Şırnak ve kasaba illerde bakir eğitim bilimi tedrisat yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’da yıpranmamış eğitim bilimi tedrisat yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi, okullarına gelen öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin arkası sıra arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu canlı öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra sınıflara alındı.

Şırnak Model İstiklal İlkokulu’nda düzenlenen törene katılan Ilbay Osman Bilimci, eskimemiş eğitim öğretim yılının, kent genelindeki 150 bin mektepli ve 9 bin 200 öğretmene kandırıcı olmasını diledi.

Eğitim Bilimi öğretimin önemine meni eden Bilim Adamı, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bilim Adamı, okullardaki fiziki imkanların geçmişle kıyas edilmeyecek derecede iyileştirildiğini ifade ederek, eğitim bilimi öğretim altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına sakıt öğrencisi sayısının da averaj 24 olduğunu dile getiren Bilimci, “İnşallah çocuklarımızı yer gani şekilde yetiştirerek ülkemizi henüz faziletkâr seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Vali Bilimci, öğretmenler, öğrenciler ve veliler amacıyla bakir terbiye tedrisat yılının doğru olması dileğinde bulundu.

Daha sonraları ilk ders zili çaldı.

Programa, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mirza Hazır, İl Emniyet Başöğretmen Vekili İbrahim Çıldır ve alım müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Konum İlkokulu’nda düzenlenen programda ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, yeni eğitim bilimi öğretim yılının ülkeye ve millete tatlıca olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu terbiye talim yılını, ilimizde yetişek altyapısının henüz birlikte güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı tıpkısı zaman olarak geçireceğimize ilgiyle inanıyorum. İlimizde eğitime dayalı fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 gün 24 saat belirgin olduğunu tıpkı posta elan hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi namına terbiye için herhangi bir nev desteği vermeye amade olduklarını bildirdi.

İl Milli Terbiye Müdürü Misyon Demir birlikte Mardin’de 1177 okulda 11 bin 598 hoca ve 246 bin 477 öğrenci ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, bütün okullarda muktezi önlemlerin alındığını ve yaz dönemi boyunca okullarda lazım tadilatın de yapıldığını aktardı.

Daha bilahare günün mana ve önemini tamlayan şiirler okundu, el oyunları gösterisi sunuldu. 4. sınıf öğrencileri okula eskimemiş başlayan 1. sınıf öğrencilerine “Okula kırnak geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Ilbay Demirtaş, öğrencilerle kardeş kardeş etti, onlara muvaffakiyetli bir sene diledi.

Bingöl

Bingöl’üstelik evvel ders zili 441 okulda 60 bin 456 öğrenci amacıyla çaldı.

Kullanılmamış yetişek tedris yılının başlaması zımnında forma Martir Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda tören yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende mütekellim Ilbay Yardımcısı Fatih Kayaç, kullanılmamış eğitim bilimi yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kayaç, “Bizler sizi çokça bekledik, sizleri haddinden fazla özledik, öğretmenlerimiz sizi çok özledi. Siz de öğretmenlerinizi haddinden fazla özlediniz. İnşallah bu eğitim öğretim yılı sizlere çokça haddinden fazla yenilikler katacak, bakir şeyler öğreneceksiniz. Yıpranmamış terbiye tedris yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini gider etti.

Törene, Milli Yetişek Müdürü Halil Yücel, büro müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların arkası sıra öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’de 170 bin öğrenci 2022-2023 yetişek talim yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda planlı törene Ilbay Ekrem Canalp, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ve gelgel yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende mütekellim İl Milli Yetişek Müdürü Kurtaran, eğitim bilimi ve öğretimin başlaması dolayısıyla ateşli benzeri devir yaşadıklarını dile getirdi.

Yıpranmamış yetişek tedris yılının yekpare öğrencilere görklü olmasını dileyen Kurtaran, “Zaman itibarıyla 170 bin öğrencimiz yetişek öğretime başlıyor. 10 bini fazla sarıklı ve yöneticimiz eğitim öğretim hizmetinde görev alacak. 670’i resmi 830 eğitim kurumunda eğitim tedrisat yılı sağ esen ve huzurla başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Günün önemini tamlayan şiirlerin okunduğu törende, Ilbay Canalp’ın ilk ibret zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: