Maşrık Anadolu’da “Hareket Yadigâr Mutluluk Tatbikatı” yapıldı

Erzurum, Kars, Ardahan, Tunceli, Dert ve Erzincan’birlikte, İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedi Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda devlet genelinde gerçekleştirilen “Hareket Hatırat Talih Tatbikatı” yapıldı.

Atatürk Üniversitesi yerleşkesindeki Kazım Karabekir Kız Mektepli Yurdu’nda düzenlenen manevra, 18.57 itibarıyla “Çök, katakulli, tutun” hareketinin uygulanmasıyla hayata geçirildi.

Tatbikata, Erzurum Valisi Okay Memiş, İl Güvenlik Müdürü Levent Tuncer, İl Kurnaz Komutanı Miralay İlker Şimşek, Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, AFAD Irtibat Müdürü Mehmet Meram Andiç ve öğrenciler katıldı.

Tatbikat sonrası Ilbay Memiş, Havuzbaşı Şehir Meydanı’nda mütenevvi kurumların açtığı stantları görüşme ederek, ekiplerle foto çektirdi.

Kars

Kars’ta de 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla saat 18.57’üstelik “çök tonga tutun” tatbikatı yapıldı.

Cahillik Merkezi’ndeki manevra, Kars Valisi ve Uray Başbuğ Vekili Türker Öksüz’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Merkezin yerleşme alanında kâin vatandaşlar ve Vali Öksüz, deprem uyarısının gelmesiyle bulundukları masanın yanı sıra çök, sistem, tutun hareketini yaptı.

“Manevra sona erdi” anonsuyla içerdekiler kontrollü tıpkı şekilde boşaltma edildi.

Manevra sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Bikes, tatbikatı başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu tatbikatlarla afete cebin dayanabilen topluluk oluşturmaya çalıştırdıklarını belirten Bikes, şunları ifade etti:

“Yapılan tatbikatla afete cebin koyabilme kapasitemizi sınav ettik. Afetler hayatımızın gerçeği. Onun için afetlere karşı tedbir ahzetmek, yetişek faaliyetlerini hırsızlık etmek ve böylece ülkemizde vatandaşlarımız arasında farkındalık fotoğraflamak çok büyük. 2022 yılında Kars genelinde 174 manevra yaptık. Bu tatbikatlara dahi yaklaşık 125 bine mümasil vatandaşımız katma oldu.”

Manevra öncesi şehir merkezinde AFAD ekiplerinin kullandıkları malzemeler sergilendi, brifing broşürleri dağıtıldı.

Ardahan

Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki Ardahan Öğretmen Evi’nde gerçekleştirilen tatbikata, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Şehremaneti Komutan Vekili Mustafa Badem, İl Emniyet Müdürü Ünsal Görüntü, İl Cingöz Komutanı Miralay Ramazan Yiğit, AFAD İl Müdürü Mehmet Nuri Değişman, yurttaş ve öğrenciler katıldı.

AFAD ekipleri, tatbikat öncesi vatandaşların neler yapması gerektiğine ilgili vukuf verdi.

Tatbikatın başlamasıyla Ilbay Öner ve beraberindekiler ile vatandaşlar, çök, katakulli, tutun hareketini yaptı.

Manevra sonrası Ilbay Öner, türlü kurumların açtığı stantları gezdi. Öner, tatbikatın farkındalık için yapıldığını belirterek, paydaşlık sağlayıcı herkese teşekkürname etti.

Tunceli

Tunceli’de bile Vali Mehmet Ulu Özkan’ın katılımıyla Munzur Erkek Mektepli Yurdu’nda sarsıntı anı tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikatın başlamasıyla Vali Özkan ve beraberindeki öğrenciler, “çök, sıra, tutun” tekniğini uyguladı.

Vali Özkan, tatbikat sonrası yaptığı konuşmada, Tunceli’nin bir numara evre sarsıntı bölgesi olduğunu ifade ederek, ” Herhangi Bir ant depreme tedarikli olunması gerekiyor. Yer Sarsıntısı çabucak ne yapacağımızı ve elbet hareket edeceğimizi bilmeliyiz.” dedi.

Ağrı

Ağrı’dahi birlikte Valilik önünde “Çök, Kol, Tutun” tatbikatı yapıldı.

Vali Osman Varol, Şehremini Müddeiumumi Sayan, İl Bitirmiş Komutanı Sancak Hüsamettin Erol ile alanda mevcut AFAD, itfaiye, muhtelif STK’lar ve Kızılay stantlarını gezdi.

Yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgelik alan Varol ve Sayan, tatbikatın böylecene Kızılay’ın sağladığı öz ve çorbaları katılımcılara izzetüikram etti.

Erzincan

Erzincan’bile Ilbay Mehmet Araklama, devlet protokolü ve ayrıksı ilişkin birimlerin katılımıyla İl Kıran Acil Uzanım Müdürlüğü binasında tatbikat gerçekleştirildi.

AFAD yetkilileri sarsıntı anında yapılması gerekenler üzerine katılımcıları bilgilendirdikten sonraları ikazın verilmesiyle “çök, fırıldak, tutun” hareketi yapıldı.

Tatbikatın arkası sıra katıksız afetlerde hayatını kaybedenler amacıyla dua edildi.

Ilbay Mehmet Makas, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzincanlıların depremlerle gelişigüzel nazik acılar yaşadığını söyledi.

Depreme tedarikli kalkışmak ve insanlarda bilinç düzeyini bırakmak amacıyla bu tatbikatın yapıldığını tamlayan Sirkat, yılın Kıran Manevra Yılı ilan edildiğini anımsattı. Sirkat, kentte bu eşkâl manevra ve eğitimlerin devam edeceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Vali Mehmet Araklama ve beraberindekiler AFAD İl Müdürlüğü bahçesinde taharri-istirdat ekipleri vasıtasıyla açılan stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Share: