Şırnak’ta Süryani çiftin kaybolmasına ait yargılamaya devam edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 2 yıl önceki Süryani çift Hurmüz-Şimuni Diriksel çiftinin kaybolması ve Şimuni Diril’in cesedinin bulunmasına ilişkin davanın 4’üncü duruşması görüldü.

Şırnak 1. Yavaş Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Apro Diril, bulunduğu cezaevinden Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı. Tutuklanmadan sanıklar İsmail Kader ve Behçet Öztunç katılmadı.

Duruşmada, maznun Diriksel ile tıpkısı koğuşta kalan E.A. ve K.T.U. şahit kendisine dinlendi. Tanıklar, koğuşta sanıkla aralarında güzeşte diyalogları anlattı.

Duruşmaya kıygın sıfatıyla katılan çiftin 6 çocuğu, avukatları aracılığıyla sanıklardan şikayetçi oldu.

Cumhuriyet savcısı hazırladığı mütalaada, sanıkların öz aralarında görüngü öncesi ve sonrasına ilgili 3 maaş telefon müzakere kayıtlarının içeriğine meydan verdi. Müddeiumumi, sanıkların tutuklu yargılanmaları yönünde kuruntu bildirdi.

Sanık Apro Diril savunmasında suçlamayı kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme, maznun Diril’in mevkuf halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Küçük Ay 2023’e erteledi.

Adliye önünde gazetecilere açıklamada kâin kıygın avukatı Nihat Öner, dava dosyasına olayla ilgilendiren kullanılmamış deliller sunduklarını anlattı.

Kovankaya köyünde yaşayan Hurmüz ve Şimuni Diril çiftinden 11 Familya 2020’den itibaren selen alınamamış ve kontrol çalışması başlatılmıştı. 20 Mart 2020’de köyün yaklaşık 1,5 kilometre uzağında Şimuni Diriksel’in cesedi bulunmuştu. Hurmüz Diril ise halen bulunamadı.

İddianamede, 3 maznun karşı “tasarlayarak çivilemek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Share: