MHP Genel Başbuğ Yardımcısı Kader, Karamürsel İstişare Toplantısı’na katıldı Açıklaması

MHP Umumi Başkan Yardımcısı Feti Talih, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin haddinden fazla mefret benzeri dalavere reformu olduğunu söyledi.

Karamürsel Belediyesi Hars Salonu’nda düzenlenen MHP Karamürsel İlçe İstişare Toplantısı’nda konuşan Şans, seçimlerin öneminden bahsederek, bütün vatandaşların sandığa gidip aracısız iradesini yansıtması gerektiğini vurguladı.

2023 seçimlerinde 58-59 milyon kişinin sandığa her an düşünce kullanacağını dile getiren Nasip, “Demokrasilerde dümen yetkisinin biricik kaynağı vardır; Seçme. 16 Nisan 2017’birlikte esas değişikliğini Türk milletinin iradesine, beğenisine sunduk ve cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi. 2017’den sonra bu kanunuesasi değişikliği tarihimizde çokça kocaman tıpkı yönetim reformudur.” diye niteleyerek konuştu.

Parlamenter sistemin olumsuzluklarından bahseden Yıldız, eski dönemdeki tecrübelerden faydalanarak 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiğini kaydetti.

Kişinin bilgelik kabul etme hürriyeti ve dolma haberle uğraş üstüne icraat yaptıklarına değinen Baht, “Böylece yasa teklifini getirdik. Değimiz şu; ‘Sırf umum içerisinde içtinap etmek ve ürkü görüntülemek için umumi sağlık ve milli güvenlikle ilişik kasti olarak hile fen yayanlar 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde delik cezasına çarptırılır. Şayet bu düzenli yapılıyorsa ceza nısıf oranında artırılır’ dedik. Diyen sen misin? Ilkin bizden kopan ayrımsız hanımefendi var, Meral Hatun ‘istibdat’ diyerek bağırdı. Ne dediğini de bilmiyorum despotluk derken.” şeklinde konuştu.

“İstibdat”ın Abdülhamid Han’a karşı bağırıldığını anımsatan Felek, “Bu sansür yasası, istibdat’ dediler. ‘Cevabını verin’ diyoruz, biber dolması haberin karşısına çıkmamızı yasalı bir düzenleme getirmemize niye karşınız? ‘Efendim özgürlükler kısıtlanıyor’. ‘Doğru haklısınız’ dedim. Çünkü sizin işiniz gücünüz sabahtan akşama yalan.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya MHP Kocaeli Milletvekili Temizlik Sancaklı, MYK üyeleri Musa Aşağı, Hüccet Ateşin, Karamürsel Şehremini İsmail Yıldırım, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, kaymakamlık başkanları ve partililer katıldı.

Share: