Sakarya Doğal Gaz Sahası çalışmalarında sona yaklaşılıyor

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik borazan hattına ilişik çalışmaları ati günlerde bitirmeyi umduklarını tabir etti.

Kentte görev yapan gazetecilerle Filyos’ta tıpkısı araya mevrut Tiryaki, programlandığı kabil doğal gazın 2023’ün önceki çeyreğinde gelmesi üzere ellerinden mevrut gayreti gösterdiklerini söyledi.

Deniz tabanında ve karada çalışmaların pahal şekilde devam ettiğini anlatan Tiryaki, içtimai külfet kapsamında dahi bazen çalışmalar yaptıklarını, hele gelecek dönemde ihtiyacı karşılayacak Çaycuma Meslek Faziletli Okuluna bu sene ilk kez 55 öğrencinin alındığını belirtti.

Tiryaki, kalifiye personelin kendileri için sonuç evre mefret olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan bilahare gerekseme doğrultusunda istihdam edileceklerini dile getirdi.

“Bu çok nazik tıpkısı proje”

Yöre halkına bakım etmesi için dispanser açtıklarını aktaran Tiryaki, “Şu anda 4 cankurtaran, 5 çekmece ve 60 personelle ön halkına ve zat personelimize bakım etmekte. Yollar, çeşitli çalışmalar bitmeme ediyor. Toplumsal rehavet projesi adı altında elimizden geldiği kadar civar halkına bile hayır olmaya çalışıyoruz. Bu çok şişman benzeri proje. Hele Zonguldak sınırları içerisinde bitmeme fail ve sonuçlandığı devir Zonguldak’a iri ayrımsız ayar katacak olan bire bir proje” diyerek konuştu.

Tiryaki, Karadeniz Doğal Gaz Sahası’nda kabloları denizin tabanına döşeyecek “Muhip Arctic” isimli geminin çok koskocaman bir aşamayı hesabına getireceğine belen ederek, geminin denizin tabanındaki kuyular ve kişmiri ile arasındaki ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekeceğini, bu kablonun içerisinden 4 zindelik kablosu, yedekleriyle beraber hidrolik hatlar, kimyasal hatlar, fiber optikçi kablolar geçtiğini kaydetti.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik boru hattına ilgili çalışmaların devam ettiğine değinen Tiryaki, “Borularda sonuç aşamaya geldik. Esasında elden aynı borazan değil, 3 boru çekilecek. Borazan demeyelim dahi tıpkısı tanesi kablolar diyelim, iki pasaj dahi yanı sıra glikol hattımız ve doğal gaz hattımız üzere 2 çıngı boru çekilecek. Borular program çerçevesinde bitmeme ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tiryaki, henüz sonra beraberinde TPAO Mühendislik Daire Başkanı Enver Çetinkaya ve TP-OTC Genel Müdür Yardımcısı Çokluk Fazilet ile Karadeniz gazının işleneceği Filyos Gaz İşleme Tesisi’nin maketi üzerinden ölçülü çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Share: