Çorum’da barut, fişek, kapsül üretecek tesislerin temel atma töreni gerçekleştirildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çorum’un Sungurlu ilçesinde kurulacak barut, fişek ve kapsül üretim tesislerinin Türkiye’de bir tane seferde temeli atık arz balaban defans sanayisi yatırımı olduğunu belirterek “Burada bütün fabrikalar tamamlandığında 2 bin 500 hemşehrimiz istihdam edilecek.” dedi.

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) NAN koordinatörlüğünde Çorum Sungurlu OSB’de kurulacak alanda, Nitrogliserin, Nitroselüloz ve Global Barut Üretim Tesisleri, Fişek Istihsal Tesisi ve Kapsül Üretim Tesisi bulunacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle katıldığı açım töreninde mütekellim Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, defans sanayisinde hizmet verecek 5 fabrikanın temelini attıklarını söyledi. Tesislerin ülkeye hayırlı olmasını dileyen Vekil Varank, şunları kaydetti:

“Barut, barutun olmamış maddesi nitrogliserin ve nitroselüloz, fişek ile kapsül fabrikalarından oluşacak tesislerimiz 6 milyar liralık envestisman tutarına cemaat. Türkiye’de biricik seferde temeli atılan yeryüzü iri defans sanayisi yatırımı. Burada bütün fabrikalar tamamlandığında 2 bin 500 hemşehrimiz istihdam edilecek. Bu kalemlerde Türkiye’nin ithalatı 200 milyon ekü, bu 200 milyon avro bile memleketimizde, ülkemizde eskimiş olacak.”

Törene, Milli Savunma Nazır Yardımcısı Muhsin Öz, MKE ZIYAN ETMEK Genel Müdürü Yasin Akdere ve yatırımcı firmaların temsilcileri katıldı.

Share: