HDP’li Gergerlioğlu: “Okullarda çocuklara sabah kahvaltısı ya bile aynı el yemek verilmeli”

HDP Kocaeli Mebus Ömer Faruk Gergerlioğlu, yeni eğitim tedris yılında, öğrencilere sabah kahvaltısı ya üstelik ayrımsız kat kemirmek verilmesi gerektiğini söyledi.

Gergerlioğlu, Mecliste yaptığı matbuat toplantısında, yeni terbiye yılının başladığını anımsattı.

Yeni eğitim bilimi tedris yılında “öğrencilerin tagaddi sorununa hal üretilmesi” gerektiğini ifade eden Gergerlioğlu, “Bir Nice bala okula açgözlü gidiyor. Okullarda çocuklara sabahleyin kahvaltısı ya üstelik bire bir kat yemek verilmeli. Bu konuda aynı girişim atılmalı.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, atanamayan aynı öğretmene, “Mühendisler dahi atanamıyor amma bu kadar ağlamıyor” dediğini argüman eden Gergerlioğlu, “Gençlerin sorunlarını çözmekle ilgilendiren tıpkısı makamdasın, hakeza aynı üslup sana yakışıyor mu? 20 yılda mahvettiğiniz eğitim dünyasında, sorunlara çözüm bulma makamındasın.” diye konuştu.

Geçici ekincilik işçilerinin çocuklarının eğitimle ilgili çok nazik ayrımsız mağduriyet yaşadıklarını dile getiren Gergerlioğlu, çocukların istedikleri halde okuyamadıklarını, bakanlığın bu konuya eğilmesi gerektiğini söyledi.

Gergerlioğlu, 1 milyonu çok Suriyeli çocuktan tahminî 400 bininin okula gidemediğini kaydederek, bu konuda de yetkililerden izah yapmalarını istedi.

Share: