Ordu’da gökçe sulara törenle uğurlanan balıkçılar palamuttan ümitli

Denizlerde av yasağının bu geceleyin yarısı sona ermesi nedeniyle Kargaşa’nun Fatsa ilçesinde balıkçılar için tören gerçekleştirildi.

Kalabalık Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yoluyla Yalıköy Balıkçı Barınağı’nda planlı törene balıkçılar aileleriyle geldi.

Burada mütekellim Ilbay Tuncay Sonel, bu şeb yarısından sonraları talih genelinde balık avlanma yasağının kalkacağını belirterek, “Bu sezonun hem Ordulu balıkçılarımıza hem bile ülkemize dobra ve iyi olmasını irade ediyorum.” dedi.

Ekmeğini denizden kazanan bütün balıkçılara fazlalaşan bire bir sezon dileyen Vali Sonel, “İlimiz Kargaşa bu yıl hem balda bereketli ayrımsız mevsim, hem da fındıkta artağan ayrımsız yıl geçiriyor. Maşallah bahçelerimiz yoğun yoğun. Temennimiz ve Rabbimizden duamız inşallah balıkta de hakeza çoğalan benzeri zaman geçiririz. Allah cemi balıkçı kardeşlerimizin nasibini ayan eylesin.” diye konuştu.

Ordu’birlikte kısaca 7 bin kişinin balıkçılık sektöründe olduğunu nâkil Ilbay Sonel, “Bu sayede hem hareket sağlanıyor, hem dahi EKMEK sağlanıyor. Bunun yanında balıkçılıkta dış satım üstelik sağlanıyor. Bu sayede ülkemiz döviz üstelik kazanıyor. Kalabalık’bile sadece balıkçılıktan 700 milyon lira bir dirimsel var. Biz bu gelirin inşallah henüz birlikte artmasını rica ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Balıkçılar palamuttan ümitli

Yalıköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Mollaoğlu ise, bu sezon alelhusus palamuttan yana umutlu olduklarını belirterek, “Geçen mevsim çokça beş altı palamut oldu. Bu sezon sonuç 30-40 yılın yer eli nimetli palamut sezonunu bekliyoruz.” dedi.

Palamut bolluğunun yılbaşına kadar devam edeceğini anlayış ettiklerini dile getiren Mollaoğlu, vatandaşların ucuza palamut yiyebileceğinin altını çizdi.

Vatandaşlara balık tüketmelerini dahi öneren Mollaoğlu, balığın keyif üzere zorlu haddinden fazla faydalarının olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların peşi sıra balıkçılar denize açılırken, bu sırada kıyıda bekleyen gâh ailelerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Törene, Kargaşa Büyükşehir Uray Başkanvekili Oran Tezcan, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ile ilçe protokolü katıldı.Share: