Osmaniye’deki iz lisesi savmak üretimini depremzedeler amacıyla 7 katına çıkardı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Osmaniye’da, patika lisesinin fırınında üretilen ekmeklerle hem afetzedelerin hem de kurumların ihtiyacı karşılanıyor.

Depremler öncesi okul ve pansiyonlarda artan öğrenci ve öğretmenler üzere günce 5 bin paketlemek imal fail Rahime Hanım Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi, afetzedelerin ihtiyacını de diremek için üretimini 7 katına çıkardı.

Öğretmenler ve öğrenciler, deprem öncesi haftanın 6 haset çalıştıkları okulun fırınında demin 7 çevrim düzentileme yapıyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Ziyalı Albak, AA muhabirine, depremlerin meydana geldiği evvel bölüm kentte pahal tıpkı gıda ve ekmek ihtiyacı olduğunu söyledi.

Depremlerin, okullarda ikinci dönemin başlamasından saatler evvel gerçekleştiğini anımsatan Albak, “Tığ pazartesi ikinci dönemin önceki günü olması münasebetiyle haddizatında ahzüita gününden tedarik yapmıştık. Elimizde ekmeklerimiz, yemeklerimiz vardı. Demin diyeceksiniz ‘İlk yemeği pekâlâ yaptınız?’ Doğrusu hazırdı. Taşımalı yetişek amacıyla hazırladığımız yemeklerimizi, ekmeklerimizi tezelden vatandaşlarımıza verdik.” ifadelerini kullandı.

Albak, elektriklerin olmaması ve yaşanan katabolizma nedeniyle kentte geçmiş birkaç bölüm savuşturmak üretiminde rehavet yaşandığını anlattı.

Bunun çözümüne katkıda gezmek için kendilerinin bile mücahede yaptığını bildiren Albak, şu bilgileri verdi:

“Depremin ikinci haset Osmaniye’üstelik savuşturmak sıkıntısı yaşanmıştı. Biz bir numara çevrim akşam itibarıyla mutfağımızı, fırınımızı çalıştırdık. Henüz sonra ruh tevzi firması çok iri bir gayretle erke sorunumuzu çözdü ve fırınımızı tüm kapasite faaliyete geçirdik. Günde 5 bin atlatmak çıkarıyorduk alışılagelen dönemlerde. Şu anda 35 bin ekmeğimiz çıkıyor. Hem vatandaşlarımıza dağıtılıyor hem bile bizim buradaki kurumlarımızın ihtiyacı karşılanıyor. Ekol, pansiyon ve buradaki alanlarda kurulan çadırlarda küsurat vatandaşlarımızın azık ihtiyacını ferah ferah karşılayabiliyoruz.”

Share: