Sonuç an sağlık: Türkiye’nin yeryüzü aceleci cankurtaran sürücüleri bu eğitimlerle yetişiyor

Türkiye’nin sunma acul ambulans sürücüleri bu eğitimlerle yetişiyor

Bu eğitimler ambulansın vakaya azimet süresini kısaltıyor

Eskişehirliler ambulansa 5 dakikadan kısa sürede ulaşıyor

Ambulans personeline emniyetli sürüş eğitimi verildi

ESKİŞEHİR – Eskişehir’birlikte 112 Acil Servis personeline verilen Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi’nin vakaya muvasala süresinin kısalmasında büyük yarar sağladığını tamlayan 112 Müstacel Servis Başhekimi Iye Heybet Pala, “Eskişehir şu anda Türkiye’nin yer aceleci sürede ambulansa ulaşan ili konumunda” dedi.

Eskişehir’in ambulanslarında görevli personellere sunulan Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimleri, vakaya erişim süresini değme sabık dönüş kısaltıyor. Kurulan parkur ile cankurtaran personellerine verilen güvenli sürüş eğitimlerinde trafikte karşılaşılabilecek olumsuzluklara alın hazırlıklar yapılıyor. Ağır trafikte zaman zaman yapılması gereken gürpedek manevralar amacıyla birlikte 112 Ivedili Sağlık personeli eğitimler alıyor. Ambulans personelleri aldıkları eğitimlerin peşi sıra vakaya giderken karşılaşabilecekleri durumlara karşı üstelik sınama kazanmış oluyor.

“Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz”

Bilecik’ten konuk kursiyer namına Eskişehir’e mevrut Evgin Tıp Teknisyeni Nurseda Gülmez, eğitimlerin deneyim açısından çok artağan geçtiğini belirterek, “Terbiye çok verimliydi. Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Burada tecrübe etmiş olduk. Bize özgüven sağlamış oldu. Aracın hakimiyetiyle dayalı, motosiklet bilgileriyle dayalı, zincir takma ya bile mankafa ve T parkla müntesip parkurlar vardı” dedi.

“14’ü kadın 81 personelimize ASGE eğitimi verdik”

Sene içinde gerçekleşen 4 değişik eğitimin detayları hakkında vukuf veren Eskişehir 15. Kesim Yetişek Koordinatöre Paramedik Seda Delimsirek, “2022 yılında 4 kere Cankurtaran Sürüş Teknikleri Eğitimi düzenledik. Bütün 14’ü kadın 81 personelimize Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi eğitimi verdik. Eğitimlerimizin 1 haset eğitmen hazırlık günü olmak için bütün 5 günden oluşuyor. Özge 4 günde ise kursiyerlerimize eğitim bilimi veriyoruz. İlk bölüm yöre sınav ile başlıyoruz. Kursiyerlerimizin bilgelik düzeyini ölçüyoruz. Daha bilahare evvel haset kuramsal öğüt ile tamamlıyoruz. Ondan sonraki 3 günümüz ise sahada geçiyor. Parkurlarda, ne kadar manevralar yapmaları gerektiği, hangi gibi asayiş önlemleri almaları gerektiği eğitmenlerimiz yoluyla gösteriliyor. Son devir ise sınav günümüz. Sınav günümüz sahada başlıyor. Parkurlarımızda belli başlı ayrımsız süreyle yapmaları gereken cemi manevraları yapıyorlar. Bu kısmı tamamladıktan bilahare ikinci adım olan teori kısmına geçiyorlar. Kuram kısmını birlikte başarıyla tamamladıktan sonradan başarı belgesi alıyorlar” ifadelerine düz verdi.

“giderek benzeri ilçe riskiyle karşı karşıyayız”

Trafikte ilçe riskinin giderek olduğunu ve emniyetli sürüş eğitimlerinin oluşabilecek olumsuzluklara alın iri tıpkısı tılsım tabir ettiğini tamlayan İl ASGE Terbiye Koordinatörü Sercan Özelci, “Amacımız kâin şoförlük işleyen bütün afiyet personelimize, sakıncasız sürüş eğitimi vermektir. Trafiğe çıktığımızda her an tıpkı kaymakamlık riskiyle yüz yüze kalmamız aşikardır. Bu yüzden karşımıza hareketli ya üstelik camit benzeri geçim çıktığında bundan kaçınabilme yeteneğini, bulunan olan sürüş alışkanlığını geliştirebilmek kadar bire bir çabalama içerisindeyiz. Slalom parkurumuz olsun daralan misil parkurumuz olsun hepsi bulunan. O parkurları kalburüstü benzeri şekilde tamamlamalarını istiyoruz. Bu saf olarak vakaya trafik sürelerinde birlikte deli dolu olacaktır. Yeniden katıksız namına trafikteki sair sürücülerin alışkanlıklarını de değiştirecektir. Hem kendilerinin hem dahi başka sürücülerin hayatlarını tehlikeye atmadan hareketlerini tehlikesiz bire bir şekilde gerçekleştirmiş olacaklar” diye konuştu.

“Hikâye muvasala süremiz 5 dakikanın altına inik durumda”

Eskişehir’birlikte cankurtaran personellerine sunulan eğitimin çok artağan sonuçlar ortaya çıkarttığını tamlayan Eskişehir 112 Evgin Servis Başhekimi Veli Tekebbür Yaygı, fenomen muvasala süresinin 5 dakikanın altında olduğunu belirtti. Olay muvasala süresi açısından Eskişehir’in Türkiye’de ilk tam olduğunu tamlayan Pala, şu ifadeleri kullandı:

“Cankurtaran İleri Sürüş Güvenliği ve Emin Sürüş Eğitimi veriyoruz. Bağımlı bizim haddinden fazla dallı güllü bir eğitmen kadromuz var. Bu sebepler Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik’in birlikte bölge iliyiz. Bu eğitim esasen aynı havza eğitimi. Yılın esasen beri bu yana tahminî 100 arkadaşımıza burada hem ambulans sürüşü üstüne hem birlikte asayiş sürüş ve müstakbel teknikler konusunda eğitimler vermiş olduk. Bu de yılın serencam eğitimi. Elan evvel Motor İleri Sürüş Güvenliği Eğitimi verdik. Pisti sağlayıcı Kombinasyon Endüstri Bölgesi Müdürü Nadir Küpeli’ye haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Eskişehir özelinde bu eğitimler sonucunda ve motor ambulansın dahi filomuza katılması ve enerjik kendisine kullanılmasıyla olay erişim süremiz 5 dakikanın altına inmiş durumda. Ben bu anlamda Eskişehir’deki bilcümle kol arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Hasis faik gayretleriyle Eskişehir şu anda Türkiye’nin bildirme aceleci sürede ambulansa ulaşan ili konumunda.”

Share: