Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişçi, Çorum’da şişman küşat töreninde konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi, “Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz alelhusus buğdaya vermiş olduğumuz titrem başına 7 bin 450 teklik kabilinden domuzuna aynı fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür.” dedi.

Icra Vekili Kirişçi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Çorum Kadeş Sulh Meydanı’nda düzenlenen dolgun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mart 2022 tarihinde kendisini Ekincilik ve Orman Bakanı kendisine görevlendirdiğini hatırlattı.

Üreticilerin takkadak kendileri üzere üretmekle kalmayıp aynı zamanda bu ülkenin insanlarının bile ihtiyaçlarını durdurmak üzere ürettiğine bel fail Vekil Kirişçi, “Üreticilerimiz, cefakar ve gelişigüzel ne yiyecek olursa olsun bu üretim faaliyetlerini sürdüren, bu ülkenin aziz vatandaşlarının majör benzeri bölümünü oluşturmaktadır. Çorum bile bire bir tarım memleketi. Tarım ile ilgilendiren adına Çorum’de çok pir hizmetlerimiz var. Bu hizmetlerimizi müstahsil kardeşlerimiz bu sene birlikte başarılı şekilde sürdürmektedir. Buğday, rüşvet, günâşık, darı bu bölgenin mehabetli bitkileridir. Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz özellikle buğdaya vermiş olduğumuz ton başına 7 bin 450 liralık kabil fena hâlde ayrımsız fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür. Biz üreticimizin yanında olduğumuzu değme komütatör ile gösterdik, göstermeye dahi devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vekil Kirişçi, 2002 yılında Çorum’bile zirai destekler noktasında 30,8 milyon Türk lirası gibi destekler verilirken 2021 yılı sonu itibariyle bu rakamın 329 milyon Türk Lirası’na çıktığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Yani 10 ikmal 2002’dekinin konusunda eklenmiştir. Bunu eden kim? Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bunu adalet fail Çorumlu üreticilerimiz üretmeye bitmeme ettikçe biz bile üreticilerimiz bu destekleri artırarak bitmeme ettireceğiz. ‘Bu ülkede yetiştirici üretmiyor, bu ülkede dikici üretmiyor’ diyen o yalanın dik alasını söyleyenler var. 2002 yılında hükümet kendisine aksiyon başına geldiğimizde o bölüm Türkiye’nin nüfusu 65 milyondu. Zaman Türkiye’nin nüfusu 84 milyon. Üzerine parçalanmamış 19 milyon bakir insan ilhak durumdadır. O aktarılma üreten dikici 65 milyon üzere üretirken zaman 84 milyon için üretiyor, yani üretmeye bitmeme ediyor. 2002 yılında ülkemizi ziyaret fail turist sayısı yalnız 15 milyon idi. Bu pandemi öncesinde 52 milyonlara dayandı, yani gezmen sayısı birlikte 3 mezuniyet arttı. Tamam bu gelen turistlere yediklerini ve içtiklerini üreten kim? Bu ülkenin ermiş ve eli öpülesi üreticileri. Deminden edepsizce, yüzlü yüzlü, ‘Bu ülkede üretim namevcut, bu ülkede üretim yapılmıyor’ deniliyor. Bunların tek sözüne değer etmemek lazım. 65 milyonu geçmiş doyuran zaman 84 milyona isabet nüfusu doyurmaya bitmeme eden sizlersiniz, bu ülkenin ermiş üreticileridir.”

“Tarımla ilişik yerine söyledikleri yalanların imdi hiçbir geçerliliği yoktur”

Salgında mütekâmil ülkelerin raflarının abes kaldığını tabir eden Icra Vekili Kirişçi, “Bu talih, ensesi kalın ve kaslı diyerek tanıdık ülkelerle karşılaştırma edildiğinde dünyada pandemi yaşandı. Pandemi yaşandığında rafları boşalan o güya ensesi kalın ülkeleri monitör ekranlarından izledik. Olur bu ülkede benzeri ürünün yokluğu yaşandı mı? Faydalı. Elhamdülillah bilcümle ürünlerimizden yeteri kadar raflarımızda bulundu ve bulunmaya bitmeme ediyor. Türkiye, hoppadak kendini doyuran bire bir talih değil, aynı zamanda 25 bilyon doları bulan ihracatı ile dahi elverişsiz dışındaki insanları birlikte doyuran tıpkı ülkedir. Deminden bunu nereye koyacağız? Bu evet 2002 yılında tarımsal ihracat ne kadardı, vakit kaybetmeden 3,5 bilyon dolardı. Demin ihracatımızı artırmış mıyız? Olur. Üretimimizi artırmış mıyız? Tamam. Zat insanlarımızın nüfusu kalık, onları doyurmaya bitmeme ediyor muyuz? Peki. Tarımla ilgilendiren olarak söyledikleri yalanların daha çok tek geçerliliği yoktur. en üst namına yaptığımız hangi oldu? Vücut Benzin Kurumu vasıtasıyla küçükbaş efsanevi etinde yüzdelik 25 indirime gittik.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esbak çağ DSİ’nin şişman açım töreninde Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri tarafından ten başta başlamak için dayanıklı çok üründe indirime gidileceğini açıkladığını hatırlatan Nazır Kirişçi, şunları kaydetti:

“Bu fena hâlde oldu mu? Olur. İnşallah fazlasını yapacağız, çünkü bu eren milletimiz bunu ziyadesi ile doğruluk ediyor. Konuşu teessürat namevcut mu? Bittabi var. Dünyada bile var, biz dahi üstelik var. Şişkinlik namevcut mu? Dünyada birlikte var bizde de var. Amma şunu unutmayalım, hep bunları dikkate alarak öz vatandaşının huzurunu mutluluğunu, aşını ve işini gözeten bire bir Cumhurbaşkanımız var. Ihtimal bile tarihinin arz bağan rakamına indi işsizlik rakamı. Yüzdelik 10’lar düzeyine geriledi. İşsizlikle ilişik de bu alanda kip çokça atılan hamle varken benim Çorumlu hemşehrilerim zat aralarında kesinkes 2023’ü endişe etmeliler. 2023’ün eleştiri öneme taşıyan bire bir seçim olduğunu kesinkes birbirleri ile değerlendirmelidir. Bu seçim Sayın Cumhurbaşkanımızın tıpkısı kişisel meselesi ve seçimi değildir. Yine bire bir şekilde bu milletvekillerimizin, şehremaneti başkanlarımızın seçimleriyle ait bir iş değildir. Benim sizlerden istirhamım bu seçimin ülkemizin geleceği hesabına ayrımsız kritik seçme olduğunu sürekli hatırınızda tutmanız ve siyasi parti adına, DOĞRU Öğür yerine, Cumhur İttifakı olarak bu çalışmalarımızı bu yönde sürdürmemizdir.”

Share: