Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine ilgi çekti

Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine özen çekti

Arıca: ” Kazakistan, Özbekistan kabil tıpkı topluluk ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak tamam biz kefiri tığ yiyelim. Yoğurdu de biz kendimiz evde yapabiliyorsak esasen yapalım amma dışardan alınan kefir yahut diğer türevlerinde faal bakteri sayısı azalıyor”

“İlerleyen dönemlerde bu aktif yarayışlı bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dayalı haddinden fazla yavaş veriler bulunmakta”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yarımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, probiyotik kullanımının önemine dikkati çekerken evde yapılan yoğurt ve kefirin kullanılmasının henüz faydalı olacağını belirtti.

Prof. Dr. Vefik Arıca, sonuç günlerde probiyotik kullanımı konusunun gündemde olduğunu tabir etti. Konuyla ilgili bilimsel yayınlar ve makalelerin de arttığını söyleyen Prof. Dr. Arıcı, probiyotiklerin vücuda yararlı etken bakteriler olduğunu hatırlattı. Probiyotiklerin afiyet için önemine değinen Arıca, “Alelhusus Türkiye’bile, ülkemizde ve dünyada, Avrupa’dahi sezaryenle veladet haddinden fazla aşkın kalık durumda. Sezaryenle doğumun arttığı yerlerde faal bakteriler, hele normal doğumdan bebeğin alması gereken o etkin, hayır bakterileri alamıyor. Bunları daha sonradan tahkim tıpkı şekilde hem gıdalardan hem diyetlerden bunu sağlayabiliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Evde mamul yoğurt ve kefir tercih edilmeli

Probiyotik takviyesi yapılırken evde mamul gailesiz ürünlerin yeğleme edilmesi tavsiyesinde kâin Prof. Dr. Arıca, “Yoğurt mu, kefir mi yoksa dışardan probiyotik takviyesi mi yapalım. Eğer biz kefiri öz evimizde yapabiliyor isek, alelhusus Türkiye’nin üstündeki Kazakistan, Özbekistan kabil bir takım ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak tamam tığ kefiri tığ yiyelim. Yoğurdu birlikte tığ kendimiz evde yapabiliyorsak tekrar yapalım amma dışardan alınan kefir veya özge türevlerinde faal bakteri sayısı azalıyor. Özellikle yoğurtta zaman geçtikçe seçkin dolaşma o etkin bakteri sayısı azalıyor. O yüzden canlı yoğurtta, karye yoğurtlarında evde yapılan yoğurtlarda deli dolu, bakteri, probiyotik, yarayışlı bakteri sayısı artmaktadır” ifadesini kullandı.

“Otizmden, kanserden koruduğuna dair çok gösterişli veriler bulunmakta”

Probiyotiklerin âdem sağlığı amacıyla önemine değinen Arıca, etkin bakterilerin otozimden kansere bire bir çokça hastalığa yararına değinerek şöyle konuştu:

“Alelhusus serencam günlerde otizm haddinden fazla kalık durumda. Özellikle amansız hastalık olayları haddinden fazla artmış durumda. İlerleyen dönemlerde bu etken faydalı bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dair çokça çetin veriler bulunmakta. O yüzden kefiri kendimiz yapabiliyorsak yiyelim. Yoğurdu kendimiz evde yapabiliyorsak yapalım. Bunlardan hiçbirini yapamıyorsak özellikle sezaryenin çokça okkalı olduğu ülkelerde dışarıdan probiyotik, enerjik bakteri takviyesi yapılmalıdır. Özellikle enfeksiyon dönemlerinde, antibiyotik kullanıyorsak, antibiyotikle bu arada etkili bakterileri, yararlı bakterileri alelhusus enfeksiyon döneminde evet birlikte çok sık enfeksiyon geçiren ayrımsız çocuk var ise o yoğun enfeksiyonun değerini düşürmek amacıyla vücudumuza bu çalışkan bakterileri, hayır bakterileri, probiyotikleri almalıyız. Bu probiyotikleri gıdalardan, yoğurttan, kefirden alabilmeliyiz. Evde yapıyorsak güvendiğimiz yerlerden alabiliyorsak bunları alıp vücudumuzda deli dolu şekilde probiyotik kullanımına alelhusus sonuç günlerde ehemmiyet vermeliyiz. Önümüz kış. Şita aylarında enfeksiyon sayısını azaltmanın bire bir yolu birlikte müfit bakterileri vücutta müzaheret etmek olacak.”

Share: