3 sene önceki yapay kalp nakli yapılan marazlı: Elimde kalbim ile geziyorum

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde işlek 49 yaşındaki Hasan Çalıştırıcı, kestirmece 3 yıldır elinde taşıdığı kalbiyle hayatını bitmeme ettiriyor. Belletici 2010 yılında geçirdiği ihtisas kriziyle bu arada başlayan önsezi yetmezliği hayatının dönüm noktası oldu. Ihtisas-Yaradılış Cerrahisi Servisi’nde tedavi görmeye başlayan Çalıştırıcı’un yaşaması üzere ruh nakli olması gerektiği belirtildi. Esenlik Bakanlığı’nın millî bekleme listesine kaydolan Antrenör üzere 5 yıldır kadavralardan his bulunamadı. Doktorların yaşaması amacıyla kalp nakli olması gerektiğini söylediği Belletici’a yapay kalp önerildi. 2020 yılında gerçekleştirilen operasyon ile bileşimli kalbi takılan Koç baştan hanay buldu.

BILEŞIMLI KALBİNİ ÇANTADA TAŞIYOR

Hasan Belletici, bireşimli kalbin takılma sürecinden bahsederek, “Bende aileden gelen önsezi hastalığı var. 2010 yılında kalp aksesi geçirdim. Akabinde 2012 yılında önsezi yetmezliği başladı ve ruh hastası oldum. Yeni bir kalp aktarım edilmesi gerektiği anlaşıldı. Bu süreçte Antalya Akdeniz ve İstanbul Koşuyolu hastanelerinde tetkiklerimi yaptırdım ve 2015 yılında İstanbul Koşuyolu hastanesinde kalp nakli için sıraya girdim. 2016 yılında toplumsal medya yoluyla Ankara Faziletkâr İhtisas hastanesini gördüm sondaj ve tedavim için oraya gittim. 2016 yılı gücük ay ayından itibaren de Ankara erdemli ruh hastanesinde otama oluyorum. Daha önce nefes darlığı yaşıyordum; yürüyemiyor, uyuyamıyordum bu süreçte sık sık hastanelerde oksijen tedavisi almaya başladım. 2019 yılının Ekim ayında bana suni kalp takılması gerektiği söylendi 2020 yılında de ameliyatım gerçekleşti ve yapay kalp takıldı. O günden bugüne kadar yapay kalp ile yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

“BATARYASI BİTER DİYE KORKUYORUM”

Antrenör, bileşimli kalple geçen kısaca 3 yılını anlatarak, “Sabah kalkıyorum kahvaltı yapıyorum ve hariç çıkıyorum. Arkadaşlarımla dostane ediyorum, kayırıcı dost görüyorum. Bu süreçte hem sporumu yapıyorum hem üstelik insanlarla bağırsak içe olmaya çalışıyorum böylecene kendimi daha abat ve elan rahat hissediyorum. Yer iri korkum cihazın şarjının bitmesi yahut cihazın temas arızaya geçmesi. Çantamda iki adet batarya var bunlar sonsuz şarj halinde 14 ila 16 saat beyninde sonsuz değiş yapılması gerekiyor. Şu anki süreçte bataryanın tükenik olması veya dışarda çok kalırım üstelik pil biter korkusu çokça oluyor. Bu yüzden dışarıda birlikte haddinden fazla çok kalamıyorum. Bu maşa üç yıldır benimle gelişigüzel bundan sonra hayatımız bu arada oldu. Duş alırken duş bandı ile bölgeyi kapatıyorum cihazında farklı tıpkısı duş çantası var ona koyuyorum ve duşumu bu şekilde alıyorum” şeklinde konuştu.

“HAYATTAYIM, BUGÜNÜME ŞÜKÜR”

Çalıştırıcı, sunu çokça yan kapkaççılardan ve cihazın kablosuna takılabilecek insanlardan korktuğunu belirterek, “Bu çantayı mal çantası zanneden taraf kesicilere kaptırma ihtimali var. Neşeli benzeri ortamda bu kabloya takılıp çekerler kalbim yerinden menfaat diye niteleyerek korkuyorum. Öz çevrem engelli olduğumu bildikleri amacıyla henüz tetik oluyor seçkin alanda öncelik veriyorlar. Görünce şaşıranlar da oluyor şüphesiz yaşıyorsun print olmuyor mi diye soranlar oluyor. Benim hissettiğim yegâne husus zaman alıyorum, hayattayım bugünüme şükür. Ego otuz iki yıl sigara içtim otuz iki sene sonra bundan sonra ego sigarayı değil sigara beni bıraktı. Gençlerimize sigara içmemelerini, sigaradan ırak durmalarını ve şeş ayda bir sefer da olsa kendilerini taharri ettirmelerini başvuru ederim” diye konuştu.

Share: