Senato’dan Türkiye adımı: Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemeler çıkarıldı

ESIR’birlikte New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler, ABD 2023 Millî Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarıldı.

ÇAKER Senatosu, 2023 defans bütçesini içeren NDAA tasarısına serencam halini atfetmek için toplandı.

Tasarıya binmek amacıyla sunulan 900’e mail eklemeler görüşülmeye devam ediliyor.

Kongre kaynaklarından edinilen bilgilere bakarak, New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin KÖLE’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki eklenmiş da tasarıdan çıkarıldı.

Senato NDAA tasarısını tamamladıktan sonradan Temsilciler Meclisinin versiyonu ile eş tıpkı dayanabilen haline getirilerek onaylama için ESIR Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek.

Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan analog ayrımsız ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti ancak eş metinde bu eklemelerin bile çıkarılması bekleniyor.

Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’üstelik yürüttüğü diplomatik çabaların çalışkan olduğu belirtiliyor.

Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulmuş ve Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemenin aynısını tasarının Senato versiyonuna de karışma etmişti.

Eklemede Cebe İhracatı Taharri Yasası kapsamında Türkiye’ye eskimemiş F-16 satışının yapılmaması ve F-16 muasırlaşma kitlerinin satılmaması hükmü konulurken bu maddenin muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilişik komitelerine söz konusu satışın MEMLUK’nin balaban ulusal asayiş menfaatlerine ilişki ettiği, bu silahların Palikarya hava sahasını mükerrer şekilde ihlal etmeyeceğini hatırlamak için atılacak konkre adımlar sunulduğu takdirde başkanın bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı ifade edilmişti.

Öte yandan, Maryland Senatörü van Hollen ise bu koşullara, uçakların YPG/ PKK yıldırı örgütüne cebin kullanılmamasını ve Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti.

Share: