Mütekait Milli Yetişek Müdürü 84 almanak hayatına sığdırdıkları ile gençlere denk oluyor

Tekaüt Milli Eğitim Müdürü 84 yıllık hayatına sığdırdıkları ile gençlere emsal oluyor

Hem okuyor, hem yazıyor, hem yapıyor, hem çalıyor

Gümüşhane’nin kıpırdak eğitim bilimi duayenlerinden Yusuf Bağlı’ın film kabil hayatı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’de cıvıl cıvıl 84 yaşındaki tekaüt Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sınırlanmış, gazetecilik, yazarlık ve idarecilik vasıflarının birlikte müziğe olan ilgisi, mülevven kişiliği ve bitmeyen enerjisiyle özen çekiyor.

Merkeze tutkun Dörtkonak köyünde dünyaya mevrut Bağlı, ev büyüklerinin bile yönlendirmesiyle imkansızlıklar içerisinde eğitimini tamamlayarak öğretmenlik hayatına hamle attı.

Erzurum’dan 66 yıl önce mezun olduğu okulun arkası sıra öğretmenlik mesleğine aşama atan Kapalı, karye çocuklarının okullaşması, eğitim bilimi tedrisat hayatına girmesi üzere çabalama gösterdi ve çıkışlı ettiği öğrencilerinin birçoğu sarıklı oldu.

1962 yılında yüksekokulu dahi tüketici Mecbur, ardından başladığı yöneticilik hayatının son 14 yılında Gümüşhane, Eskişehir, Tunceli, Siirt, Bingöl ve Ağrı’de İl Milli Eğitim Müdürü adına görev yaptı.

Bugünkü Gümüşhane Üniversitesi’nin temeli olan Gümüşhane Iz Yüksekokulu’nun kurucu müdürlüğünü dahi işleyen Merbut, 1998 yılında 41 almanak çığır hayatını sonlandırarak mütekait oldu.

“Tıpkı insanın işi olmalı tıpkı birlikte uğraşı olmalı” sözünü kendisine prensip edinen ve emekliğinin arkası sıra kendisini çalgı aletleri yapımına veren Sadık, Karadeniz kemençesi ve kemençe yapımının birlikte mandolin, hareketlilik ve ud dahi çalıyor.

Zahmetli olduktan sonradan kentin güzel gazetelerinden Demokrat Gümüşhane Gazetesinde 20 sene süresince kenar yazıları yazan ve yöneticilik yaparak gazeteciliğe girişim atan Sadık, aynı müddet Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını üstelik yaparak cemiyetin kurumsallaşması noktasında şanlı işlere imza attı.

“Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üzerinde oluşturduğu sevgidir”

Bugüne kadar kaleme aldığı köşe yazılarını insanlığın hizmetine sunmak üzere kitaplaştırmaya karar veren ve elindeki arşivlerden, notlardan toparlayarak 4 kitabı okuyucusuyla buluşturan Merbut, “Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üzerinde oluşturduğu sevgidir. Ben en üst 5-8 Haziran tarihlerinde İstanbul’birlikte 40 yıl esbak öğrencim geldi ve karşılaştık. İnsan mutluluktan uçuyor bu durumlarda. Onun verdiği terane ve geriye çevrilmiş o günleri hatırlamak yabansı yabanlık duygusu geliştiriyor ve müspet düşünmenin yolunu açıyor” dedi.

“İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur”

Tüm gençlere alelhusus yetinme duygusunu yenmeyi tavsiye eden Sınırlanmış, “Meslek tüketici gençlerle konuşurken ilerisini düşünmedikleri görüyorum. Sığınılacak genişlik iri limanın ihata etmek olduğunu kasten makul değerlendirme yapmaları amacıyla okumalarını referans ediyorum. Bütün kapıları açılan anahtar bilimdir, bilimin dahi adresi okumaktır ve bu bile kitaptan öğrenilir. İnsanların hayatta benzeri işe yaramalarını düşünen insanlardanım. Bu dünyadan giderken öğretmense memleketime öğretmenlik yapabildim demeli, bire bir varlıklı insan ego memleketimin insanlarına şunları hizmetine sundum diyebilmeli. İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur diyorum” diyerek konuştu.

Share: