İİT, fanatik Yahudilerin Kur’an-ı Cömert nüshalarını yakmasını kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), nehiy altındaki Gün Batısı Şeria’üstelik Kur’an-ı Selek nüshalarının fanatik Çıfıt yerleşimciler vasıtasıyla çöpe atılıp yakılmasını hovarda kınadı.

İİT’den yapılan yazılmış açıklamada, radikal Yahudilerin, Günindi Şeria’nın El Halil kentinde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saygısızlığına aksülamel gösterildi.

Açıklamada, “Bu eylem, Müslümanları kımıldatma fail, inançlarına yönelik aynı saldırıdır. Tıpkısı zamanda kayırıcı hakları değerleri ve ilkeleri çiğnenmiştir. Bu saldırılar, dünyada nefreti, radikalizmi ve şiddeti beslemektedir.” denildi.

Dinlerin ve kutsal değerlerin aşağılanmasının suç sayılması gerektiği vurgulanan açıklamada, bu üzere rasizm olguları ile ilmek ve inançlar üzerinden nefreti körükleyen eylemlerle savaş edilmesi, ait arsıulusal kararlara ve sözleşmelere uyulması çağrısında bulunuldu.

Sukot Bayramı zımnında Umum Halil kentinin Çarkıt Kent bölgesindeki Kaytun Camisi’nin dibinde deri kuran Çıfıt yerleşimciler, kâh Kur’an-ı Eli Açık nüshalarını parçalayarak çöpe atmış ve yakmıştı.

Çıfıt yerleşimcilerin bulunduğu Umum Halil kenti 1997’de İsrail ve Filistin yönetimi arasında imzalanan benzeri anlaşmayla H1 ve H2 yerine iki bölüme ayrılmıştı. Filistin yönetimi H1’in sivil yönetimi ve güvenliğini devralmıştı. İsrail ordusu üstelik 500’den fazla Yahudi yerleşimci, 35 bin büyüklüğünde Filistinlinin yaşadığı H2 bölgesinin güvenliğini üstlenmişti. El Halil’deki Filistinli nüfusun yoğunlukta olduğu Çarkıt Şehir, H2 bölgesinde kalmıştı.

El Halil’de dinamik Filistinliler sıkça fanatik Hileci yerleşimcilerin şiddetine maruz kalıyor. İsrail ordusu, bağnaz Çıfıt yerleşimcilerin Filistinlilere düzenlediği saldırılara ayn yummak ve buna karşın bölgedeki Filistinlilere karşı taşkın çetin kullanarak adalet ihlallerinde bulunmakla eleştiriliyor.

Share: