Mustafakemalpaşa’da ballıdarı mesaisi başladı

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde ballıdarı hasadı başladı.

Mustafakemalpaşa Akçapınar Mahallesi’nde incir hasadı başladı. Sabahın önce ışıklarında hasada başlayan üreticiler, mahsulleri özenle toplayıp, dış ülkelere ihraç ediyor. 11 yıl ilk başlayan siyah incir üretimi çabucak devam ederken çöz ve aut piyasaya günce 10 titrem siyah incir gönderiliyor.

Akçapınar Mahallesinde sabahın ilk ışıklarında hasada sâdır üreticiler, incir ağacının altında güneşi karşılıyorlar. İklim koşullarından yer fazla ve arz acele şekilde etkilenen ballıdarı, hususi cem teknikleriyle kasalara özenle yerleştiriliyor. Mustafakemalpaşa’nın mübarek topraklarında şifa kaynağı siyah incirler, özenle toplanarak, yurtdışında binlerce sofraya mihman oluyor.

Kadınlara istihdam sağlıyor

Çoğunluğu eş işçilerden oluşan adeta Akçapınar Mahallesini minik aynı fabrikaya dönüştüren yağız ballıdarı hasadında, karı üreticilerin özenle topladığı incirler satışa amade ağıl getiriliyor. Akçapınar Mahalle Muhtarı Ahmet Seymen, “Mustafakemalpaşa’mızın mübarek topraklarına kadın yetiştirici eli değiyor ve hem kadın üretici istihdamı sağlıyoruz, hem dünyanın en lezzetli yağız incirlerini dünyaya servis ediyoruz” dedi.

Mustafakemalpaşa tatlısının coğrafi işaretle siper altına alındığı kadar Akçapınar siyah incirinin de tescillenmesi amacıyla geçtiğimizde yıllarda tıpkı atakla Akçapınar Kişmiri İncir Festivali düzenleyen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, bu senede 4 Eylül’üstelik baştan bu nazirsiz organizasyona eş sahipliği yapacağı müjdesini verdi.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “İlçemiz adeta dev aynı fabrika kabil çalışıyor. Domatesten bibere, mantardan incire iç etraf ve dış piyasaya gönderdiğimiz ürünler ile dünya pazarına açılıyoruz. Günce 10 ila 12 ton arası incirin toplandığı mahallemizde çoğunluğu avrat müstahsil olmakla gelişigüzel iki yüz elli kişiye istihdam oluyor. Dünyaya açılarak araladığımız bu kapıyı bu senede İncir Festivaliyle taçlandırıyoruz. Ilk Teşrin ayımız dopdolu etkinliklerle geçiyor önce etkinliğimiz Akçapınar İncir Festivali umum halkımızı bu misilsiz lezzeti tatmaya bekliyorum” ifadelerini kullandı. – BURSA

Share: