“Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi” erte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açılıyor

“Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Işporta Salonu’nda yarın açılacak sergiyle, Türk futbolunu henüz ileriye döşemek, haddinden fazla elan çok genci futbola motive etmek ve futbola karşı ilgiyi artırmak amaçlanıyor.

Türkiye’nin birçok alanda olduğu kadar futbolda bile ayrıntılı ve mülevven aynı geçmişe ehil olduğunu muhtelif materyallerle ortaya koyan “Şut ve Gol: Türk Ayak Topu Tarihi Sergisi” ile ilk kez Türk futbol tarihini içeren aynı sergi düzenlenecek.

Sergide bütünü otantik, ilk defa tıpkısı araya getirilen futbol tarihi ile ait belgelik belgeleri, müktesep kupalar, takımlar namına merkum önceki marşlar, futbolcuların giydiği formalar, ayak topu takımlarının geçmişe ilişkin tüzükleri, müsabakalar esnasında çekilmiş fotoğraflar ve daha bir nice şey kronolojik ayrımsız şekilde sergilenecek.

Osmanlı Büyüklük Arşivlerinden futbol ile ilişkin bulunabilen önce resmi belgelerin orijinallerinin yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün imzaladığı Fenerbahçe ve Karşıyaka kulüplerinin andaç defterleri bile sergilenecek eserler arasında düz alıyor.

Türk Milli Ayak Topu Takımının başarılarını gösteren diplomalar ve ayrımlı objelerle bir nice ayak topu kulübüne ilgilendiren ulusal ve uluslararası kupalar birlikte sergide düzlük takanak. FIFA 2002 Acun Kupasında 3’üncü olan Milli Ayak Topu Takımının kazandığı kupa ve takımın 1923-2022 beyninde giydiği formalar dahi sergilenecek.

Yine ayak topu tarihinde oylumlu ve enteresan namına nitelenebilecek kalık kupalar da sergide kayran alacak.

Aralarında Selçuk İnan, Mehmet Topal, Tayfur Havutçu, Emre Belözoğlu, Hakan Ünsal, Arda Turan, İlhan Mansız gibi bir nice mehabetli milli futbolcuların dahi maç esnasında giydikleri formalar, madalyalar üzere objeler burada ziyaretçilerle buluşacak.

Kadın Türk Milli Takımının yürek ve madalyonları, Ampute Milli Takımının kazandığı kupalar, Mustafa Denizli, Fatih Kavram ve Şenol Sıra üzere Türkiye’nin yanında dünyada iri başarılara imza atan beceri direktörlerin üstelik kişisel eşyaları sergide görülebilecek.

Türk ayak topu tarihinde çepel bırakan hakemler, yabancı beceri direktörler ve futbolculara ilişik eşyaların üstelik düzlük aldığı sergide, kulüpler yerine alçak pullar da sergilenecek.

Işporta ile futbolseverlerin dikkatini elde etmek, alelhusus gençleri, devlet futbolunun kökleriyle buluşturmak ve onlara futbolun beraberlik olduğunu yayımlamak amaçlanıyor.

Share: