sıra çalıştay, basına sınırlanmış devam etti.

(Bitti)

Share: