Ihlamur, fiyatına rağmen sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi

Ihlamur, fiyatına rağmen güz ve kış aylarının vazgeçilmezi

RİZE Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur tüketicinin cebini yakmasına karşın sağlık üzere yeğleme edilmeye bitmeme ediliyor.

Şita aylarında artık aranan ve enflüanza kabilinden müstevli hastalıklarda yıllar süresince insanların kaynatıp hasta olan kişilere içirilen ıhlamur, pandemi dönemi sonrası vatandaşlar yoluyla henüz üstelik tercih edilmeye başlandı. Güzeşte sene Ihlamur çiçeğinin kilogram fiyatı 500 TL iken bu sene 600 TL’ye kadar yükseldi.

“Ihlamur emmek üzere rahatsız olmanıza icap bulunmayan”

Ihlamur içmenin yemeden içmeden hastalık zamanı değil hastalıktan öncede muafiyet sistemini imar etmek üzere şanlı olduğunun belirten aktar Stabil Esmer, “Ben Rize’üstelik 40-45 almanak aktarıcılık yapıyorum. İhlamur çiçeği ve ıhlamur yaprağı oluşmak üzere 2 şekilde satıyoruz. Pandemi döneminden çıktık. Hepimiz adamakıllı ağzımızı burnumuzu kapatıp korunuyorduk. Fakat deminden biraz gevşedik maskeleri çıkarınca gripler artmaya başladı. Serencam günlerde pop benzeri bitki diyebiliriz ıhlamur. Ihlamur sorumak üzere rahatsız olmanıza lüzumlu namevcut. Ihlamur içtiğiniz anda kesiksiz sizi korur yani gribe cebin bağışıklığınız artar. Serbest ıhlamurun bir iki aşina bire bir özelliği de var benim haddinden fazla sevdiğim sinir sistemlerine haddinden fazla ongun sağlık. Doğrusu grip olan züğürt olan az buçuk birlikte sinirden olur zımnında ıhlamur sorumak ikisini benzeri arada koymak açısından haddinden fazla gani tamam” şeklinde konuştu.

“Ihlamur şimdi bitkiler popülerleştikçe akademisyenler dahi artık araştırmaya başladı”

Ihlamura farklı nebatat eklenerek içebileceğini belirten Karaca, Barış Manço’nun ‘Nane Sulu Zırtlak Kabuğu’ şarkısını örnek vererek “Ihlamur deminden nebatat popülerleştikçe akademisyenler da bundan sonra araştırmaya başladı. Demincek ıhlamura az buçuk tarçın atarsanız bu balgamı sökebilir bir avuç ıhlamuru 2 litre suya atarak yapabiliriz. tek havlıcan var bunu birlikte atarsanız kış aylarında sizi daha kavi içerden mukavim tutabilir. tek zencefil atarsanız antibiyotik özelliği görülebilir. yegâne zerdeçal atarsanız ciğerleri enflüanza hastalıkları sunma haddinden fazla ciğerleri rahatsız ettiği için akciğerlere hayır kabil. İçerisine ada çayı atarsanız boğazınıza ferah gelebilir antrparantez kuş burnu katarsanız C vitamini artabilir. Antrparantez içerine olmadıysa papatya atarsanız içerinizde kâin zehri atabilir. Barş Manço’nun ‘Nane Limon Kabuğu’ şarkısında geçtiği üzere içilebilir” ifadelerini kullandı.

“Ihlamuru isteyerek içiyorum”

7 yaşından bu zamana kadar sadece hastalığında değil rastgele antlaşma ıhlamuru tükettiğini tabir eden 16 yaşındaki Veysel Kalımlı Biçer ise “Ihlamur şita aylarını vazgeçilmezi olduğu amacıyla o yüzden çocukluğumun vazgeçilmezidir. Ihlamuru severek içiyorum tadı hoşuma gidiyor, verdiği fayda hoşuma gidiyor, ıhlamuru seviyorum. Ihlamuru annem sökel olduğumda aynı haddinden fazla kat kaynatırdı antrparantez ben küçükken haddinden fazla hastalanırdım nerdeyse tek iyileştiğimi bilmem amma ıhlamur içmeye başladıktan sonraları azaldı. ve banko çok fayladalı ve herkese tavsiye ettiğim benzeri nebat” şeklinde konuştu.

Share: