Rot denge ustası doğadan topladığı kızıl taşları iş yerinde sergiliyor

Tokat’ın Turhal ilçesinde kıvrak rot denge ustası Beklenti Kavim, hareket yerinde oluşturduğu odada doğadan topladığı zer taşlarla bunlardan yaptığı süs eşyalarını sergiliyor.

Ankara Üniversitesi Kimya Bölümünden 1996’birlikte çıkışlı olan 51 yaşındaki Kavim, 2000 yılına kadar değişik kurumlarda kimya mühendisi adına çalıştı.

Daha sonradan ilçeye dönerek Turhal Endüstri Sitesi’nde babasının rot denge atölyesinde çalışmaya başlayan Ulus, atölyesindeki aynı odayı 2010 yılında Tokat ve ilçelerinden çıkarılıp bezen eşyası yapımında kullanılan taşlara ayırdı.

Zaman antlaşma doğada bulup işlediği jasper, kalsedon, malahit, azurit, akik kabilinden yüzlerce taşı “Müze” adını verdiği odada sergileyen Millet bu taşlara biçim çevirmek amacıyla taş akçakesme makinesi birlikte tasarladı.

Bu taşlardan mamul 250 civarında bezek eşyası dahi bulunduran Kavim’un odasını zaman zaman ilçedeki okullardan öğrenci ve öğretmenler müzakere ediyor.

Kavim, antrparantez Mersin Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Tokat Ahali Eğitim Merkezi, Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü üzere bile taş kesme makinesi yaptı.

Ümit Budun, AA muhabirine, 10 yıldan aşkın süredir bezek eşyası yapılan ahcar üzerine çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Bu taşlara çocukluğundan bu yana ilgisi bulunduğunu belen fail Kavim, “Bezen taşları ile uğraşmayı, renkli, pırıltılı şeyleri severim. Bölgemizde bezek taşlarının varlığını bulunca, onlarla ilgilendiren ekipman de yaptım.” dedi.

Bezgi taşları üzerine Tokat bölgesinin bu kadar varlıklı olacağını düşünmediğini dile getiren Ulus, “Tokat’ta 20’ye yakın bezen taşı çeşidinin olduğu biliniyor. Almus bölgesinden mevrut akik, dünyanın en gözde taşlarından bire bir tanesi.” ifadesini kullandı.

Oluşturduğu odayı bugüne büyüklüğünde 5 bin civarında ziyaretçinin gezdiğini anlatan Budun, “Tokat’ta bezgi taşlarının olduğu, içtimai medyayla bilinmeye başlandı. Daim taşların fotoğraflarını ekliyoruz, acun agat taşı gruplarında paylaşıyoruz ama bu ahcar mergup yerde değil. Tokat’ın güzelce taşları sınırlı dışına birlikte gidiyor.” diye konuştu.

Share: