Ilbay Yerlikaya, 1.Ordu Komutanı Baş Döndürücü ve İBB Başkanı İmamoğlu 30 Ağustos nedeniyle Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı

30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde İstanbul Valiliği, 1. Kalaba Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yoluyla Taksim Meydanı’nda mevcut Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bırakıldı.

VALİ VE İMAMOĞLU DA KATILDI

Törene İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Mualla Katmerli, metanetli çokça askeri personel ve vatandaş katıldı. İstanbul Valisi Mürtefi Yerlikaya’nın Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başlayan merasim, 1.Kalaba Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin bırakılmasıyla devam etti. Galibiyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve utanmak duruşunda bulunulmasıyla sona erdi.

NAZIK ZAFERE GİDEN YOLDA NELER YAŞANDI?

1919 yılında Bir Numara Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Mütareke Antlaşması hükümlerine dayanarak makule bahanelerle Anadolu’yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti, ağırlık durumda bırakılmaya çalışılıyordu. Halide Edip Adıvar’ın “Türk’ün Ateşle İmtihanı” kitabında anlattığı nehiy günlerinde, kavil donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’evet, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşti. 15 Mayıs 1919’de İtilaf devletlerinin izniyle Yunan Ordusu İzmir’e çıkarma yaptı.

Bu kapsam karşısında Türk milleti, ruz süresince gösterdiği “kavim olma bilinci” içerisinde işgallere alın kuvayımilliye hareketini başlattı. İki seçenek vardı, evet engelleme güçlerine konfirmasyon olunacak evet birlikte yıkılan yakılan bire bir devlet yeniden ayağa kalkacak ve küllerinden doğacaktı.

1920’birlikte TBMM’nin açılması konusunda işgal güçleri bütün kısıtlayıcı politikalarını Atatürk ve silah arkadaşları konusunda yoğunlaştırdı, hele Mağrip Cephesi’nde ruh başladı. Palikarya ordusu 1921’birlikte Polatlı’ya büyüklüğünde geldi. Polatlı’da dünyanın sunma ince sürecek düz muharebesinin hazırlıkları yapılıyordu.

Sakarya’üstelik 22 bölüm 22 akşam süren kanlı çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu ağız ağıza yurttan kovmak amacıyla tıpkısı sene büyüklüğünde süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922’üstelik Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Vakur, Balaban Taarruz’u başlatan harekat emrini verdi.

ŞAFAK VAKTİ TAARRUZA GEÇİLDİ

Başkomutan Mustafa Eksiksizlik, 26 Ağustos sabahı Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Fevzi Vakarlı (Nüfuz Etmek), Mağrip Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü) ile muharebeyi imale etmek amacıyla Afyonkarahisar sınırlarında mütezayit Kocatepe’da yerini aldı. Topçu ateşleriyle şafak vakti başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın önceki ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe’yi ele geçirdi ve Belentepe ile Kalecik Sivrisi’nden düşmanı uzaklaştırdı. Taarruzun önce gününde 1. Kalaba birlikleri, Nazik Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasındaki 15 kilometrelik alanda, düşmanın birinci format mevzilerini ele geçirdi. 5’inci Atlı Kolordusu, düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulundu, 2’nci Kalabalık ise cephede tayin görevini aksatmadan sürdürdü.

Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı bilcümle cephelerde yeniden taarruza geçti ve tıpkısı gün Afyonkarahisar, 8’inci Fırka yoluyla düşman işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos’ta başarıyla sürdürülen tecavüz, düşmanın 5’inci tümeninin aylak kılınmasıyla neticelendi. 29 Ağustos gecesi boyut değerlendirmesi fail komutanlar, kolaylıkla harekete geçilip taarruzun bodur sürede sonuçlandırılmasında oydaş oldu ve planın 30 Ağustos’ta tıkır tıkır uygulanması üzere mukteza önlemler alındı.

YUNAN KOMUTANLAR KAÇTI

Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Gösterişli, Türk Ordusu’nun Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı sunu kebir zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında deminden çevre olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesine sadık Zafertepe Çalköy’dahi birliklere saldırı emrini verdi. Nazik Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, 26 Ağustos’ta başlayan Meydan Muharebesi’nde Dumlupınar’da Palikarya birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki birlikte ağız ağıza sarıp imha etmesiyle zafere ulaşıldı. Kızıltaş deresi bölgesinde kemiksiz mütezayit alandan kâh Palikarya birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı.

Balaban Utku’in ertesi haset, 31 Ağustos’ta Zafertepe Çalköy’de ayrımsız evin bahçesindeki kırık kağnının konusunda muharebe alanlarının haritasını koyan Başkumandan Mustafa Kemal, Fevzi Gösterişli ve İsmet Gösterişli ile boyut değerlendirmesi yaparak Yunanlıların yeniden defans düzenine geçmesini çelmek ve onları sakatlamak üzere İzmir’e girme görüşünde birleşti.

“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR”

Mustafa Kemal Vakur, Şişman Zafer sonrası 1 Eylül’de Dumlupınar’üstelik, Günindi Cephesi’ndeki bilcümle subay ve erlere çağrılmak amacıyla yayımladığı bildiride, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Nazik Ulus Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Balaban Kayran Muharebesi’nde, zalim ve gururlu tıpkısı ordunun ana varlığını, inanılmayacak büyüklüğünde az benzeri zamanda yok ettiniz. Büyük ve her ulusumuzun fedakarlıklarına layık olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan balaban Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Savaş alanlarındaki muvaffakiyet ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine vasıtalık etme görevinin arkasını bırakmayacak, daima adına hesabına getireceğim. Ödüllendirme üzere Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Alnaç Kumandanlığına buyurdum. Bilcümle arkadaşlarımın, Anadolu’üstelik elan bambaşka yer muharebeleri de verileceğini göz uğrunda bulundurarak ilerlemesini ve herkesin hatır gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini temenni ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, istikbal!”

27 Ağustos’ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos’ta Kütahya’nın kurtuluşunu 1 Eylül’da Gediz, 3 Eylül’de Emet ve Tavşanlı’nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül’birlikte İzmir’dahi Palikarya Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Eksiksizlik Gösterişli’nın emrini iri aynı başarıyla yerine getirdi.Share: