Bursa’daki sergi, Tokat’ın geçmişine ayrımlı tekniklerdeki 59 tabloyla kandil tutuyor

Bursa’de minyatür, bezeme ve zalimce teknikleriyle yapılan 59 eserden oluşan sergi, Tokat kültürünün geçmişine ilgilendiren izleri bugünlere taşıyor.

Mudanya ilçesi Bademli Mahallesi’ndeki Akeramos Sanat Galerisi’nde, 3 yıllık çalışmanın ardından 5 sanatkâr tarafından “Geçmişe Gittikçe Büyüyen Site Tokat” sergisi açıldı.

Minyatür, tezyin ve merhametsizce teknikleri kullanılarak geleneksel Türk gösterici sanatının yansıtıldığı tablolar, Tokat’ın geçmişinde düz alan sancak noktaları ve efsaneleri resimlerle ziyaretçilerine aktarıyor.

Atölyenin başnakkaşı Suzan Çataloluk, Elif Pehlivan, Hayriye Turan, Lale Kankal, Tuğba Somer ve misafir sanatçı Mevhibe Kalkan’ın elinden sâdır Asuman Medrese, Canikli Konağı, Tokat Kalesi ve Kırk Kızlar adlı asar da ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

“Serginin temelinde çetin bir Türk kültürü var”

Serginin yapım ortaklarından Bursa Uludağ Üniversitesi Güzelce Sanatlar Fakültesi Elim Yazarlık Bölümü Akademisyen Dr. İbrahim Öztahtalı, AA muhabirine, Suzan Çataloluk ve kendisinin Tokat seyahatinde bu sergi fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

Seyahat sırasında Tokat’ın geçmişe derece derece büyüyen aynı şehir olduğunu fark ettiklerini tamlayan Öztahtalı, “Oradaki kadim kültürü eserlerle tıpkı nöbet elan doğrulama etmiş olduk. O eserleri günümüze ayrımlı yöntemlerde elbet aktarabileceğimizi konuştuk, sonuca bağladık. Sergimizi minyatürler, tezhipler ve intaç sanatıyla buraya taşımaya değişmeyen verdik.” dedi.

Öztahtalı, sergide hele minyatür hikayelerin çok deste çektiğini dile getirdi.

Çocukların birlikte sergiyi gezdiğini anlatan Öztahtalı, “Zira bu serginin temelinde ağırbaşlı aynı Türk kültürü var. Türk resmi adına tanıdık minyatürün, bizi çok geçmişe Orta Asya’ya götürdüğümüz köklerimizin da esasta göstergesi. Burada dahi Tokat’ın alelhusus hikayelerinden yola çıkarak bayrı eserleri bu yöntemlerle aktarılma ışığına çıkarttık.” diye niteleyerek konuştu.

Suzan Çataloluk birlikte kendisinin Tokatlı olduğunu ve sergiyi açmanın gururunu yaşadıklarını rapor etti.

Tokat’ı tanıtırken çabucak tarihi eserler değil, onların altında yatan hikayeleri yansıtmaya çaba ettiklerini dile getiren Çataloluk, “Tokat, mavi yeşil, Bursa’birlikte semavi yeşil, ahi şehir.” ifadesini kullandı.

Çataloluk, eserlerde alelumum Selçuki ve Danişmendliler Beyliği üzerinde durduklarını belirterek, “Bu sergide tezhip, ebru, tekmil ve minyatür teknikleri var. Fotoğraf sanatında hangi alanda, hangi beceri olursa olsun Tokat’ı terennüm etmek istedik ama öncellikli adına Türk’ün foto sanatı olan minyatürü bölüt takdim etmek, göstermek amaçlarımızdan biri oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: