Ölüm yoluna EDS sistemi kuruldu

Çorum’da serencam günlerde anatomi ve yaralamalı gidiş geliş kazalarının yaşandığı yer yoluna “Sayı Farkı Çabukluk İhlal Belirleme Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Kenar güzergahları beyninde çift yönlü kendisine devreye alınan sistemle alay malay sürat denetimleri birlikte başladı. Trafik Yazıhane Müdürü Bünyamin Demir, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda kâin Kent Düzenlilik Dümen Sistemi (KGYS)/Plaka Tanışıklık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı trafik kazalarını çelmek ve tehlikesiz gidiş geliş akışını uydurmak amacıyla “Sayı Farkı Sürat İhlal Tayin Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Kenar güzergahları arasında Güvenlik Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı eliyle kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı beyninde 10 bin 656 metrelik bölümde çift yönlü Sayı Farkı Ivinti Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek için trafik işaret ve ihtar levhaları yerleştirildiğini anlatan Çipo, “Otomobiller üzere 70 kilometre, kamyon, pikap ve otobüsler üzere 50 kilometre olup sair araçlar ise Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği 100. Maddesinde belirtilen çabukluk limitleri Karayolları 73. Yazıhane Şefliğince gidiş geliş bel ve ikaz levhaları yerleştirilmiştir. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS)/Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile tamlanan noktalarda ve güzergahlarda yapılan çabukluk ihlal denetimlerinin yanı sıra gidiş geliş güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların can ve para güvenliğinin sağlanması üzere cümle kavşaklarda entelekt olarak trafik kuralları ihlalleri (güvenlik kemeri takmamak, al ışıkta unutmak ve çevirgeç kullanırken cep telefonu bürümek vb.) özne sürücülere müteveccih herkes üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması için tedbirler alınmıştır. Orak Ayı kocaoğlan içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Kenar güzergahları beyninde koşa taraflı adına sayı farkı sürat denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: