Ordu’da 30 Ağustos Galibiyet Bayramı kutlamaları

Kalaba’da 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. yıl dönümü, planlı törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Utku Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Burada planlı törende tören düzeni yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi. Çelenk koyma töreninin ardından, vilayet makamında tebrikat töreni yapıldı. 30 Ağustos Galibiyet Bayramı kutlamalarına, Kalabalık Lisesi uğrunda yapılan tebrik kartı töreni ile devam edildi. Törende, günün medlul ve önemini tamlayan konuşmayı Jandarma Gedikli Kıdemli Çavuş Bayram Akşahin yaptı.

“Zaman, 100 yıl önce 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında kurşun taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete cebin savaş edenlerin ve ebedi serdar Mustafa Kemal’in geçmiş maksat adına gösterdiği Akdeniz’e akıllıca gelecek koşanların dominant olup İzmir’e aktığı benzeri gündür” diye, konuşmasına başlayan Akşahin, “30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini hapsetmek talip, yayılmacı ve istilacı güçlere alın; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekün verdiği benzeri çekişme ve millî benliğini kurtardığı ve zafer destanını yazdığı aynı gündür. Ulusumuzun tarihi, gelişigüzel sayfası değerli harflerle merkum destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de ayrımsız gül bahçesine girercesine yağız toprağa girmiş kahraman şehitlerimiz ile bulunmaz gazilerimizdir. Mazisi cila ve şerefle komple aynı milletin çocukları adına, bu zaferle ne kadar övünsek azdır. Zira her evresiyle mutasavver, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun erdemli nüfuz ve kahramanlığını aynı posta elan kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Utku Bayramı mesajı okundu. Uyanık Astsubay Peş Çavuş Gurbetlik Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri seslendirdi. Kargaşa Lisesi uğrunda planlı 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik programı, öncü ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin merasim geçişiyle sona erdi.

Galibiyet Bayramı kutlamalarına, Kargaşa Lisesi uğrunda yapılan tebrik töreni ile bitmeme edildi. Burada düzenlenen törene CHP Kalabalık Saylav Mustafa Adıgüzel, Kalaba Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hasan Uçak, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Kazanç Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Kalaba Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uca Aksungur, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Kurnaz Komutanı Miralay Numan Fakir, İl Emniyet Müdürü Gün Doğusu Kırıcı, Altınordu Belediye Başkanı Çok Tören, Kalaba Askerlik Şubesi Başkanı Kaymakam Ahmet Düzlük, kat müdürleri, siyasal parti, patika kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. – ORDU

Share: