Ordu’nun galibiyet madalyası: Rüsumat No: 4

Türk ordusunun işgalci güçleri Rum topraklarından sürdüğü aktarılma olan 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100 yılı kutlanıyor. Ancak Milli Savaşım sırasında Türk Ordusuna silah taşıyan Rüsumat gemisini antagonist gemilerinden koruyan, Türk ordusuna götürülen silahları emanetine düz, batırılan gemiyi gene yüzdürerek geminin İnebolu limanına ulaşmasını sağlayan Ordulular, yengi coşkusunu tıpkı ayrıksı valör ve gururla kutluyor.

Dünya denizcilik tarihinde gerçek tıpkı efsane

Kurtuluş Savaşı amacıyla cepheye cephane taşıyan gemileri yakalamaya çalışırken Karadeniz’da karakol gezen düşman gemilerini atlatan Rüsumat No: 4, Batum’dan yüklediği iki bütünüyle ve 350 sandık cephaneyi İnebolu’ya yetiştirme çabasındaydı. Düşman gemilerinden kurtulan Rüsumat 17 Ağustos’ta Ordu’ya vardı. Silahların anbean yakalanma tehlikesine cebin Ordulular tarihe geçen ilginç benzeri el birliği örneği sergiledi. Evvel gemide bulunan silahlar takaların baş başa getirilmesiyle güreşçi köprüsü oluşturularak halkın dayanışması ile gemiden alınarak bir depoya götürüldü. Silahların boşaltılmasının arkası sıra Rüsumat batırıldı. Cıvıl Cıvıl’ya mevrut düşman gemileri batan bire bir geminin işlevini kaybettiğini fikren mankafa çekildi. Antagonist gemilerinin gitmesinin peşi sıra Ordulular tekrar tarihi tıpkı tesanüt ile gemiyi yüzdürdü. Motoru yenilendi. Depodaki silahlar yine takaların birlikte getirilmesiyle iskele yapılarak yeniden gemiye yüklendi. Rüsumat, Kargaşa’dan debi ederek İnebolu limanına ulaştırdı. İnebolu’dan karayoluyla cephelere ulaştırılan silahlar ile Şişman Atak gerçekleştirildi. Başkumandan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün komutanlığında 26 Ağustos 1922 haset başlayan hücum, 30 Ağustos 1922 haset zaferle sonuçlandı. Bu zaferle Anadolu toprakları işgalci güçlerden temizlendi.

Kargaşa’nun yengi madalyası: Rüsumat no: 4

Orduluların cümle tıpkı çağ önce ortaya koyduğu bu yiğitlik destanını tarihin tozlu raflarından indiren Kalabalık Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, hususi benzeri kol ile fiilen Rüsumat No: 4 destanını ati kuşaklara aktarmak üzere kolları sıvadı. Aylar süren çalışmanın böylece Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamidiye Kruvazörü ile Cıvıl Cıvıl’ya gelişi esnasında karaya fut bastığı vadi olan Altınordu sahili Ayışığı Meydanı’nda tarihi kaynaklardan yararlanılarak birebir aynı ölçülerde nesir edilen Rüsumat No: 4 Gemi ve içerisinde düzlük düz müzesi, aynı yüzyıllık kasırga ve yiğitlik destanını yeniden yaşatıyor.

“30 Ağustos zaferinde Orduluların payı var”

Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, 30 Ağustos’un çabucak Ege’de Akdeniz’birlikte değil Karadeniz’deki yiğitlik çalışmaları neticesinde ortaya çıkan aynı yengi olduğuna ilgi çekti. Başkan Güler, Rüsumat No: 4’le Ordu’nun bu yiğitlik destanında yüce bir paya eş olduğunu söyledi.

Başkan Güler sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rüsumat No: 4 diye niteleyerek adlandırdığımız alp gemiye Ordumuzda topluluk olmaktan serencam kademe mutluyuz. Büyükşehir Belediyemiz geminin aynısını inşa etti. Orada halkımızın yiğitçe çalışmalarını ayn önüne seren uygulamayı birlikte hayata geçirmiş olduk. Cephanelerin taşınması, geminin esasen yüzdürülüp tekrar hizmete alınması noktasında Ordumuz hem ülkemizin denizciliğine hem üstelik acun denizciliğine haddinden fazla güzelce tıpkısı katkıda bulunmuş. Geminin çok rabıt çekeceğini şimdiden görüyoruz. Resmi açılışını yapmamamıza rağmen yerli ve yabancı turistlerin andıran rabıta odağı haline dönüştü. Bu da bizim çalışmamızın hangi büyüklüğünde isabetli olduğunu gösteriyor. 30 Ağustos vakit kaybetmeden Ege’de Akdeniz’birlikte değil ayrımsız zamanda Karadeniz’deki yiğitlik çalışmaları neticesinde ortaya çıkan ayrımsız galibiyet. Nedeniyle bu şereften bizim dahi payımızın olması Orduluları Karadenizlileri antrparantez memnun ediyor.” – KALABA

Share: