Karadeniz gazı amacıyla kritik evolüsyon! Çalışmalarda sona yaklaşılıyor

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Umum Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, gazetecilerle benzeri araya gelerek proje hakkında hikmet verdi.

“BU ÇOKÇA ŞIŞMAN BİR PROJE”

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik boru hattına ilişik çalışmaları gelecek günlerde bitirmeyi umduklarını anlatım etti. Kentte görev eden gazetecilerle Filyos’ta tıpkısı araya mevrut Tiryaki, programlandığı gibi doğal gazın 2023’ün önceki çeyreğinde gelmesi üzere ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Deniz tabanında ve karada çalışmaların aheste şekilde devam ettiğini anlatan Tiryaki, içtimai külfet kapsamında birlikte bazen icraat yaptıklarını, alelhusus gelecek dönemde ihtiyacı karşılayacak Çaycuma Iz Yüksek Okulu’na bu sene ilk kez 55 öğrencinin alındığını belirtti.

Tiryaki, nitelikli personelin kendileri üzere akıbet basamak mehabetli olduğunu vurgulayarak öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra ihtiyaç doğrultusunda istihdam edileceklerini dile getirdi. Yöre halkına hizmet etmesi amacıyla sağlık ocağı açtıklarını aktaran Tiryaki, “Şu anda 4 ambulans, 5 görüş ve 60 personelle dolay halkına ve kişi personelimize bakım etmekte. Yollar, çeşitli icraat bitmeme ediyor. Içtimai yüklülük projesi adı altında elimizden geldiği büyüklüğünde civar halkına üstelik hayır olmaya çalışıyoruz. Bu haddinden fazla şişman ayrımsız proje. Özellikle Zonguldak sınırları içerisinde devam fail ve sonuçlandığı ahit Zonguldak’a nazik ayrımsız değer katacak olan tıpkısı proje” diyerek konuştu.

“BORULARDA SONUÇ AŞAMAYA GELDİK”

Tiryaki, Karadeniz Gaz Sahası’nda kabloları denizin tabanına döşeyecek ‘Seven Arctic’ isimli geminin çokça eke benzeri aşamayı adına getireceğine işaret ederek geminin denizin tabanındaki kuyular ve yağız ile arasındaki ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekeceğini, bu kablonun içerisinden 4 ruh kablosu, yedekleriyle beraber hidrolik hatlar, kimyasal hatlar, fiber optik kablolar geçtiğini kaydetti.

Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik boru hattına ilgili çalışmaların devam ettiğine değinen Tiryaki, “Borularda serencam aşamaya geldik. Esasında elden aynı boru değil, 3 borazan çekilecek. Boru demeyelim dahi ayrımsız tanesi kablolar diyelim, iki şerha birlikte yanında dialkol hattımız ve gaz hattımız için 2 sunum borazan çekilecek. Borular program çerçevesinde bitmeme ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tiryaki, henüz sonradan beraberinde TPAO Mühendislik Ofis Başkanı Enver Çetinkaya ve TP-OTC Umum Müdür Yardımcısı Çokluk Yiğitlik ile Karadeniz gazının işleneceği Filyos Gaz İşleme Tesisi’nin maketi üzerinden ölçülü çalışmalarla ait gazetecilere bilgelik verdi.

Share: