Dede tohumundan sofralara… Karye Hayat Merkezi yetiştirici kadınların gelir kapısı oldu

Ağababa tohumundan sofralara… Karye Dirim Merkezi yetiştirici kadınların dirimsel kapısı oldu

DENİZLİ – Denizli’nin Çal ilçesinde karye yaşam merkezine dönüştürülen sakat bir meslek binası, köydeki üreticilere sağlık kapısı oldu. Ata tohumları kullanılarak üretilen bölgeye arpalık ürünler, kursiyer ve öğretmenler tarafından sofralara büyüklüğünde ulaştırılıyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca tutkun durumda bulunan karye okullarının baştan açılarak Köy Hayat Merkezlerine dönüştürülmesi çalışmaları yurdun dört bir beraberinde olduğu kadar Denizli’de üstelik hayata geçirildi. Bu çerçevede Çal ilçesine bağlı Denizler Mahallesi’nde tutkun durumda olan ekol binasının Denizler Köy Hayat Merkezine dönüştürülmesi karye kadınları için kabiliyetlerini ihya fırsatının yanı sıra sağlık kapısı haline geldi. Çal Umum Eğitimi Merkezi yoluyla Denizler Karye Hayat Merkezinde muhtelif alanlarda açılan 12 ağırşak ile bölgede cıvıl cıvıl 186 vatandaşımız kurslara katılarak becerilerine beceriler kattı.

Denizler Karye Dirim Merkezinde kurulan yavru bankası ile ağababa tohumları kullanılarak üretilen bölgeye başmaklık ürünler, merkezde eğitim kayran kursiyer ve öğretmenler marifetiyle sofralara kadar getiriliyor. Günümüzde atalarımızın kullandığı ve yöresel lezzetleri içre barındıran hazineler namına tanıdık dede tohumları ile bölgede hayat dolu kadınların yetiştirdiği ürünler, tabii katkısız bire bir şekilde zayıf ve dernekevi gıdalar yerine satışa sunuluyor. Çal Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri aracılığıyla bir zamanda Ar-Ge merkezine dönüştürülen Denizli Köy Yaşam Merkezinde, coğrafi işaret tescilli dernekevi mahsulat, çokça ayrımlı lezzetlere dönüştürülüyor.

“Merkezimizde kadınlarımız, annelerimiz ve köylülerimiz çalışıyor”

Yöre kadınlarının istihdamını artıran ve kadın eli değerek zenginleşen dimdik ve mugaddi birbirinden muhtelif onlarca ürünün hazırlandığı Denizler Köy Hayat Merkezi üzerine mütekellim Denizli İl Milli Terbiye Müdürü Süleyman Ekici, “Köylerimizdeki halkımızın okullarla büyü haline gelen Karye Dirim Merkezlerimiz karye hayatında vatandaşlarımıza kullanılmamış beceriler kazandırıyor. Köy yaşam merkezimizde dede tohumları ilçemizin köylerindeki nadide ürünlerden toplanarak merkezimizde natürel ürünlere dönüşüyor. Bu ürünlerin sofralarımıza metin natürel tıpkı şekilde gelmesine büyüklüğünde aynı serüven var. Üretimde karı istihdamı bizim üzere haddinden fazla çokça mefret. Merkezimizde kadınlarımız, annelerimiz ve köylülerimiz çalışıyor. Üretimde kendilerini geliştirirlerken eş ekonomilerine üstelik yüce katkılar sağlıyorlar. İlerleyen günlerde çocuk bankasındaki tohumlarımız sadece Çal bölgesinde değil, ilimizin hep yörelerine birlikte zürriyet desteği verecek arkaç ati. Çoğaltan etkisi ile tarımımıza da balaban ulama sağlayacak. Karye dirim merkezimizde üretilen ürünlerimizi ziyarete mevrut misafirlerimize tadımları ve tedarikleri yapılmaktadır” dedi.

“Yöresel lezzetlerimizi ayrımlı eş kanalarını ile satışa sunuyoruz”

Çal Denizler Köy Yaşam Merkezi maharetli öğreticisi Haticenur Tokatlı birlikte “Karye Yaşam merkezimiz avrat istihdamına müteveccih muhteşem benzeri çalışmanın eseridir. Ağababa tohumlarımızdan karı kursiyerlerimiz ile yetiştirdiğimiz coğrafi işaretle tescillenmiş yerel ürünlerimizi yaptığımız Ar-Ge çalışmalarının neticesinde ayrımlı lezzetlere dönüştürdük. Yerel lezzetlerimizi ayrımlı bey kanalarını ile satışa sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Çal Denizler Köy Hayat Merkezi kursiyerlerinden Güllü Halis ise “Köy yaşam merkezimizdeki kurslara katıldım ve burada üretimin bire bir parçası olduk. Tıpkısı zamanda dahi aile bütçemize iri katkıda bulunuyorum. Bakanlığımıza ve devletimize bize bu imkanı sundukları için teşekkürname ederim” şeklinde konuştu.

Share: