Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Su tahliyeleri tamamlandı, katışıksızlık ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, katışıksızlık ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’de meydana gelen kırıcı yağışla ilgilendiren yapılan çalışmalarla ilişik değerlendirmelerde mevcut Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar dokunaklı ayrımsız boyutta yağışın olacağı yönünde de akıllıcasına su çok çok bilgi sahibi de değildik ama Allah’tan bizler, toprak namına bu tür afetlerin haddinden fazla çok tanıdık olunca sürekli saklık halindeyiz. Nedeniyle tezelden müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’üstelik esbak dolaşma etken olan bora yağmur, keskin fırtına ve yoğun yağışı sebebiyle 400’den aşkın bodrum ve antre katlarda bulunan işyerlerini, evleri ve sınırlanmış otoparklar ile depoları akarsu bastı. Sel sularının tahliyesi tamamlanırken, ev ve işyerleri ile park yeri ve depolar özellikle oluşmak için şehrin türlü noktalarında günahsızlık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, bir yandan katışıksızlık çalışmalarını sürdürürken özge yandan de hasar gören yerlerde hizmet ve tamir çalışmalarını bitmeme ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Facia ve Evgin Boyut Müdürlüğü ekipleriyle alay malay hasar tayin çalışmalarına bile başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla alay malay Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak selden zarar gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında himmet yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişik çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz önceki akşam çokça güç tıpkısı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde birlikte 400’ün üstünde ihbar aldık. Çok yoğun oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda hikmet aktardığımız yasakçı geri akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, aceleten Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası bile baskın sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem de Aşirefendi Han’ın yanında, haddinden fazla bati sayıda aile ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla alay malay hem ilçelerimizden hem bile mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla birlikte bizler müstacelen suların tahliyesine başladık. Hele Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus Komutan aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan vukuf sahibi olamadıklarını söyleyen Komutan Vidinlioğlu, “Bizlerin başlangıçta hazırlığı vardı, ekiplerimiz daima saklık halinde. Bittabi kim bu büyüklüğünde yoğun aynı boyutta yağışın olacağı yönünde bile doğrusu çok fazla vukuf sahibi de değildik amma Cenabıhak’tan bizler, kesim namına bu kök afetlerin haddinden fazla aşkın bildik olunca daim teyakkuz halindeyiz. Zımnında serian engelleme ettik. Köle ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Çarçabuk müstacelen seçkin tarafta temizliklerimizi yaptık, iki pasaj yolumuzda batma oldu. Suyun ansız taşması oldu. Hele Kastamonu gibi çukurda küsurat illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su düzeyi sebebiyle suyun geriye akıllıcasına basıncına sebebiyet veriyor yani suyu izansız püskürtmüş oluyor. Bu da çok dokunaklı şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diye konuştu.

“Kastamonu’nun facia bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’birlikte suyun bastığı ocak, gelişim yeri, park ve depo kabilinden alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını rapor fail Komutan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde tahliye edilecek akarsu kalmadı. Bazı bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların arılık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu iri afette, selde bizlere desteğe gelen bütün herkese ve belediye başkanlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem da bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine muktezi bilgileri verdik. Haddinden Fazla şükür şu anda rastgele problem yaşamıyoruz. bu arada bati manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve hisse senedi yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgili arkadaşlarımız şu anda hasar tespit çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih rakam nakletmek çokça doğru olmaz amma hasar tespitinden sonradan bu konuda zaruri izah ve bilgilendirmeyi dahi yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıyamet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne kadar bindi alabiliriz bunların kâffesi ilerleyici günlerde henüz netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre yapılmış altyapı ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun mufassal zamandır bu denli tıpkısı yağmur almadığını nâkil Başbuğ Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’da tafsilatlı zamandır burada iskân olduğum amacıyla biliyorum bu derece sel felaketi merkezde olmamıştı. Cenabıhak beterinden saklasın. Bu bize bir işarettir. Yeni normallere bakarak tedbirlerimizi almakta yarar var. Şehrimizin arz kocaman problemlerinden tıpkısı tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, fakat içmece suyu ve ast çatı ile ilişik altyapımız 3 yıldan aşkın oldu, Belde ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden yağlık Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile uygun enfrastrüktür çalışması çokta türlü olmadı. Dolayısıyla şehrin 50 bin nüfusuna göre yapılmış enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu gestalt ilçeye hizmet aldığını düşünürsek filhakika bu altyapıyla ilişkin meydan meydan bu suret teessürat vermesi çokça doğal. Çünkü borularımız eski, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, okkalı kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişik boru çaplarımız siktirici geliyor. Şehrin ortasından güzeşte dere yatağında suyun seviyesinin nispeten yükselmesiyle çaya cari suyun gene idraksiz gelmesi zımnında su baskınları yaşandı. Bununla ilişkin yine tıpkı faaliyet yapacağız. Bu kadar nazik yeğin felaketlerinin çıktı eskimemiş normaller içerisinde olduğunu düşünürsek kesinkes ve banko yeni normallere göre bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tespit çalışmalarımızda çokça nazik hasarlarımız çıkmaz. Sâdır hasarlarımız olunca üstelik AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede en kısa sürede vatandaşlarımızın zararlarını tanzim ika yönünde adımlar atarız. Tekmil Kastamonu’ya eski olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: